Keby sme mali parlamentnú políciu, situácia v parlamente by bola jednoducho riešiteľná, hovorí bývalý ústavný sudca Peter Kresák
pravdive+seznam

Keby sme mali parlamentnú políciu, situácia v parlamente by bola jednoducho riešiteľná, hovorí bývalý ústavný sudca Peter Kresák

Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslanec za stranu Most-Híd, vysokoškolský pedagóg, politik a bývalý sudca Ústavného súdu Českej a Slovenskej republiky Peter Kresák hovorí, že obštrukcia Beblavého „tortových teroristov“ v rokovacej sále parlamentu je neprijateľná
Na snímke Peter Kresák
Hlavné správy: Ako hodnotíte situáciu, ktorá vznikla v Národnej rade? Bola mimoriadna schôdza zvolaná oprávnene alebo nie? A majú tí tortoví teroristi právo tam robiť obštrukcie tohto typu?
Kresák: Môžeme si myslieť o obsahu schôdze čokoľvek, ale väčšina parlamentu rozhodla, že schôdza sa má uskutočniť, že sa otvorila, takže aj napriek nesúhlasu s jej obsahom by protestujúci mali rešpektovať rozhodnutie väčšiny parlamentu.
 
Hlavné správy: Poslanec Poliačik tvrdí, že v demokracii, v prípade výnimočnej situácie je prípustné, aby menšina obsadila parlament a robila tam obštrukcie.
Kresák: Samozrejme, existujú parlamentné obštrukcie, poznáme ich aj z iných parlamentov, ale asi nie sú akceptovateľné v takejto podobe. Najznámejšia obštrukcia, ktorá sa akceptuje, to je filibuster, teda situácia, keď poslanci neúmerne dlho rečnia. Ale takéto blokovanie parlamentu nie je bežné a podľa môjho názoru ani nie je úplne v poriadku.
 
Hlavné správy: Nie je toto v podstate bojkotovanie princípu demokracie, princípu vlády väčšiny, keď menšina pod zámienkou, že rozhodnutie väčšiny je nejakým ohrozením, toto rozhodnutie nerešpektuje?
Kresák: Vo vašej otázke ste si sám odpovedali. Samozrejme, že je to tak. Veď si predstavte situáciu, že bude po voľbách, zíde sa nový parlament, kde napríklad Smer bude v opozícii, a to pomerne silne zastúpený, a správal by sa rovnako ako títo poslanci. V takom prípade by nemohla prebehnúť žiadna schôdza, parlament by bol nefunkčný štyri roky. Isteže, tento príklad je absurdný, je iba na ilustráciu toho, že táto cesta, takéto nedemokratické spôsoby sú cestou do pekla.
 
Hlavné správy: Akú šancu má teraz predseda Národnej rady Andrej Danko s tým niečo urobiť? On podľa všetkého nemá právo ich nevpustiť do sály, ani ich odtiaľ fyzicky dať vyviesť…
Kresák: U nás chýba to, na čo som upozorňoval už pri novele rokovacieho poriadku, čo existuje v iných krajinách, takpovediac „parlamentná polícia“ – služba, ktorá bude mať možnosť vynútiť rozhodnutie predsedu parlamentu. Keď raz predseda parlamentu rozhodne, že niekto sa správa nevhodne, nerešpektuje jeho rozhodnutia, tak by mal mať aj poriadkovú službu, ktorá by vykonala jeho rozhodnutie zabezpečiť poriadok. Keby sme mali takýto orgán, v tejto situácii, ktorú tu máme dnes, by tí poslanci, ktorí blokujú rokovanie parlamentu, mohli byť vyvedení zo sály a rokovanie by sa mohlo začať.
 
Hlavné správy: Národná rada má tých mládencov v krásnych historických odevoch, tí však majú iba dekoratívnu úlohu…
Kresák: Samozrejme, tí  legálne nesmú zakročiť tak, ako by mohla zakročiť oficiálna parlamentná polícia.
 
Hlavné správy: Aký je váš súkromný tip, ako sa táto situácia môže vyvíjať ďalej? Teraz to vyzerá ako patová situácia: protestujúci nechcú odísť, predseda ich nemôže vyhodiť…
Kresák: Je to patová situácia, to je pravda. Netrúfam si odhadnúť, ako dlho to bude trvať. Ako iní poslanci, aj ja som prišiel z prázdnin, budem sem asi musieť chodiť každý deň, kým sa to neskončí, a možno to bude zbytočné. Ale to už nech rozhodne občan, volič, ako vyhodnotí takéto správanie tejto skupiny poslancov.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Keby sme mali parlamentnú políciu, situácia v parlamente by bola jednoducho riešiteľná, hovorí bývalý ústavný sudca Peter Kresák zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější