Telo turistu, ktorý neprežil pád zo štítu Vysoká sa podarilo zniesť do Bielovodskej doliny
pravdive+seznam

Telo turistu, ktorý neprežil pád zo štítu Vysoká sa podarilo zniesť do Bielovodskej doliny

Poprad 27.marca 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Telo slovenského turistu, ktorý neprežil pád zo štítu Vysoká sa podarilo zniesť do Bielovodskej doliny. Vo štvrtok v ranných hodinách sa Horská záchranná služba (HZS) v súčinnosti s Letkou ministerstva vnútra pokúsili o transport tela 53-ročného turistu slovenskej národnosti, ktorého bez známok života našli v pondelok pod severnou stenou Vysokej
Ilustračné foto
„Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky sa ani štvrtkový transport za pomoci leteckej techniky nepodaril. Na miesto nehody preto pozemne odišli piati záchranári horskej služby z Oblastného strediska Vysoké Tatry a traja príslušníci Bezpečnostno-operatívnej jednotky HZS,“ uvádzajú horskí záchranári na svojej stránke.
Na mieste nehody pripravili telo turistu na transport a za pomoci lanovej techniky, spustov a následne snežného skútra so saňami sa im po ôsmich hodinách podarilo telo nebohého muža dopraviť k horárni v Bielovodskej doline, kde boli odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a polícii. U nebohého muža, ktorý má pozitívnu cestovateľskú anamnézu nie je jasné, či nebol nakazený koronavírusom.
53-ročný muž spadol ešte v nedeľu zo štítu Vysoká. Telo bolo nájdené pod jeho severnou stenou. Pád v nedeľu bezprostredne nahlásil jeho 34-ročný synovec, ktorý na štít dorazil o chvíľu neskôr. Kým prvý turista zišiel dolu samostatne, po druhom bola rozbehnutá pátracia akcia.
„Naďalej apelujeme na turistov, aby v tomto období zvážili akýkoľvek pohyb vo vysokohorskom prostredí. Dôrazne vyzývame turistov, aby dodržiavali nariadenú karanténu v prípade, že sa vrátili zo zahraničia, alebo sa u nich, alebo ich blízkych prejavili príznaky koronavírusu. Ak sa rozhodnete navštíviť hory, choďte maximálne vo dvojici, pre prípad, ak by bolo nevyhnutné poskytnutie pomoci, či kontaktovanie záchranárov. Odporúčame túry na nižšie položených turistických chodníkoch. Dodržujte uzáveru a prihliadajte na vývoj počasia a aktuálne poveternostné podmienky,“ zdôrazňujú záchranári na svojej stránke s tým, že v horskom teréne sú chodníky zľadovatelé, a hrozí riziko pošmyknutia. „Pre previaty sneh je terén extrémne nestabilný, takže miestami je ohrozenie lavínami na 1. stupni, a napríklad na protiľahlom svahu je to už lavínová štvorka. Je to veľmi rôznorodé a neodporúčame pohyb nad výškou 1500 metrov,“ uvádzajú záchranári.
 
Príspevok Telo turistu, ktorý neprežil pád zo štítu Vysoká sa podarilo zniesť do Bielovodskej doliny zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější