Ve stínu tureckých válečných lodí Řekové vyhošťují migranty z ostrovů

Ve stínu tureckých válečných lodí Řekové vyhošťují migranty z ostrovů
V pondělí zahájilo turecké vojenské námořnictvo vojenské cvičení 31 bitevních lodí. V bojových sestavách se přesouvají v těsné blízkosti řeckých teritoriálních vod kolem řeckých ostrovů do jižní části Egejského moře. Podle oznámení, které turecká vláda učinila prostřednictvím Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) podle Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, budou Turci do konce týdne cvičit protiponorkové a protilodní operace.
Podle řeckého serveru Pronews.gr se v cloně vytvořené tureckými bojovými plavidly podařilo proklouznout do řeckých pobřežních vod u ostrova Lesbos gumovému členu s 56 migranty. Krátce po nelegálním přistání na ostrově byli migranti na základě upozornění místní domobrany zadrženi policií. Všichni příchozí byli umístěni do karantény. Před izolováním od ostatní populace byli poučeni o tom, že Řecko odmítá přijímat žádosti o azyl. Stejně jako migranti z lodi, které se podařilo na ostrově přistát minulý týden, budou nově připluvší po skončení karantény předvedeni před imigrační správu a ve zkráceném řízení vyhoštěni.
Twitterový účet  #standwithgreece  zveřejnil úvahu, o možném přesunutí těžiště migračního „fronty“ opět na moře. Na opevněné řecko-turecké hranici v Evrosu včera druhým dnem panoval relativní klid. Za řevu „aláhu akbar“ jej házením kamení na řecké policisty občas narušovali migranti z turecké strany hranice. Včera dopoledne se ale pokusil vniknout do přístavu Alexandroupolis v ústí pohraniční řeky Evros gumový člun s pašeráky a 30 migranty na palubě. Před vplutím do řeckých teritoriálních vod byl člun zastaven hlídkovou lodí řecké Pobřežní stráže. Během kontaktu s kontrolující lodí se pašeráci pokusili pohraničníky napadnout dlouhými meči. Řekové je s pomocí dlouhých kovových bidel „vyšťouchali“ z řeckých pobřežních vod a postupně je dotlačili až k tureckému pobřeží.
Odpoledne řecká policie zahájila velkou akci k vyklizení migrantů z řeckých ostrovů. Včera bylo z Lesbosu odvezeno na pevninu prvních 604 migrantů, kteří na ostrově přistáli v minulosti. Na pevnině je s nimi ve zkrácené proceduře ukončováno řízení o udělení azylu. Všem včera evakuovaným byla žádost o azyl s konečnou platností odmítnuta. Následně policie odmítnuté žadatele začala letecky vyhošťovat do země původu nebo do Turecka, ze něhož připluli. Vzhledem k tomu, že jde o migranty z Afghánistánu, Pákistánu a afrických zemí je v jejich případě Turecko podle Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků považováno za bezpečnou zemi.
Ministerstvo obrany podle twitterového účtu #Lesvos začalo považovat tisíce migrantů v uprchlických táborech na ostrovech za ohrožení národní bezpečnosti. Mezi migranty může být ukrytá rozsáhlá „pátá kolona“, jejíž příslušníci by diverzními akcemi mohli pomáhat turecké armádě v případě pokusu o obsazení ostrovů. Nad ostrovy neustále provádí průzkumné operace stíhačky F-16 tureckého letectva.  #Lesvos  zveřejnil několik videí se stíhačkami prolétajícími ve velmi nízké výšce nad terénem evidentně v řeckém vzdušném prostoru přímo nad ostrovem.
Turecké námořnictvo provádí jen během probíhající migrační krize druhé vojenské cvičení v těsné blízkosti řeckých teritoriálních vod kolem ostrovů. Během prvního týdne současné migrační krize řecké minolovky „vyprovodily“ z řeckých pobřežních vod 8 z 11 ponorek, které Turci poslali na cvičení ohlášeného do mezinárodních vod kolem řeckého pobřežního pásu. EastMed Strategic Studies Institute v minulý týden zveřejněné studii varoval před možný řeckým pokusem o vojenskou invazi na řecké ostrovy mezi Krétou a Kyprem. V této oblasti se pod mořským dnem nachází rozsáhlé zásoby ropy a plynu, kterých by se Turecko chtělo zmocnit.
Turecký prezident Recep Erdogan loni vypověděl Mírovou smlouvu z Lausanne, kterou byly v roce 1923 po skončení 1. světové války stanoveny hranice mezi Řeckem a Tureckem. Následně verbálně jménem Turecka vznesl územní nároky na řecké ostrovy od svého pobřeží až k pobřeží Itálie. V loňském roce turecké firmy spadající do Koncernu AYOK, který ovládá armáda, zahájily nelegální těžbu plynu v pobřežních vodách Kyperské republiky. Po stížnosti Kypru v OSN turecké námořnictvo několik měsíců provádělo blokádu ostrova Kypr a bránilo ve vplutí i lodím z EU.
Kromě verbálního ujišťování o podpoře Kypru ze strany vysokých funkcionářů EU nedokázala tomto svému členu nijak účinně pomoci. V Evropském parlamentu jsem při projednávání této věci navrhoval okamžité zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku. Většina lidovců, socialistů, zelených a poslanců za Renew však můj návrh odmítla. Představitelé EU pouze konstatovali „znepokojení“ nad chováním Turecka. Těžko se pak divit, že drzost a agresivita Turků stále narůstá a hrozí přejít do otevřené války proti Řecku.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější