Mimoriadna schôdza: Hlasovanie nebolo ani na druhý pokus úspešné, parlament nebol uznášaniaschopný. Opozícia hovorí o divadle
pravdive+seznam

Mimoriadna schôdza: Hlasovanie nebolo ani na druhý pokus úspešné, parlament nebol uznášaniaschopný. Opozícia hovorí o divadle

Bratislava 21. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovanie bolo odložené na utorok 25. februára o 10. hodine
Ilustračné foto
Plénum v piatok dorokovalo všetky tieto tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov. Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.
Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.
V piatok ešte plénum bude rokovať do 14. hodiny o uznesení k Istanbulskému dohovoru.
 
Opozícia označila neúspešné hlasovanie za pokrytectvo koalície
Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady (NR) SR) Miroslav Beblavý (nezaradený), Eduard Heger, (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).
„Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie,“ povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.
„Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka,“ vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru-SD sa otočili chrtom vlastným voličom. Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. „Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili,“ podotkol.
Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní skonštatoval, že šéfovi Smeru-SD nejde o presadenie sociálnych opatrení, hovorí o predvolebnom divadle. Robert Fico si podľa neho nesplnil domácu úlohu, pretože nevedel zabezpečiť dostatočný počet poslancov na hlasovanie.
Na sociálnej sieti komentoval situáciu aj exprezident Andrej Kiska zo Za ľudí. Napísal, že sa potvrdzuje sa, že Smer robí s dôchodkami len predvolebné „divadlo pre voličov“ a nemyslí to vážne. „Na hlasovaní chýbali poslanci Smeru a aj preto sa hlasovať o zákone dnes nebude,“ konštatuje Kiska.
Poslankyňu Janu Cigánikovú z SaS prekvapil postoj niektorých poslancov za Most-Híd. „Viem, že by ma to už prekvapiť nemalo, ale prekvapilo. Tak Most na začiatku povie, že tento cirkus nepodporí a nebude ani viesť schôdzu.“
„Keď ale prišlo na lámanie chleba a náš Martin Klus tiež oznámil, že nebude viest schôdzu, tak Danka podržali a Hrnčiar hneď dobehol na pomoc. No a teraz, keď prišlo k hlasovaniu, tak Hrnčiar aj Adamčík z Mostu sa zaprezentovali, navyše Adamčík hlasoval ZA jasne protizákonne skrátenie legislatívneho konania. Pomohli tak zvýšiť kvórum Smeru, SNS a Kotlebovcom.“

Cigániková dodáva, že „našťastie“ poslancov hlasujúcich za skrátené konanie nebolo dosť. „Takto to myslia s tým návrhom vážne, ani do roboty naeprišli. Ale vysvetlí mi niekto, načo im tí Mosťáci stále pomáhajú? Málo im klesli preferencie?“
 

Poslanci za Smer-SD nevedia, prečo ich kolegovia chýbali na hlasovaní
Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Sú presvedčení, že v utorok (25. 2.) sa návrhy podarí schváliť.
„Boli sme skoro všetci,“ povedal poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli. „Ja si myslím, že to schválime v utorok,“ dodal. Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer-SD chorí. Ani poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.
„Všetci sú pripravení, nebojte sa,“ povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD). „Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich,“ odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.

 

 
Príspevok Mimoriadna schôdza: Hlasovanie nebolo ani na druhý pokus úspešné, parlament nebol uznášaniaschopný. Opozícia hovorí o divadle zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější