Úsmev Mony Lisy je v bezpečí. Chemici porozprávali o nečakanej ochrane renesančných diel pred zničením
pravdive+seznam

Úsmev Mony Lisy je v bezpečí. Chemici porozprávali o nečakanej ochrane renesančných diel pred zničením

Praha 21. februára 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:TASR/AP-Keystone, Martial Trezzini)
 
Chemici zistili, že veľa malieb namaľovaných na drevených paneloch, vrátane Mony Lisy, prežilo vďaka malým prasklinkám vo vrstve farby. Píše o tom server Heritage Science
Na snímke obraz Mony Lisy
Tím vedcov z Poľskej akadémie vied, Štrasburskej univerzity a univerzity v Yale zistil, že takzvaná krakeláž, teda malé prasklinky v obrazoch, ktoré sú maľované na drevených paneloch, nehovoria iba o zlom stave umeleckých diel, ale naopak chránia tieto diela pred vplyvom prostredia, a teda pred ničením.
Najbežnejším základom na maľovanie je plátno, ale vždy to tak nebolo. Plátno prišlo do krajín západnej Európy začiatkom 16. storočia, kedy ho začali používať umelci z Florencie a Benátok. Po nich tento základ pre svoje diela prijali zástupcovia severných škôl.
Až do 16. storočia sa tak obrazy maľovali hlavne na drevených paneloch (z duba, brezy, topoľa atď.). Medzi zástupcov tohto panelového maliarstva (tiež nazývanéjo ako drevomaľba či doskové maliarstvo) patrí napríklad Mona Lisa Leonarda da Vinciho, diela Giovanniho Belliniho, Sandra Botticelliho a ďalších.
V práci chemikov, ktorá bola publikovaná v časopise Heritage Science, sa stal predmetom štúdie triptych Posledný súd flámskeho maliara Hansa Memlinga, ktorý vznikol v rokoch 1461 – 1473.
 
Skúmanie prasklín
Skúmali najmä praskliny v prvej vrstve, zmes živočíšneho lepidla a bieleho pigmentu, ktorá bola nanesená pod náter. Táto vrstva sa rozširuje spolu s drevom kvôli vlhkosti a sťahuje sa na suchom vzduchu, čo má za následok malé praskliny v obrazoch. Preto je v múzeách prísna regulácia klímy. Musí tam byť teplota od 21 do 22 stupňov a vlhkosť od 45 do 55 percent.
„Súčasné ekologické štandardy pre výstavy obrazov maľovaných na drevo umožňujú len mierne kolísanie relatívnej vlhkosti. Bezpečný rozsah bol stanovený na základe laboratórnych testov, kedy sa začali tvoriť trhliny na novom nepoškodenom materiáli. To však neodráža realitu, pretože obrazy starnú a vytvára sa na nich sieť z krakeláže. Naša štúdia presnejšie odráža túto fyzickú realitu s prihliadnutím na to, ako sa v priebehu času mení citlivosť na životné prostredie,“ píše Lukasz Bratasz, chemik z Ústavu katalýzy a chémie v Poľsku.
Aby sa posúdilo, ako sa vo vrstvách pôdnej vrstvy objavujú praskliny, autori odobrali vzorky dvoch drevených panelov a potiahli ich podkladovým náterom pripraveným podľa tradičných receptúr. Dosky boli držané počas doby dvoch týždňov pri teplote 25 ° C, potom boli umiestnené do rôznych podmienok s relatívnou vlhkosťou 30, 50, 75 a 90 percent: také rozdiely vedú len k praskaniu vrstiev farby.
 
Stanovenie vlhkosti
Potom boli panely skenované pomocou počítačovej tomografie, pričom bola stanovená veľkosť defektov na podkladovej vrstve. Tieto merania bola použité na vytvorenie modelu, ktorý ukazuje, ako sa budú praskliny v budúcnosti tvoriť.
Vzhľadom k pružnosti materiálov a rozširovanie dreva vplyvom vlhkosti vedci neočakávane zistili, že v priebehu času dôjde k chybám menej často, pretože sa sieť krakeláže nezvyšuje, ale sa znižuje mechanické namáhanie vnútri obrazu.
„Napätie vnútri náteru sa vyskytuje v priestore medzi trhlinami. Čím väčšie sú tieto zóny, tým silnejšie je napätie, tým ľahšie sa formujú nové praskliny vnútri farby. Tento proces pokračuje, kým sa vzdialenosť medzi trhlinami neznížia až do okamihu, kedy sa trhlina prestane tvoriť,“ vysvetlil chemik.
 
Krakeláž pomáha
Treba podotknúť, že autori práce si vyhradzujú, že závery ich výskumu sa vzťahujú len na obrazy, ktoré už majú praskliny. Ak sa trhlina počas konzervácie alebo lakovania zaplní, môže sa zvýšiť zraniteľnosť plátna voči vplyvom prostredia. Podľa chemikov by reštaurátori mali byť pri vypĺňaní takýchto „defektov“ opatrnejší, pretože práve táto krycia sieť umožňuje rozšírenie a zmrštenie hornej vrstvy obrazu bez lúpania farby, čím sa predchádza poškodeniu umeleckých diel.
„Výsledky poskytujú potenciálne vysvetlenie, prečo historické panely s rozvinutou sieťou krakeláže zostávajú nedotknuté, aj keď podmienky prostredia, v ktorom sú uložené, nie sú zďaleka ideálne. Dúfame, že naše zistenia môžu pomôcť vyvinúť a prijať miernejšie stratégie pre kontrolu klímy v historických budovách a múzeách,“ uzatvárajú vedci.
 
Príspevok Úsmev Mony Lisy je v bezpečí. Chemici porozprávali o nečakanej ochrane renesančných diel pred zničením zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější