Trump označil obvinenia zo zásahov Ruska do predvolebnej kampane za výmysel
pravdive+seznam

Trump označil obvinenia zo zásahov Ruska do predvolebnej kampane za výmysel

Washington 21. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-David Zalubowski)
 
Americký prezident Donald Trump odmietol v piatok medializované varovania predstaviteľov amerických tajných služieb, podľa ktorých Rusko zasahuje v jeho prospech do kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Trump uviedol, že ide o „výmysel“ zo strany demokratov, informovala agentúra AFP
Na snímke Donald Trump
„Ďalšia dezinformačná kampaň, ktorú spustili demokrati v Kongrese tvrdiaci, že Rusko ma uprednostňuje pred akýmkoľvek z ničnerobiacich demokratických kandidátov, ktorí stále neboli schopní, ani po dvoch týždňoch, spočítať svoje hlasy (odovzdané na volebných zhromaždeniach) v Iowe,“ napísal Trump na Twitteri.
Na medializované správy o varovaní tajných služieb reagovala medzičasom aj Moskva. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že obvinenia ako tieto sú v podstate ako akékoľvek „bežné paranoidené oznámenia“, ktorých počet pribúda, čím bližšie je termín volieb. „Samozrejme, že nemajú nič spoločné s pravdou,“ dodal.
Varovanie zo strany tajných služieb odznelo podľa medializovaných informácií počas minulotýždňového neverejného stretnutia predstaviteľov tajných služieb s americkými kongresmanmi.
Vyjadrenia predstaviteľov tajných služieb mali nahnevať prezidenta Trumpa. Na stretnutí z 13. februára boli totiž prítomní aj demokratickí kongresmani a on sa obával, že informácie, ktoré si vypočuli, použijú voči nemu, informovala v piatok agentúra AP odvolávajúca sa na činiteľov oboznámených s celou záležitosťou.
Na stretnutí si varovania týkajúce sa Ruska vypočuli členovia výboru Snemovne reprezentantov pre tajné služby. Trump na druhý deň pokarhal šéfa amerických tajných služieb Josepha Maguira a tento týždeň ohlásil jeho odchod z funkcie. Vo štvrtok 20. februára ho ako úradujúci riaditeľ nahradil Richard Grenell, ktorý je považovaný za Trumpovho človeka. Grenell je zároveň veľvyslancom USA v Nemecku a osobitným americkým vyslancom pre Srbsko a Kosovo.
Americké tajné služby už v súvislosti s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA z roku 2016 uviedli, že sa Rusko vtedy pokúšalo zasahovať do predvolebnej kampane, a to v prospech Trumpa a v neprospech jeho demokratickej súperky Hillary Clintonovej. Dialo sa tak prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach alebo hekerských operácií.
Celú záležitosť následne preveroval osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý dospel k záveru, že zasahovanie Ruska bolo „rozsiahle a systematické“, nenašiel však dôkazy o tajnom spolčení Trumpovho volebného štábu s Ruskom.
Samotný Trump však tieto obvinenia dlhodobo odmieta a označuje za pokus o podkopanie dôveryhodnosti svojho volebného víťazstva. O vyšetrovaní Roberta Muellera sa pritom vyjadroval ako o politicky motivovanom hone na čarodejnice.
 
Príspevok Trump označil obvinenia zo zásahov Ruska do predvolebnej kampane za výmysel zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější