KOMENTÁŘ: V Afghánistánu opět selhal americký “vývoz demokracie”
pravdive+seznam

KOMENTÁŘ: V Afghánistánu opět selhal americký “vývoz demokracie”

Jak bylo oznámeno, Spojené státy podepíší mírovou dohodu s afghánským hnutím Tálibán. De facto tím přiznaly svou prohru. Ani za 18 let a přes drtivou lidskou a technologickou převahu se jim nepodařilo porazit afghánské mudžahedíny.
Původně jim šlo o Al-Káidu
Záminkou pro invazi do Afghánistánu byly útoky teroristů sítě Al-Káida na Světové obchodní centrum 11. září 2001. Již 7. října vyhlásil prezident Bush válku proti zemi, ve které se skrývali vedoucí představitelé Al-Káidy. Jako cíl invaze bylo stanoveno zajetí Usámy bin Ládina a dalších členů Al-Káidy, zničení islamistického režimu Tálibánu a nastolení prozápadního loutkového režimu . Tálibán byl v zájmu Američanů již od doby, kdy se mudžahedínové, které kdysi USA podporovaly v boji proti Sovětskému svazu, obrátili proti nim. Takzvaná Bushova doktrína určovala, že Spojené státy nebudou rozlišovat mezi teroristickými organizacemi a státy či vládami, které je budou ochraňovat.
Průběh války
Tálibán byl od 14. října 2001 ochotný jednat o vydání Usámy Bin Ládina, což ale George W. Bush odmítl. Spojené státy a Velká Británie zahájily leteckou bombardovací kampaň v koordinaci s pozemní ofenzívou. Koordinaci zajišťovaly především speciální síly států NATO. Agresorům se sice podařilo svrhnout vládu Tálibánu, kterému se ale v pozdějších letech podařilo opět nabrat síly. Kampaň byla oproti původním očekávaní méně úspěšná. Nedosáhla totiž cíle omezit působení Al-Kaidy.  Od roku 2006 ohrožovala vojenské jednotky okupantů zvýšená aktivita povstalců z hnutí Tálibán a slabá loutková vláda s minimální kontrolou oblastí mimo hlavní město Kábul. Spojeným státům se postupně podařilo přinutit další závislé země, aby se podílely na vojenské okupaci Afghánistánu. Mezi těmito zeměmi je bohužel i Česká republika.
Válečné zločiny
Spojené státy začaly postupně se vzrůstající frustrací z neúspěšné války používat v Afghánistánu čím dále tím brutálnější metody a dopouštět se válečných zločinů . Závislé státy, zatažené Američany do konfliktu, se neodvažovaly USA kritizovat. Američané např. byli pod tíhou důkazů nuceni v roce 2009 přiznat, že používají munici s bílým fosforem. Podle Ženevských konvencí je použití bílého fosforu proti lidem zakázáno . Bílý fosfor je nebezpečnou chemickou zbraní, která způsobuje strašlivé popáleniny. Při útocích proti nepřátelským objektům došlo také k zasažení afghánských civilistů.
Vraždy civilistů
V roce 2010 prozradil whistleblower mezi vojáky, že skupina amerických vojáků, kteří si říkali Kill Team, zavraždila nejméně tři afghánské civilisty a části jejich těl pak sbírala jako trofeje . Pět vojáků obviněných z vraždy stanulo před vojenským soudem. Při sérii opakovaných útoků americké armády 3. října 2015 v Kundúzu na nemocnici, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic, zahynulo 42 lidí včetně lékařů a nemocničního personálu . Americká armáda útok označila údajně za kombinaci “neúmyslných lidských selhání, technických chyb a špatného postupu” a zahájila pouze kázeňské řízení s 16 vojáky.  Z uniklých dokumentů dále vyplývá, že při náletech bezpilotních letounů v Afghánistánu tvořili civilisté přibližně 90% obětí .
Podcenění protivníka
Americká armáda ve své aroganci a přesvědčení o neporazitelnosti opět doplatila na podcenění protivníka. Stejně jako ve Vietnamu před 50 lety se po zuby ozbrojeným americkým zabijákům úspěšně postavili bojovníci Tálibánu, kteří mistrně využívali perfektní znalosti místního prostředí a podpory většiny obyvatelstva . Zvyšující se brutalita útoků okupačních vojsk a snaha o zastrašení afghánských obyvatel jen zvyšovala nenávist Afghánců proti jakýmkoliv zahraničním vojákům, vůči kterým tak docházelo i k sebevražedným útokům. Oběťmi těchto útoků se tak postupně logicky stali i čeští vojáci . Naše země se totiž ve své závislosti na Spojených státech nedokázala samostatně rozhodnout a opustit včas zbytečnou a prohranou válku.
“ Vývoz demokracie” opět selhal
Válka v Afghánistánu se stala dalším případem amerického neúspěchu při snaze o tzv. “vývoz demokracie”. Opět se ukázalo, že při budování zdravých a přátelských vztahů s různými zeměmi je v rámci mezinárodních vztahů potřeba respektovat místní a kulturní odlišnosti jednotlivých zemí . Vnucování organizace společnosti podle “jednoho jedině správného vzoru” dříve či později vždy selže. V případě Spojených států amerických však nejde o skutečnou snahu o zavádění demokracie, ale o snahu o získání kontroly nad světovými zásobami strategických surovin s cílem zajištění pohodlného života Američanů na úkor zbytku světa.
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Práce z domu

Vyplníte pro nás dotazník a peníze jsou Vaše!

Peníze na ruku

Nevěříte? Za vyplnění dotazníku z domova Vám zaplatíme!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější