Skupina MOL dosiahla vlani upravený zisk EBITDA vyše 2,4 miliardy amerických dolárov
pravdive+seznam

Skupina MOL dosiahla vlani upravený zisk EBITDA vyše 2,4 miliardy amerických dolárov

Bratislava 21. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)
 
Ropná a plynárenská skupina MOL dosiahla v minulom roku očistený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou v súčasných cenách dodávok na úrovni 2,44 miliardy amerických dolárov (USD). V medziročnom porovnaní to znamenalo pokles o 9 %
Na snímke generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.
„V roku 2019 sme dosiahli silné finančné výsledky, dokonca sme mierne prekročili náš zvýšený výhľad EBITDA, a to aj napriek slabšiemu externému prostrediu,“ reagoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.
Ako ďalej informuje spoločnosť, divízia Upstream, ktorá sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy, zaznamenala vo štvrtom štvrťroku minulého roka postupné zvyšovanie ťažby, ktorá tak celoročne ostala prakticky bez zmeny na úrovni 111 000 barelov za deň, čo je mierne nad pôvodným výhľadom. Výsledkom však bol pokles zisku EBITDA tejto divízie o 17 % pre nižšie ceny ropy a plynu.
Pokles zisku zaznamenal MOL aj vo svojej divízii Downstream, ktorá sa zameriava na spracovanie ropy a predaj ropných produktov. Upravená EBITDA totiž medziročne klesla o 13 % na 866 miliónov USD. Ešte výraznejšie zisk klesal v samotnom štvrtom kvartáli. „Dôvodom boli slabšie rafinérske a petrochemické marže v závere minulého roka, pričom rafinérske marže sa v januári a februári 2020 zotavili. Dopyt po motorových palivách v regióne bol počas roka 2019 silný, vzrástol o 3,4 %, a podporil tak výsledky divízie Downstream,“ informuje spoločnosť.
Skupina MOL v rámci divízie Downstream zároveň pokračuje v projekte Polyol, čo je vyše miliardová investícia v Maďarsku do komplexu na výrobu polyéterických polyolov. Projekt podľa spoločnosti pokračuje podľa harmonogramu a v súlade s rozpočtom a v roku 2019 boli zavŕšené najväčšie stavebné práce a ukončenie projektu je na úrovni 50 %. V roku 2019 sa zároveň definitívne rozhodlo o investičnom projekte hlbšieho spracovania ropy v rafinérii INA v chorvátskej Rijeke. Projekt zahŕňa aj výstavbu výrobnej jednotky na pozdržné koksovanie. Jej nábeh sa očakáva v roku 2023.
Naopak vlani sa v rámci skupiny MOL darilo divízii Služby zákazníkom, kde zisk EBITDA medziročne stúpol v lokálnej mene o takmer tretinu. Ešte viac sa darilo segmentu Gas Midstream, zameraného na prepravu zemného plynu, ktorého upravený zisk EBITDA vlani stúpol až o 48 % na 71 miliónov USD. „Neistota okolo rusko-ukrajinskej dohody o tranzite plynu významne zvýšila dopyt. Prevádzkové náklady klesli o viac ako 10 %, keďže spotreba palivového plynu a straty v sieti klesli. Klesla tiež cena zemného plynu,“ komentovala výsledky spoločnosť.
Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách. V súčasnosti sú ťažobné aktivity sústredené v 8 krajinách a prieskumné aktíva má v 13 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní tiež sieť 2 000 čerpacích staníc v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.
 
Príspevok Skupina MOL dosiahla vlani upravený zisk EBITDA vyše 2,4 miliardy amerických dolárov zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější