Stratifikácia nemocníc môže mať ešte šancu, plánujú ju presadiť viaceré strany
pravdive+seznam

Stratifikácia nemocníc môže mať ešte šancu, plánujú ju presadiť viaceré strany

Bratislava 21. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová )
 
Stratifikácia môže mať ešte šancu. Zdravú zmenu by chceli zrealizovať Slovenská národná strana (SNS), strana Sloboda a Solidariza (SaSň, Progresívne Slovensko/Spolu a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Podľa Dobrej voľby je reformu nemocníc potrebné naviazať na ďalšie zmeny
Ilustračné foto
ĽSNS presadenie reformy nepodporuje. Hnutie Sme rodina chce každý rok vyhodnocovať diferenciáciu nemocníc, aby získali ukazovatele ako podklady pre ich dynamickú optimalizáciu. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré strany poskytli agentúre SITA.
Strana SNS plánuje zrealizovať typizáciu nemocníc, teda stratifikáciu. Okrem toho chce tiež podporiť výstavbu novej národnej nemocnice.
Súčasne so stratifikáciou chce strana SaS presadzovať aj reformu siete špecializovaných ambulancií a posilnenie kompetencií všeobecných lekárov. „Spolu s týmito krokmi bude nutné aj uskutočniť rekalibráciu siete medicínskych laboratórií s cieľom zaistiť zachovanie potrebnej kvality vzoriek,“ uviedla pre agentúru SITA tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková. Reforma siete poskytovateľov je podľa nej nevyhnutná na zaistenie kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Ako konštatoval Oskar Dvořák z koalície PS/Spolu, pacienti potrebujú, aby každá nemocnica poskytovala rovnako kvalitné služby. Okrem podpory kvality a bezpečnosti pacientov cez stratifikáciu chce PS/Spolu zaviesť aj inštitút nútenej správy. Bude podľa Dvořáka zahŕňať tvrdé opatrenia a tlak voči vedeniu zadlžujúcich sa nemocníc.
Expert na zdravotníctvo KDH Ján Hencel uviedol, že strana stratifikáciu podporuje, posledný návrh však podľa nich nerieši niektoré oblasti. Ide o oblasť podpory zdravia, ambulantnú zdravotnú starostlivosť a najmä primárnu zdravotnú starostlivosť. „Reformou spomínaných oblastí vieme zachrániť viac stratených životov a vieme ovplyvniť aj predĺženie dĺžky života v zdraví,“ uviedol pre agentúru SITA Hencel.
Ako uviedla hovorkyňa strany Dobrá voľba Martina Šoltésová, stratifikácia je dôležitým dokumentom, nie je to však všeliek. Je podľa nej potrebné naviazať stratifikáciu na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní. Ako dodala, treba tiež dokončiť štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú pre efektivitu a správnosť stratifikácie dôležité.
Strana ĽSNS nebude podporovať presadenie stratifikácie do praxe v takej forme, ako bola predložená. Stratifikácia sa musí podľa strany dopracovať a musí sa v prvom rade reformovať primárna sféra.
„Zadefinujeme pevnú sieť ústavných zdravotníckych zariadení, vrátane reálneho materiálno-technického a personálneho štandardu a štandardu výkonov, ktoré môže daný typ ústavného zdravotníckeho zaradenia vykonávať,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie hnutia Sme rodina. Využiť pri tom chce hnutie existujúce kapacity, bez potreby ďalších predražených analýz a financovania expertov a poradcov. Užitočný by pre nich mohol byť aj materiál stratifikácie.
 
Príspevok Stratifikácia nemocníc môže mať ešte šancu, plánujú ju presadiť viaceré strany zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější