Maďarská vláda prijala v dôsledku situácie s koronavírusom ekonomické opatrenia na pomoc podnikateľom.
Talianska vláda plánuje zriadiť novú spoločnosť, ktorú bude úplne ovládať ministerstvo hospodárstva a financií, prípadne založí spoločnosť vo väčšinovom vlastníctve štátu, uviedol kabinet v komuniké zverejnenom v noci na dnes. Zoštátňovanie pri pomoci veľkým podnikom nevylučuje ani Francúzsko, ako povedal dnes francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
O zoštátňovaní, ako jednom z možných krokov v prípade strategických podnikov hovoril podľa týždenníka Der Spiegel aj nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier.
Zoštátnenie v Taliansku
Talianska vláda sa chystá prevziať zadlženú leteckú spoločnosť Alitalia. Tá sa nedokáže vyrovnať s problémami už roky. Rím ale k nezvyčajnému kroku prikročil až v kontexte núdzových opatrení proti dopadom pandémie spôsobenej koronavírusom. Časové a ďalšie podrobnosti zoštátnenia Alitalie talianska vláda nespresnila. Podľa médií chystá Rím pre sektor letectva, v ktorom najväčší podiel zastupuje práve Alitalia, záchranný balíček za 600 miliónov eur.
Znárodnenie vo Francúzsku aj v Nemecku
Podporiť svoje firmy sa chystá aj Francúzsko. „Nebudem váhať s využitím všetkých dostupných nástrojov na ochranu veľkých francúzskych spoločností,“ povedal dnes novinárom francúzsky minister financií Bruno Le Maire.
Jeho slová sú je zatiaľ najsilnejším dôkazom pripravenosti Francúzska urobiť čokoľvek na stabilizáciu kľúčových firiem, ktoré do ťažkostí dostal nový koronavírus šíriaci sa z Číny do celej Európy.
Ako dodal, je to možné urobiť napríklad prostredníctvom rekapitalizácie, ak to však bude potrebné, nebojí sa použiť ani výraz znárodnenie. Ktoré firmy by vláda riešila ako prvé, však nezverejnil. Le Maire zároveň privítal rozhodnutie francúzskeho úradu pre dohľad nad finančnými trhmi zakázať predaj nakrátko, pričom dodal, že zákaz by sa mohol predĺžiť aj na mesiac, ak to bude potrebné.
Orbánova vláda ide pomáhať podnikateľom
Maďarská vláda prijala v stredu hospodárske opatrenia , ktorých cieľom je v krízovej epidemiologickej situácii pripraviť naštartovanie ekonomiky a chrániť pracovné miesta.
Více info openiazoch.zoznam.sk / finweb.hnonline.sk / InfoVojna
The post Taliansko, Francúzsko a Nemecko hovoria v dôsledku ekonomických dopadov pandémie koronavírusu o zoštátňovaní strategických firiem appeared first on MegaZprávy.cz .