Do tohtoročných kapitálových investícií rozdelil Prešovský kraj pri prvej zmene rozpočtu 14,5 milióna eur
pravdive+seznam

Do tohtoročných kapitálových investícií rozdelil Prešovský kraj pri prvej zmene rozpočtu 14,5 milióna eur

Prešov 21. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom februárovom zasadnutí v rámci úvodnej zmeny tohtoročného rozpočtu rozdelili kapitálové výdavky na nové investičné akcie pre rok 2020 vo výške 14,5 milióna eur. Celkovo kapitálové výdavky navýšili o vyše 34,5 milióna eur, a to vrátane nevyčerpaných výdavkov z minulého roka, ktoré presunuli do tohtoročného rozpočtu
Ilustračné foto
Ako agentúru SITA informovala vedúca odboru financií Úradu PSK Dagmar Olekšáková, najviac financií v rámci kapitálových výdavkov na tento rok zapojených v úvodnej zmene rozpočtu je určených na oblasť dopravy, na ktorú rozdelili poslanci vyše 7 miliónov eur. Najviac peňazí pôjde na nákup novej techniky pre Správu a údržbu ciest PSK. Vyše dva milióny eur sú určené na nákup deviatich posypových vozidiel s radlicou a vyklápacou korbou. V rámci opráv je po 200-tisíc eur určených na rekonštrukciu mostov v Zboji a cez Frankovský potok za obcou Veľká Franková, ale aj na rekonštrukcie ciest Kapušany – Raslavice či Jánovce – Kľušov. Podobné finančné prostriedky sú vyčlenené aj na výstavbu skládky chemického posypového materiálu na cechmajsterstve Tatranská Štrba a výstavbu sociálno-prevádzakovej budovy na cechmajsterstve v Chminianskej Novej Vsi.
Do oblasti kultúry smerujú v rámci zmeny rozpočtu kapitálové výdavky vo výške viac ako 1,5 milióna eur. Najväčšou investíciou je tretia etapa obnovy renesančného kaštieľa v Humennom za 1,05 milióna eur. Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove dostala na stavebné úpravy a vybudovanie nových sociálnych zariadení 140-tisíc eur. „Veľmi zaujímavá investícia je na nákup nového knižnično-informačného systému pre všetky knižnice v PSK, kde sme v roku 2019 postupne vymieňali všetky počítače a technické vybavenie a v súčasnosti budú tieto knižnice vybavené aj novým softvérom, ktorý umožní sledovať výpožičky kníh aj vypožičiavanie kníh z jednotlivých knižníc do ďalších knižníc,“ uviedla Olekšáková s tým, že pre osem knižníc je takto vyčlenených spolu 100-tisíc eur. Najvyššia dotácia, takmer 25-tisíc eur, je určená pre Krajskú knižnicu P. O. Hviezdoslava v Prešove.
V oblasti vzdelávania sú elokované pre tento roka ďalšie finančné prostriedky vo výške 2,37 milióna eur z rezervného fondu. Viac ako 264-tisíc eur pôjde na rekonštrukciu strechy telocvične, stolárenských dielní a skladu v Strednej odbornej škole (SOŠ) drevárskej Vranov nad Topľou. Stredná odborná škola na Garbiarskej ulici v Kežmarku dostane 215-tisíc eru na rekonštrukciu a modernizáciu elektroinštalácie budovy teoretického vyučovania a rovnakú sumu kraj poskytne aj na rekonštrukcii vnútorných stropov školy. Na rekonštrukciu elektroinštalácie pre SOŠ technickú v Poprade pôjde 185-tisíc eur. Do rekonštrukcie strechy telocvične na Gymnáziu P. O. Hviezdoslava v Kežmarku investujú 215-tisíc eur. Suma 184-tisíc eur je určená na zateplenie telocvične pre Školu umeleckého priemyslu v Prešove. Telocvičňu takisto zrekonštruujú na Gymnáziu L. Stöckela v Bardejove za 170-tsíc eur. „V oblasti vzdelávania sú to predovšetkým rekonštrukcie telocviční, ktoré sa budú realizovať v roku 2020, pretože tie boli dlhodobo odkladané a skôr sme realizovali rekonštrukciu budov, učebných priestorov a podobne,“ dodala Olekšáková.
Kapitálové výdavky v sociálnej oblasti sú v rámci prvej úpravy rozpočtu navýšené o takmer 1,4 milióna eur. Najväčšia investícia ide do Domova sociálnych služieb (DSS) Giraltovce, kde budú rekonštruovať dva pavilóny a zateplia obvodový a strešný plášť. Investícia je v celkovej výške takmer 358-tisíc eur. K zatepleniu ubytovacej časti za 178-tisíc eur dôjde v CSS Garden Humenné. V Domove pre seniorov Stará Ľubovňa zavedú systém dorozumievacieho zariadenia sestra – pacient, kde budú môcť klienti komunikovať so sestrami prostredníctvom elektronického dorozumievacieho systému. Investícia je vo výške takmer 168-tisíc eur. Vyše 155-tisíc eur je určených na rekonštrukciu a zateplenie strechy na Senior dome Svida vo Svidníku.
Prešovský samosprávny kraj investuje v tohtoročnom rozpočte v rámci kapitálových výdavkov vrátane nedočerpaných prostriedkov z roku 2019 celkovo viac ako 71,5 milióna eur. Najviac prostriedkov vo výške takmer 33,3 milióna eur je určených pre potreby Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja. V oblasti vzdelávania poskytne kraj na rekonštrukciu a opravu budov a nákup hnuteľného investičného majetku prostriedky vo výške 6,2 milióna eur. V oblasti kultúry sú to prostriedky za 4,5 milióna eur a v oblasti sociálnej starostlivosti ďalších 3,5 milióna eur. Na európske projekty je plánovaných 7,7 milióna eur. Kapitálové dotácie poskytnuté Úradom Prešovského samosprávneho kraja tretím subjektom tvoria 12 miliónov eur. Samotný úrad má na kapitálové výdavky vyčlenených takmer 4,2 milióna eur.
 
Príspevok Do tohtoročných kapitálových investícií rozdelil Prešovský kraj pri prvej zmene rozpočtu 14,5 milióna eur zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější