Transparency International Slovensko: Kampaň by mohol viesť ktokoľvek pod podmienkou transparentnosti financovania tejto činnosti, tvrdí organizácia
pravdive+seznam

Transparency International Slovensko: Kampaň by mohol viesť ktokoľvek pod podmienkou transparentnosti financovania tejto činnosti, tvrdí organizácia

Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Kampaň by mohol viesť ktokoľvek pod podmienkou transparentnosti financovania tejto činnosti, tvrdí mimovládna organizácia Transparency International Slovensko vo svojom profile na sociálnej sieti. Poukázala tak na súčasný zákon, ktorý zakazuje komukoľvek okrem samotných politických strán a jej kandidátov viesť kampaň za, či proti nim. Po voľbách by chceli žiadať zmenu v tomto zákone
Na snímke riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš
Ako príklad uviedli iniciatívu Stop ĽSNS na sociálnej sieti, ktorá je namierená proti strane Mariána Kotlebu. Mimovládka priblížila, že problémom tejto stránky je, že aj v čase oficiálnej predvolebnej kampane cez platené statusy upozorňuje na riziká, ktoré sú spojené s rastom popularity krajne pravicovej politickej strany. Skupina Stop ĽSNS má cez 22 tisíc sledovateľov. V čase kampane mala zatiaľ dva platené statusy za menej ako sto eur.
Mimovládka kritizovala novelu ako neprípustný zákaz do slobody prejavu. Keďže zakázala tretím stranám, teda komukoľvek mimo politikov, kto by mal dovolené svoje názory na kandidátov v čase volebnej kampane propagovať inzerciou či kampaňovými akciami. Následne vysvetlila, že ich platené príspevky na sociálnej sieti pod tento zákon nespadajú.
„Tu sa my po konzultácii s volebným odborom ministerstva vnútra prikláňame k slobode slova a k výkladu, že nejde o typickú kampaňovú činnosť. Ale samotný zákon zakladá priestor na kreatívnu interpretáciu a pri hyperaktívnom úradníkovi či volebnej komisii by mohol narobiť dosť šarapaty,“ priblížili problematiku.
Transparency považuje za absurdné, aby bola verejnosť takýmto spôsobom limitovaná. „Po voľbách preto budeme u novozvolených strán iniciovať otvorenie volebných zákonov a explicitné zavedenie možnosti viesť kampaň komukoľvek, a to pod podmienkou transparentnosti financovania takejto činnosti,“ uzavrela organizácia.
Parlament 27. júna schválil koaličný návrh na zmenu volebných pravidiel. Novelizoval zákon o volebnej kampani i zákon o politických stranách. Podľa koalície vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojím programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti a nie len vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán.
Podľa predkladateľov sa inštitút tretích strán minul účinku a neplní tie ciele a úlohy, pre ktoré bol do slovenského právneho poriadku zriadený. Tibor Bernaťák (SNS) v júni v pléne povedal, že cez tretie strany možno obchádzať volebnú súťaž. „Tieto tretie strany, za ktorými niekedy nevieme, kto je, môžu robiť antikampaň a ubližovať politickým stranám. Tretie strany by mali byť vylúčené z nášho právneho poriadku,“ uviedol. Nový volebný zákon priniesol aj obmedzenia možnosti financovania, limit na volebnú kampaň tri milióny eur či maximálne členské príspevky. Taktiež sa upravujú niektoré sankčné ustanovenia či spôsob ukladania sankcií.
 
Príspevok Transparency International Slovensko: Kampaň by mohol viesť ktokoľvek pod podmienkou transparentnosti financovania tejto činnosti, tvrdí organizácia zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější