Kalousek chce 40 miliard
pravdive+seznam

Kalousek chce 40 miliard

JAN BARTOŇ
Miroslav Kalousek byl v ČT24 a prohlásil, že „stát zavřel podniky, stát musí platit“ . Pak nabídl pomoc státu tím, že najde za 8 hodin 40 miliard korun a dá je živnostníkům.

V pořadu Události, komentáře vystoupili pánové Miroslav Kalousek, Karel Havlíček ze studia a pan Mikuláš Ferjenčík z ulice. Tématem byly vládní kroky, které ten den schválila poslanecká sněmovna. Havlíček vládní kroky obhajoval, Kalousek vládě vyčetl, že firmám a živnostníkům dostatečně nepomáhá, protože jim odmítá nárok na náhradu příjmů. Doslova prohlásil –  stát zavřel podnik, stát musí platit.

 


Podrobně se o Kalouskových návrzích rozepisuje iDnes.cz v článku  Kalousek: Pusťte mě na finance na osm hodin, najdu 40 miliard pro živnostníky
„Pokud mě někdo pustí na osm hodin pracovní doby na ministerstvo financí, dá mi k tomu tři lidi, kteří jsou dnes zaměstnanci ministerstva financí a které si vyberu, tak za těch osm hodin předložím 40 miliard efektivních úspor, které stát další den může poslat živnostníkům,“ řekl iDNES.cz Kalousek. Podobně se vyjádřil na Twitteru. ……….
Ušetřil by na dotacích.  „Agropotravinářský komplex je štědře dotován  ze společné evropské unijní politiky a vedle toho si tato vláda prosadila ještě spoustu dotací z národních zdrojů. Současnou krizí bude agropotravinářský komplex zasažen nejméně, jíst se musí. Nemilosrdně bych mu škrtl dotace z národních zdrojů,“ řekl bývalý ministr financí Kalousek.
„Mám za sebou třicet let práce ve veřejných financích, šest let práce ministra financí, a to i v krizových dobách. Jsem si naprosto jist, že za osm hodin pracovních hodin se třemi kompetentními spolupracovníky najdu 40 miliard, které můžeme poslat živnostníkům následující den. To je moje nabídka ministryni financí,“ řekl iDNES.cz Kalousek.
Nejzajímavější na návrzích Kalouska není zrušení slev na jízdné pro seniory . Ty se vlastně vytratí samy tím, že důchodci 65+ budou několik měsíců sedět doma a cestovat maximálně po svém blízkém okolí. Jinak bych slevy pro důchodce zrušil okamžitě taky, protože se jedná o výdaj zcela zbytečný v době virové nákazy pandemií čínské chřipky. Souhlas s Kalouskem.
Jinak ovšem musím konstatovat, že se Kalousek zbytečně předváděl jak na ČT24, tak později na twitteru. Co se „agropotravinářského komplexu“ týče, je to připomínka dotací pro Agrofert Andreje Babiše. Dotace pro tento sektor plynou převážně jako nárokové podle pravidel EU – dotace na výměru půdy, počty kusů hospodářských zvířat apod. Pokud zrušit, tak v celé EU. To se ale díky francouzskému vetu nikdy nestane, protože by to nejvíce odneslo francouzské zemědělství a vinařství zvláště.
Projednání vládních návrhů zákonů v poslanecké sněmovně proběhlo relativně v klidu. Platila gentlemanská dohoda o krátkých projevech a zrychleném řízení. Podobně situace vypadala i v senátu. Ten si ale stačil uříznout obrovskou ostudu svým usnesením z minulého týdne, kdy se do vlády a premiéra navezl kvůli údajnému porušování zákonů. Dnes to ale byla idylka, kdy se jednotlivé senátní kluby včetně opozičních předváděly jako ty nejstátotvornější a nejvíce dbající o blaho lidu. Pravděpodobně opozici došlo, jak velký kiks svým senátním usnesením udělala. Už to ale zůstane černé na bílém a bude to opozici v budoucnosti vládními stranami připomínáno.
Otázka tedy zní – jak kompenzovat ztráty výdělku restauracím, provozovnám kadeřnictví, prostě všem službám, které jsou nyní bez příjmu. Zatím vláda rozhodla pouze o odkladu splátek sociálního a zdravotního pojištění, ministryně financí Alena Schillerová v ČT přislíbila, že se na dalším jednání vlády bude o kompenzacích pro uzavřené provozovny jednat.
V Česku existuje asi jeden milion živnostníků. Předpokládejme, že polovina z nich dnes nemůže vykonávat svou živnost úplně. Pokud si vydělají průměrně kolem 30000 Kč měsíčně, ušlý příjem činí asi 15 miliard měsíčně. Kalouskových 40 miliard by tak stačilo zhruba na dva měsíce. Nicméně, sotva vláda schválí stoprocentní kompenzaci, když zaměstnancům či firmám slibuje kompenzace na úrovni 60% hrubé mzdy či 50 % nákladů na mzdy zaměstnancům. 40 miliard by tak mohlo stačit 5 měsíců. Doufejme, že tak dlouho omezení nepotrvají. Domnívám se, že vláda přijde s určitou kompenzací příjmů živnostníků a firem v sektorech uzavřených vládním nařízením na úrovni kolem 25 miliard korun. Podobnou výši kompenzace ostatně navrhoval i Ferjenčík. Důležitá je však v daném případě délka období, po které budou provozovny živnostníků zavřené. Vláda proto pravděpodobně rozhodne v čase, kdy už budou jasnější kontury délky trvání stavu nouze. Podle délky trvání stavu nouze pak zřejmě přijde i s konkrétní částkou.
Pokud byla Kalouskova kritika činnosti vlády v záležitosti náhrad příjmu pro uzavřené provozovny živnostníků částečně oprávněná, zcela zbytečné jsou však Kalouskovy invektivy vůči státním zaměstnancům, že ti jsou údajně „v pohodě“, protože se jich žádné škrty nedotknou. Ale dotknou, a to řady státních zaměstnanců, kteří jsou nyní na „ošetřovačce“ s dětmi nebo na jiných omezeních. Plošná kritika státních zaměstnanců pak není od Kalouska příliš chytrá i z toho důvodu, že právě státní zaměstnanci jsou často velmi motivováni chodit k volbám a hlasovat pro status quo.
Ze světa se mezitím do Česka dostávají zprávy o tom, jak současnou situaci zvládají jiné evropské státy či USA. Rozhodování české vlády je víceméně v souladu s tím, co podnikají jiné evropské vlády či federální americká vláda a guvernéři amerických států. Možná, že naše vláda reagovala i rychleji než řada vlád ostatních evropských států. Oceňuji, že tentokrát zákonodárci nezneužili poslaneckou sněmovnu a senát k protivládní exhibici. Je jen otázkou, zda tak nebylo moudré učinit o dva týdny dříve, právě v duchu Kalouskova prohlášení, že souhlasí s vyhlášením stavu nouze vládou, ale že mělo vyhlášení stavu nouze přijít dříve.
Opozice nyní změnila taktiku. Už nekritizuje, že vláda nic nedělá proti viru, ale že “nemá strategii při skončení nouzového stavu a náběhu výroby”. Opoziční politici, kteří selhali při začátku virové krize, tak “přemýšlejí” za všechny průmyslové manažery, kteří moc dobře vědí, jak naložit s výrobou po skončení nouzového stavu.


Jan Bartoň

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Dnes nejprohlíženější