Spiegel: „Keďže Rusko na dodávky humanitárnej pomoci do Talianska používa vojenské letectvo, ide už o kontakty dvoch štátov na vojenskej úrovni“
pravdive+seznam

Spiegel: „Keďže Rusko na dodávky humanitárnej pomoci do Talianska používa vojenské letectvo, ide už o kontakty dvoch štátov na vojenskej úrovni“

Berlín 28. marca 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgenia Novozhenina)
 
Niektorí európski politici a média znova objavujú „Ameriku“, aj keď v Európe: podľa nich, Rusko, poskytujúc niektorým krajinám humanitárnu pomoc v období pandémie koronavírusu, sleduje tým iné ciele a takýmto spôsobom vedie „hybridnú vojnu“ –  nachádza spojencov v radoch bývalých nepriateľov, pričom nejde iba o politickú a hospodársku, ale aj o vojenskú spoluprácu, čo je najväčšie nebezpečenstvo…
Na snímke zľava čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin
V podobnom duchu uvažuje aj nemecký Spiegel, odvolávajúc sa na internú správu ministerstva obrany. Autori tejto správy dospeli k záveru, že Rusko „podvádza“: keďže na dodávky humanitárnej a zdravotníckej pomoci do Talianska používa lietadla vojenského letectva – v tomto prípade už nejde o obyčajné, ale o vojenské kontakty dvoch krajín. Nemeckí novinári ruskú pomoc Taliansku a iným krajinám označili za „gýč, klamanie verejnosti a patetickú propagandu“.
„Európa prehráva v PR bitke: počas boja s koronavírusom mechanizmus európskej solidarity začal pracovať s omeškaním a túto medzeru využila Čína a Rusko, ťažiac zo situácie svoje propagandistické dividendy,“ prízvukuje autor článku v nemeckom týždenníku Spiegel  
„Približne 64 tisíc infikovaných, vyše 6 tisíc zomrelo, vyšťavený systém zdravotníctva – v boji s koronavírusom Taliansko potrebuje akúkoľvek pomoc. A tá pomoc prichádza z Ruska: deväť vojenských lietadiel s rúškami, aparátmi umelého dýchania a zdravotníckym materiálom, desiatky odborníkov,“ prízvukuje Špiegel, pripomínajúc rozsah humanitárnej  pomoci, ktorá prichádza z Moskvy, pričom autora článku poriadne znechucuje samotný fakt, že Rusko pomáha Taliansku v čase, keď Európska únia nechala túto krajinu napospas a vlastne nevie, čo má robiť sama so sebou. Nemecký novinár konanie Moskvy doslova považuje za agresiu a sa pohoršuje: čo si tá Moskva dovoľuje?.. Opakuje, že pomoc Ruska je „gýč a klamanie verejnosti…“
„Európski priatelia ponechali Taliansko osamote, ale veď táto krajina požiadala Európsku úniu o dodávky ochranných rúšok ešte koncom februára. Následne Európska komisia sa obrátila na členské štáty únie, aby poslali zdravotnícke zariadenia a materiál do Talianska. Bohužiaľ, na túto výzvu nereagovala ani jedna členská krajina Európskej únie. Taliansky veľvyslanec v EÚ podobné konanie označil za „zlý signál pre európsku solidaritu“, prízvukuje autor článku.
Podotýka, že volanie Talianska o pomoc, ako prví, počuli v Číne. Pripomína, že v súčasnosti síce pomoc Taliansku poskytujú už aj európski partneri, napríklad, Nemecko, ale Taliani už dávnejšie nadobudli dojem, že v období krízy sa krajina nemôže spoliehať na európskych spojencov. „Obrovským kontrastom voči konaniu Európanov je zahalená do pátosu a propagandy podpora z Číny, Ruska a iných krajín, vrátane Kuby,“ pohoršuje sa nemecký novinár. Kritizuje Kubáncov za to, že po príchode do Lombardska 54 lekárov z tejto latinsko-americkej krajiny pózovali pred kamerami s kubánskymi a talianskymi vlajkami.
„Rusko a Čína využili predošlé chyby Európanov v období krízy, vyvolanej koronavírusom, keď členské krajiny Európskej únie zaviedli obmedzenia na obchod so zdravotníckymi tovarmi,“ cituje Spiegel experta rímskeho Inštitútu medzinárodných vzťahov: „Tieto chyby znásobili aj bez toho rozšírený euroskepticizmus, vyprovokovaný európskou krízou a migračnou otázkou,“ dodáva taliansky analytik.
„Táto propaganda môže byť akákoľvek hrubá, ale sa vo mnohých hlavách ukladajú antagonistické obrazy: tú sú činní, pomáhajúci Číňania a Rusi, ale tam sú spomalení, nespoľahliví Európania s ich obmedzeniami na export zdravotníckeho zariadenia a uzatvorením hraníc,“ bedáka autor článku.
Podotýka, že táto nespoľahlivosť, amaterizmus Európskej únie a pomoc a „propaganda“ Číny a Ruska začali znepokojovať nielen média, politikov a niektorých analytikov, ale aj štátne inštitúcie členských krajín Európskej únie. Spiegel sa odvoláva na správu nemeckého ministerstva obrany, v ktorej sa konštatuje: „Keďže sa dodávky zdravotníckych zariadení a lekárov z Ruska do Talianska uskutočňujú vojenskými lietadlami, ide fakticky o kontakty na vojenskej úrovni,“ cituje autor.
Nemecký novinár poukazuje na to, že autorov správy vojenského rezortu trápi „rastúci vplyv dodávok v sfére zdravotníctva na politiku, v následku čoho v obozretnej budúcnosti môžeme očakávať komplikované debaty o vzťahoch Moskvy a Pekingu, ako v Európskej únii, tak aj v NATO.“ Autora článku v nemeckom týždenníku Spiegel straší samotná myšlienka, že Rusko a Taliansko nadviažu priateľské vzťahy: akým smerom by sa potom mala uberať zahraničná politika celej Európskej únie?..
Eugen Rusnák
 
Príspevok Spiegel: „Keďže Rusko na dodávky humanitárnej pomoci do Talianska používa vojenské letectvo, ide už o kontakty dvoch štátov na vojenskej úrovni“ zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější