Turecký minister obrany: Turecko nemá v úmysle sa v Idlibe stretnúť s Ruskom
pravdive+seznam

Turecký minister obrany: Turecko nemá v úmysle sa v Idlibe stretnúť s Ruskom

Ankara 21. februára 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Turecko nemá v úmysle vstúpiť do konfliktu s Ruskom v sýrskej provincii Idlib kvôli zhoršeniu situácie v regióne . Povedal to vo štvrtok v rozhovore v televízii CNN Turk turecký minister národnej obrany Hulusi Akar
Na snímke turecký minister obrany Hulusi Akar
„Nemáme v úmysle stretnúť sa s Ruskom. Naše rokovania (o Idlibe, pozn. red.) nedosiahli bezvýchodiskovú situáciu, budú pokračovať. Naše pozorovacie stanovištia budú aj naďalej fungovať,“ uviedol minister.
Zároveň povedal, že zhoršenie situácie v sýrskom Idlibe neovplyvní turecké plány na rozmiestnenie ruských protilietadlových raketových systémov S-400.
„Zaviazali sme sa k dohodám o S-400 a kúpili ich. Pokračujú školenia a montážne práce sa vykonávajú podľa plánu. Niekedy po apríli budú uvedené do prevádzky,“ povedal v rozhovore.
Uviedol, že tiež pokračujú rokovania o využití vzdušného priestoru pre Idlib. Ťažkosti môžeme prekonať, ak nebude Rusko proti, dodal s tým, že ich cieľom je uzavrieť prímerie.
Pri odpovedi na otázku, či Turecko opäť mení smer k Spojeným štátom, uviedol, že „uskutočňujú rôzne rokovania s cieľom chrániť ich záujmy a práva“.
„Rokujeme s Ruskom, Iránom, Čínou. Nie je to v rozpore so skutočnosťou, že sme členom NATO. Plníme všetky svoje povinnosti. Nech sa nás nikto nesnaží vytlačiť von. To, že máme problémy s NATO, neznamená odchod z Aliancie,“ dodal.
 
Diskusia o vzdušnom priestore
Minister obrany tiež povedal, že Ankara diskutuje s Moskvou o možnom využití vzdušného priestoru Sýrie. Zároveň v rozhovore popísal podmienky, za ktorých opustí Turecko Sýriu. „Bude vytvorená ústava, budú sa konať zákonné voľby, bude zavedené právne vedenie krajiny, bude zriadený demokratický štát, každý zaujme svoje miesto, my tiež zaujmeme svoje miesto.“
Okrem toho sa nechal počuť, že Turecko nevyzýva USA k priamemu vojenskému zásahu do situácie v sýrskom Idlibe, Washington ale môže do Turecka vyslať raketové systémy Patriot.
„Spojené štáty uskutočňujú vyhlásenia o podpore nás v Idlibe. Samozrejme nehovoríme o tom, že sa tam objavia americkí vojaci. Reč môže byť o pomoci v zmysle batérií Patriot, možno z iných krajín Európy. Také návrhy oceníme,“ povedal minister.
„Bohužiaľ Rusko neuspokojuje plne naše požiadavky na využitie sýrskeho vzdušného priestoru. Teraz je dôležité, aby sme ho mohli plne využívať. V tomto smere je pokrok, rokujeme, téma je stále na programe,“ povedal k téme.
 
Situácia v Sýrii
Turecký prezident Tayyip Erdogan predtým uviedol, že Turecko doteraz nedosiahlo uspokojivý výsledok pri rokovaniach s Ruskou federáciou o sýrskom Idlibe a je pripravené na začatie vojenskej operácie v tomto regióne. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov to označil za najhorší scenár.
Erdogan už skôr povedal, že vyzval svojho ruského partnera Vladimira Putina, aby vyvinul tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada na zastavenie ofenzívy sýrskej armády v provincii Idlib a jej stiahnutie do konca februára od tureckých pozorovateľských stanovíšť. Inak Erdogan hrozil vojenskou reakciou.
Protureckí bojovníci podporovaní tureckým delostrelectvom vo štvrtok prelomili obranu sýrskej armády v Qminase a Nayrabe. Ruský Su-24 zaútočil na teroristov, čo umožnilo sýrskym jednotkám úspešne odraziť všetky útoky. Uvádza sa, že zničených bolo niekoľko kusov techniky – jeden tank, šesť bojových vozidiel pechoty a päť pickupov vyzbrojených zbraňami veľkého kalibru.
V roku 2017 dosiahli v Nur-Sultane (predtým Astana, pozn. red.) Rusko, Turecko a Irán dohody, podľa ktorej v Sýrii vznikli štyri tzv. deeskalačné zóny. Tri z nich sa v roku 2018 dostali pod kontrolu Damasku. Štvrtá – v provincii Idlib a v častiach susedných provincií Latakia, Hamá a Allepo – doteraz nepodľahla sýrskej vláde. Väčšia časť tohto územia je pod kontrolou teroristov. V septembri 2018 sa Rusko a Turecko v Soči dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny v Idlibe, kde je súčasne viac ako tucet rôznych jednotiek.
Ozbrojený konflikt v Sýrii trvá od roku 2011. Na konci roka 2017 bolo vyhlásené víťazstvo nad teroristickou skupinou IS v Sýrii a Iraku. V niektorých častiach krajiny pokračujú čistky od militantov. V súčasnej dobe sa dostáva do popredia politické riešenie, obnovenie Sýrie a návrat utečencov.
 
Príspevok Turecký minister obrany: Turecko nemá v úmysle sa v Idlibe stretnúť s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější