Čína zakázala obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi, pretože má podozrenie, že exotické zvieratá infikovali ľudí. Zastaví to ešte pomstu prírody?
pravdive+seznam

Čína zakázala obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi, pretože má podozrenie, že exotické zvieratá infikovali ľudí. Zastaví to ešte pomstu prírody?

Peking 25. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
„Už nemôžeme byť ľahostajní!“ vyhlásil čínsky prezident Si Tin-pching na začiatku minulého mesiaca pred najvyššími predstaviteľmi, pričom poukázal na riziká spojené s jedlom z voľne žijúcich živočíchov pre verejné zdravie. 24. februára vydal 13. národný ľudový kongres rozhodnutie „Komplexne zakázať nezákonný obchod s voľne žijúcimi zvieratami, odstrániť zlé návyky konzumácie divých zvierat a chrániť zdravie a bezpečnosť ľudí“
Pangolín
Tento a skorší zákaz trhov s voľne žijúcimi živočíchmi boli priamymi odpoveďami na obavy, že nový koronavírus, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z netopierov, sa mohol preniesť na človeka prostredníctvom divého zvieraťa na predaj na mokrom trhu v meste Wuhan. ( viac TU )
Genetické analýzy sa zatiaľ nestotožnili s určením vinníka, ale medzi prvoradých podozrivých patrí pangolín dlhonosý z čeľade šupinavcov. Cicavec podobný mravčiarovi, je na Západe prakticky neznámy, ale v Číne je cenený ako pochúťka a pre jeho údajné liečivé vlastnosti.
Pre podozrenie, že by mohol infikovať ľudí Covidom-19, bude pangolín nakoniec ušetrený a chránený. Ale bude naozaj?
Čína má zakázané obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi už tri desaťročia, nezabránilo to však tomu, aby sa pangolíny stali najviac obchodovanými cicavcami na svete.
Prvý zákon o ochrane prírody v krajine pochádza z konca osemdesiatych rokov, rovnako ako oficiálny zoznam asi 330 ohrozených druhov. Napríklad nelegálne pytliactvo, pašovanie alebo obchodovanie s pangolínmi môže priniesť tresty odňatia slobody.
V roku 2000 Čína vydala regulácie pre viac ako 1 700 chránených druhov, ktoré sa považujú za biologicky alebo vedecky hodnotné.
V roku 2007 bol predaj výrobkov z pangolína mimo osobitne certifikovaných nemocníc a kliník zakázaný. V roku 2018 provincia Hubei, kde je Wu-chan, vytvorila asi 300 zón ochrany prírody a zakročila proti nelegálnemu lovu a obchodovaniu.
Ale nič z toho pangolínom nepomohlo. V januári 2019 bolo v jednej zásielke v Hongkongu zaistených deväť ton pangolínových šupín – ktoré podľa predpokladov pochádzajú z približne 14 000 zvierat. Mesiac na to, bolo v Malajzii objavených 33 ton mäsa z pangolínov a v apríli v Singapure 14 ton.
Pangolín
Podľa správy skupiny WildAid z roku 2016, ktorá sa zaoberala ochranou voľne žijúcich živočíchov, bolo za posledné desaťročie odchytených viac ako milión pangolínov, čo tvorí až 20 percent nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi.
Podľa spoločnosti TRAFFIC, celosvetovej siete na monitorovanie obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi, bolo do Číny prepašovaných v rokoch 2007 až 2016 asi 90 000 pangolínov. V roku 2017 na základe Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín vstúpil do platnosti zákaz medzinárodného obchodu so všetkými ôsmimi druhmi pangolínov (Čína je jeho zmluvnou stranou). Podľa čínskej organizácie na ochranu biodiverzity a ekologický rozvoj Číny sa v minulom roku čínsky pangolín stal „funkčne vyhynutý“ v Číne.
Za posledné dve desaťročia sa počet malajských pangolinov znížil o 80% a filipínskych a indických o 50%.
Jedným z problémov je to, že regulačný rámec v Číne nešpecifikoval, čo znamená divá zver. Presadzovanie právnych predpisov bolo deravé a existovali výnimky pre maloobchodníkov s licenciou, ako sú čínske lekárne a online predajcovia. Posledný zákaz má tiež medzery, ktoré umožnia obchod s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami na účely medicíny alebo výskumu.
A potom, samozrejme, existuje obrovský dopyt po pangolínoch, čo prináša pytliakom a predavačom veľké zisky. Cena živých pangolínov sa zvýšila z približne 14 dolárov za kg v deväťdesiatych rokoch na približne 600 dolárov dnes.
Pangolín sa považuje za pochúťku. Je známe, že miestni sa snažia zapôsobiť na hostí na vysokej úrovni smaženým mäsom z pangolína. Mäso je symbolom stavu.
Polievka s ohrozeného druhu pangolina
Predovšetkým sa predpokladá, že majú liečivé vlastnosti. V jednom prieskume v roku 2015 až 70 percent čínskych respondentov uviedlo, že verí, že konzumácia pangolína môže vyliečiť reumatizmus, kožné ochorenia a rany. Ľudia sú o tom presvedčení, lebo veria že to má korene v tradičnej čínskej kuchyni a medicíne.
„Až na to, že naši predkovia to skutočne povedali inak,“ ozrejmil pre New York Times, čínsky novinár Wufei Yu.
„Chutí trpko a považovalo sa za jedovaté.“ zbierka receptov zostavená Sunom Simiaom, alchymistom dynastie Tang v roku 652 doporučuje: „V našich žalúdkoch sú číre choroby. Nejedzte mäso z pangolínov, pretože by ich to mohlo spustiť a poškodiť nás.“ Li Shizhen (1518-93) – bylinkár, prírodovedec a lekár – varoval, že ľudia, ktorí jedia pangolína, môžu mať chronické hnačky, záchvaty a horúčky“.
Staroveké texty tiež varovali pred jedením ľubovoľného počtu ďalších voľne žijúcich živočíchov vrátane hadov a jazvecov a iných tvorov, ako sú diviaky, o ktorých sa dnes predpokladá, že môžu prenášať choroby na ľudí.
Napriek tomu údaje získané z Baidu, čínsky ekvivalent Googlu, ukazujú, že 10 rokov pred objavením sa vírusu Covid 19 v období rokov 2009 až 2019 predstavovalo kľúčové slovo „pangolin“ 23% všetkých vyhľadávaní výrazu „divoké chute“. Predbehlo aj bambusových potkanov a cibetky.
Od minuloročného zákazu niektorých cibetiek, netopierov, svišťov – a pangolínov – sa na čínskych sociálnych médiách pri hľadaní toho, čo z divokých zvierat sa ešte dá jesť, najviac vyhľadávajú ropuchy.
„Preniesli pangolíny koronavírus na človeka? Je Covid-19 ich pomstou za to, že sme ich dostali na pokraj vyhynutia? V každom prípade im ďalší zákaz obchodovania a konzumácie pravdepodobne nepomôže, najmä kvôli výnimkám na lekárske účely. Namiesto toho je lepšie zamerať sa na súčasné mylné predstavy o tradíciách a zdraví – čo potvrzdujú aj stáročné texty“,uviedol čínsky novinár Wufei Yu.
 
Video 

 
 
Príspevok Čína zakázala obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi, pretože má podozrenie, že exotické zvieratá infikovali ľudí. Zastaví to ešte pomstu prírody? zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější