Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku Lesy SR osvedčil
pravdive+seznam

Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku Lesy SR osvedčil

Bratislava 21. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku Lesy SR osvedčil. Nový model spočíva v odpredaji odstrelu poľovnej zveri a vlani priniesol podniku Lesy SR výnos 996 tisíc eur, kým rok predtým to bolo 391 tisíc eur. Agentúru SITA o tom v piatok informoval hovorca Lesov SR Pavel Machava
Na snímke generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník
Kým v roku 2017 sa priemerná cena za prenájom poľovných pozemkov na území Slovenskej republiky pohybovala v rozmedzí od 0,87 do 1,91 eura za hektár za rok, priemerná cena štátneho podniku Lesy SR za odpredaj odstrelu je dnes za hektár viac ako 5-krát vyššia. Vo vybraných poľovných revíroch predali Lesy SR odstrel zveri za priemernú cenu 11,48 eura na jeden hektár na rok.
Novým modelom starostlivosti o revíry sa v dlhodobom horizonte podľa štátneho podniku zabezpečí úprava pohlavnej a vekovej štruktúry všetkých druhov zveri. „Premnoženie zveri, ktorá neváha kvôli potrave navštíviť aj miestne sídliská, je dôsledkom nedostatočnej starostlivosti o poľovnícke revíry. Odpredaj odstrelu nám umožňuje nielen efektívnejšie hospodáriť s revírmi ale, čo je najdôležitejšie z pohľadu bezpečností ľudí, kontrolovať stav zveri a starostlivosť poľovníkov o revíry,“ vysvetlil generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Marian Staník.
Aktuálne zmluvy na odpredaj odstrelu podľa spoločnosti komplexne riešia postavenie a rozvoj poľovníctva, zabezpečujú trvalo udržateľnú ochranu a využívanie voľne žijúcej zveri a zachovanie genofondu pre budúce generácie. Žiadatelia o odstrel totiž musia spĺňať náročné kritériá, ktoré vyhodnocuje odborná komisia. Úspešní uchádzači napríklad zabezpečujú starostlivosť o poľovné revíry na vlastné náklady. Ich úlohou je starať sa o zver, ako aj zveľaďovať poľovnícke zariadenia. Všetky tieto aktivity pritom konajú v úzkej spolupráci so zamestnancami Lesov SR.
„Počas celej doby platnosti zmlúv na odpredaj odstrelu teda možno očakávať trvalé ekonomické výsledky. Odpredaj odstrelu zabezpečuje stály priestor na aktívny manažment poľovných revírov s prihliadnutím na celospoločenské požiadavky pri realizácii výkonu práva poľovníctva a ochrane zveri v súčasnej dobe,“ dodal Staník.
Víziou štátneho podniku Lesy SR je trvalo udržateľný rozvoj poľovných revírov, ktorý spočíva v rovnováhe medzi zabezpečením požadovaných chovateľských cieľov a reguláciou zveri. Odpredaj odstrelu je realizovaný vo vybraných poľovných revíroch na základe schválenej metodiky s implementáciou odporúčaných postupov vo vládou schválenej Koncepcii rozvoja poľovníctva na Slovensku. Lesy SR mali ku 31. decembru 2019 v užívaní celkovo 130 poľovných revírov. V 59 poľovných revíroch Lesy SR už zrealizovali nový model starostlivosti spôsobom odpredaja poľovnej zveri. Odpredaj lovu bude pokračovať aj v budúcnosti, čo bude pre podnik znamenať vyššie výnosy.
 
Príspevok Nový model starostlivosti o poľovné revíry sa podľa štátneho podniku Lesy SR osvedčil zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější