Za slabé čerpanie peňazí EÚ podľa koalície PS/SPOLU môžu posledné dve vlády na čele so Smerom
pravdive+seznam

Za slabé čerpanie peňazí EÚ podľa koalície PS/SPOLU môžu posledné dve vlády na čele so Smerom

Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Za slabé čerpanie eurofondov v súčasnom programovom období 2014 až 2020 môžu podľa koalície Progresívne Slovensko (PS)/SPOLU posledné dve vlády na čele so Smerom-SD. Mimoparlamentný opozičný subjekt za tým vidí obrovské manažérske zlyhanie premiéra Petra Pellegriniho a podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho (obaja Smer-SD)
Na snímke predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý
Vo využívaní európskych peňazí je podľa PS/SPOLU Slovensko absolútne najhoršie v celej EÚ a hrozí, že príde o viac ako polovicu týchto peňazí. Koalícia navrhuje v budúcom programovom období 2021 – 2027 vznik samostatného Operačného programu Východ a Juh zameraného na rozvoj východného a južného Slovenska, ako aj ukončenie nezmyselných monotematických výziev, zjednodušenie a sprehľadnenie pravidiel čerpania zdrojov EÚ.
Slovensko v terajšom programovom období vo všetkých jedenástich programoch, vrátane Programu rozvoja vidieka, vyčerpalo k 31. januáru spolu 4,731 mld. eur, čo je 30,83 % z celkovej alokácie 15,344 mld. eur. Vyplýva to z údajov na portáli Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).
Zo súčasného sedemročného obdobia uplynulo skoro 86 percent času, podľa pravidla N+3 je možné využiť európske zdroje ešte do konca roka 2023. Objem 618 platných výziev a vyzvaní pri zdrojoch EÚ v závere januára dosiahol 17,560 mld. eur (114,73 % z alokácie) a zakontrahované boli európske prostriedky vo výške 10,584 mld. eur (68,98 %). Za riadenie a implementáciu eurofondov zodpovedajú ÚPVII s Centrálnym koordinačným orgánom pre túto oblasť a príslušné riadiace orgány programov na jednotlivých ministerstvách.
„Je to, ako keby sme dostali celý štátny rozpočet navyše a namiesto toho, aby sme si za postavili železnice, cesty a nemocnice, pustili sme peniaze dole vodou. A čo je horšie, ohrozuje nás to aj do budúcnosti, nabudúce nám nemusia toľko peňazí dať,“ kritizoval volebný líder PS/SPOLU Michal Truban nedostatočné využívanie eurofondov. Pre Slovensko je podľa koalície veľkou výhodou, že je súčasťou EÚ a môže čerpať štrukturálne fondy na svoj rozvoj, aby sa životná úroveň ľudí približovala západnej Európe.
Podľa najvyššie postaveného Slováka v Európskej komisii Vladimíra Šuchu, ktorý je gestorom pre školstvo a vedu PS/SPOLU, má Slovensko v Európskej komisii veľmi zlú reputáciu pri využívaní fondov EÚ. Čerpanie prostriedkov v oblasti výskumu a inovácií je najhoršie na Slovensku, dosiahlo len 13 %. Viaceré škandály, ale aj neuveriteľná byrokracia sa podľa Šuchu stali nepríjemnou škvrnou na našom imidži. „Čistá strata 106 miliónov eur v oblasti výskumu bola šokom pre všetkých, ktorí sa fondmi v európskych inštitúciách zaoberajú. Zlé čerpanie na Slovensku a škandály sprevádzajúce výzvy sa podľa Šuchu stávajú aj politickým problémom, ktorý môže spôsobiť nižší rozpočet pridelený pre Slovensko v budúcom období.
SR je podľa Šuchu oproti okolitým krajinám v hlbokom sklze s prípravou nového programového obdobia 2021 – 2027. „Nemáme pripravenú novú partnerskú dohodu – hlavný dokument, ktorý definuje priority a dohodu medzi Slovenskom a EK. Tá by mala byť pripravená najneskôr vo februári 2020, ale ešte ani neexistuje ucelený draft,“ upozornil. Susedná Česká republika pritom začala tento proces už v roku 2018, vláda ČR už schválila návrhy operačných programov na roky 2021 – 2027. „Na Slovensku nič z toho neprebehlo a nová vláda to bude mať extrémne ťažké dobehnúť,“ tvrdí expert.
Dôvody zlého čerpania sú podľa Trubana a Šuchu najmä v neschopnosti a korupcii posledných dvoch vlád so Smerom. Okrem toho je podľa nich na Slovensku v oblasti štrukturálnych fondov nelogický a prebyrokratizovaný systém pravidiel. „Objem dokumentov regulujúcich čerpanie z programu IROP (Integrovaný regionálny operačný program – poz. red.), napríklad pre malé obce, je neuveriteľných 2 131 strán. Pritom v okolitých krajinách je tento regulačný rámec oveľa štíhlejší,“ podotkol Šucha. “Nová vláda bude musieť vynaložiť enormné úsilie, aby tieto peniaze zase neprepadli,“ dodal Truban.
 
Príspevok Za slabé čerpanie peňazí EÚ podľa koalície PS/SPOLU môžu posledné dve vlády na čele so Smerom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější