Niektoré obchody sa otvoria. Musia ale dodržať prísne podmienky. Inak…
pravdive+seznam

Niektoré obchody sa otvoria. Musia ale dodržať prísne podmienky. Inak…

Je to znak zmierňovania dopadu pandémie koronavírusu na Slovensku? Nie tak celkom. Slovenská vláda po rokovaní ústredného krízového štábu sa rozhodla aspoň niektoré doposiaľ zavreté podniky od 30.3. otvoriť. Očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie, advokátske a notárske kancelárie, obchody s potravinami, drogériou, pohotovostné lekárne, veterinárne ambulancie, prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. Nevyhnutnou podmienkou ich otvorenia sú ale prísne hygienické pravidlá. Medzi nimi je aj nutnosť obmedziť počet nakupujúcich ľudí v predajniach. Povinná bude dezinfekcia rúk či ochranné rukavice. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu. “Kto nesplní podmienky, ten neotvorí,” dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Ako uviedol premiér, prísne opatrenia sú v štyroch konkrétnych krokoch. Nosenie rúšok je povinné na verejnosti, teda aj v obchode, firme, výrobnej prevádzke. Každá prevádzka bude musieť od pondelka 30. marca zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice, ideálne oboje. Obchody tiež budú musieť zabezpečiť minimálny odstup dva metre v rade. Prevádzka bude musieť po novom aj počítať počet ľudí v interiéri. V prevádzke totiž bude môcť byť v jednom okamihu maximálne jeden človek na 25 štvorcových metrov (m2) plochy prevádzky.”Čiže, ako príklad, ak má prevádzka 1500 m2, čo je klasický supermarket, je to 1500 delené 25, čiže môže tam byť naraz 60 ľudí,” vysvetlil Matovič.
V prípade, že tieto opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, vláda sa plánuje vrátiť k aktuálnemu stavu a tieto dodatočne otvorené druhy prevádzok zavrieť. Zároveň dodal, že v obchodných domoch však budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz. Dodal aj, že na svete je aj maximálny rozmer predajne, ktorá bude môcť otvoriť, keďže vláda chce takto podporiť malých a stredných podnikateľov.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zároveň informoval, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie. Mikas informoval, že platí vymedzený termín od 09.00 do 12.00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov. Štát tak chce zamedziť kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ďalšou populáciou. Mikas zároveň vyzýva verejnosť, aby to rešpektovala.
(SCa, il.foto: archív)
Příspěvek Niektoré obchody sa otvoria. Musia ale dodržať prísne podmienky. Inak… pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější