Markíza: Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár
pravdive+seznam

Markíza: Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár

Bratislava 29. marca 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Prijatím prísnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedal predseda NáR SR Boris Kollár (Sme rodina)
Na kombosnímke Richard Raši a Boris Kollár
Nemyslí si preto, že Slovensko čaká podobný scenár ako Taliansko, kde v dôsledku šírenia koronavírusu denne umierajú stovky ľudí. Kollár sa v tejto súvislosti poďakoval za opatrenia, ktoré v začiatkoch prijala vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD). Zdôraznil však, že ak ľudia nebudú dodržiavať vládou nariadené opatrenia, je možné, že sa časom sprísnia.
Podpredseda Smeru-SD Richard Raši v relácii uviedol, že koronavírus neprekvapil len Slovensko, ale všetky štáty. „Dôrazne však opakujem, že naša vláda nenechala novej vláde prázdnu špajzu, ako to zvykne hovoriť terajší premiér Igor Matovič (OĽaNO). Nechali sme tam aj prostriedky z eurofondov, ktoré môže vláda na boj s koronavírusom použiť,“ priblížil Raši.
Premiér Igor Matovič dnes predstavil sériu ekonomických opatrení, ktoré majú v čase krízy pomôcť zamestnancom, firmám a samostatne zárobkovo činným osobám. Štát bude preplácať povinne zatvoreným prevádzkam štyri pätiny mzdy zamestnancov a peniaze pošle aj firmám a živnostníkom, ktorých tržby v čase pandémie výraznejšie klesli. Zároveň poskytne bankové záruky za úvery pre firmy, predĺži karanténnu OČR do konca karanténnych opatrení a odloží platby odvodov a preddavkov na daň z príjmov pri poklese tržieb. Zároveň umožní započítanie doteraz neuplatnenej straty. Rašimu v týchto opatreniach chýba pomoc veľkým zamestnávateľom a jednoosobovým eseročkám. Ide o prvú sériu opatrení, ktoré má vláda prijať v utorok 31. marca. Kollár informoval, že ak vláda stihne dané opatrenia schváliť, tak parlament by o nich mohol rokovať v utorok 31. marca v popoludňajších hodinách, prípadne v stredu 1. apríla.
Predseda parlamentu na záver povedal, že v tejto situácii by sa politici nemali deliť na koalíciu a opozíciu. „Sme na jednej lodi, preto musíme postupovať spoločne,“ dodal Kollár.
Kollár zároveň  uviedol, že podporuje vyplácanie 13. dôchodku. Podotýka však, že je to istý nadštandard a ak by kríza okolo nového koronavírusu trvala dlhšie, v štátnej pokladnici na to nebudú peniaze. Vyhlásil s tým, že štát musí teraz v prvom rade pomáhať zvládnuť krízu firmám, podnikateľom i zamestnancom. Raši vyhlásil, že Smer-SD bude trvať na tom, aby seniori dostali 13. dôchodok.
Raši podotkol, že každé prijaté opatrenie zhodnotí trh. „Čísla sú len na papieri, ukáže sa v praxi, ako fungujú,“ poznamenal s tým, že mu v opatreniach chýba pomoc veľkým zamestnávateľom. Opatrenia pre veľké firmy podľa Rašiho mali prísť v prvom rade, keďže napríklad automobilový priemysel ovplyvňuje slovenské hospodárstvo. „Pomoc pre veľkých zamestnávateľov absentuje, alebo je nedostatočná,“ uviedol bývalý vicepremiér s tým, že aj malí, strední podnikatelia či živnostníci sú často viazaní na veľkých zamestnávateľov. Smer-SD podľa jeho slov podporí avizované ekonomické opatrenia, ak bude jasné, že zamestnanci nebudú prepúšťaní. Kollár tvrdí, že na pomoci pre veľké firmy sa už pracuje a má to na starosti minister hospodárstva.
Raši nerozumie, na základe čoho, štát povolil od pondelka (30. 3.) otvorenie ďalších prevádzok. „Stále nie sme v stave, že máme situáciu okolo nového koronavírusu už za sebou. Aj psychologicky to môže mať vplyv na ľudí, že sa opatrenia uvoľňujú, že koronavírus odchádza. Koronakríza ešte len príde,“ upozornil. Dúfa, že povolenie otvorenia ďalších vybraných prevádzok nebude mať za následok väčší počet nakazených na ochorenie COVID-19.
Kollár avizuje, že štát sprísni opatrenia, ak bude krivka nakazených narastať. Ľudí vyzval k zodpovednosti a dodržiavaniu pravidiel. Nie je podľa neho správne, ak napríklad teraz ľudia húfne chodia v Bratislave na Železnú studničku a dunajskú hrádzu. Otvorenie nových prevádzok však považuje za správny krok, ak sa ľudia budú správať zodpovedne.
Príspevok Markíza: Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom pre ostatné štáty, tvrdí Kollár zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější