Pre obyvateľov Mukačevskej ulice sa vyzbieralo viac ako 5,1 milióna eur
pravdive+seznam

Pre obyvateľov Mukačevskej ulice sa vyzbieralo viac ako 5,1 milióna eur

Prešov 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/HaZZ Prešov)
 
Pre obyvateľov výbuchom plynu zničeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove sa po zrátaní všetkých finančných darov vyzbieralo na verejnom účte 5 117 269,51 eura. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, verejná zbierka vyhlásená bezprostredne po výbuchu bytovky bola oficiálne ukončená 31. januára
Na snímke interier bytovky po výbuchu
Následne boli na oficiálny účet pripísané už iba dobiehajúce platby od subjektov, ktoré vopred avizovali zapojenie sa do tejto zbierky. Od 6. decembra 2019, keď k výbuchu prišlo, do nej celkovo prispelo 77 322 darcov zo Slovenska aj zahraničia. „Už počas trvania zbierky mesto Prešov začalo vyplácať jednorazové príspevky na preklenutie zložitej životnej situácie a príspevky na bývanie pre obyvateľov Mukačevskej č. 7 a č. 9. Vo forme týchto príspevkov bolo do dnešného dňa vyplatených 634 500 eur,“ pripomenul Tomek.
Ako hovorca dodal, z oficiálneho účtu mesto ešte vyplatí 75 500 eur vo forme príspevkov na bývanie. Zostávajúca čiastka na účte vo výške 4 407 269,51 eura bude „do posledného centu“ prerozdelená medzi majiteľov 47 bytov z Mukačevskej 7 na základe zastupiteľstvom schválených zásad prerozdelenia finančných prostriedkov získaných darovaním po výbuchu.
Podľa zásad sa suma rozdelí v pomere k metrom štvorcovým bytovej plochy, o ktorú vlastníci prišli. „Mesto Prešov si nesmierne váži každého, kto akýmkoľvek spôsobom pomohol zmierniť následky tejto tragédie. Spoločnými silami sa nám podarilo túto mimoriadnu situáciu zvládnuť a čo je najdôležitejšie, pomôcť začať odznova ľuďom, ktorí v jedinom okamihu prišli o svojich blízkych a o celý svoj domov,“ dodal Tomek.
Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. Na likvidácii požiaru a evakuácii obyvateľov sa podieľalo 117 hasičov a 50 kusov techniky. Hasičom pri zásahu pomáhali aj záchranári, policajti, vojaci a horskí záchranári. Poškodený panelák už za pomoci špeciálneho demolačného stroja zbúrali. Mimoriadnu situáciu vyhlásenú v súvislosti s výbuchom odvolala primátorka mesta Andrea Turčanová v utorok 18. februára.
 
Príspevok Pre obyvateľov Mukačevskej ulice sa vyzbieralo viac ako 5,1 milióna eur zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější