Bloomberg predpovedá „dlhú ropnú vojnu“ medzi Moskvou a Rijádom
pravdive+seznam

Bloomberg predpovedá „dlhú ropnú vojnu“ medzi Moskvou a Rijádom

Washington 29. marca 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik.Igor Zaremba)
 
Rusko a Saudská Arábia nemajú v úmysle ustúpiť v cenovej vojne. Píše sa v článku publikovanom agentúrou Bloomberg. Podľa autora Rijád potvrdil svoje „nemenné“ postavenie, keď saudské úrady nedávno odmietli správy o údajných rokovaniach s Ruskom.
Ilustračné foto
„Medzi ministrami energetiky Saudskej Arábie a Ruska nedošlo k žiadnym kontaktom ohľadom nárastu počtu krajín v dohode OPEC+ alebo k diskusii o spoločnej dohode o vyrovnávaní cien na ropných trhoch,“ cituje agentúra saudské ministerstvo energetiky.
Vyhlásenie Rijádu naznačuje, že Saudská Arábia a Rusko sú pripravené na dlhú cenovú vojnu, a to napriek protestom členov OPEC, uviedla agentúra.
„Hrozí, že sa ich spor zmení v boj o prežitie tých, v ktorom prežijú len najviac prispôsobiví podľa Darwina, kvôli čomu spojenci aj odporcovia oboch krajín, vrátane amerických ropných spoločností, môžu byť vytlačení z trhu,“ píše Bloomberg.
 
Odmietanie ropy
V sobotu prebehla médiami správa, že ropné rafinérie v USA a Európe odmietajú nakupovať ďalšie objemy ropy za znížené ceny od Saudskej Arábie. Uvádza sa, že Saudská Arábia má problémy s hľadaním nových nákupcov ropy. Je to vysvetľované tým, že klienti narážajú na problém nedostatku skladovacích zariadení, čo im sťažuje nákup nových objemov paliva.
Podľa obchodníkov klesol dopyt po rope v Indii, čo je tiež spojené so situáciou okolo koronavírusu. Ako sa však ukázalo, Rusko dokázalo presmerovať svoje dodávky do Číny, tam sa dopyt po rope obnovuje.
K situácii sa vyjadril aj ruský minister energetiky Pavel Sorokin. Podľa neho sa svetový ropný trh vráti do rovnováhy v roku 2021. Až sa v budúcom roku objavia známky rovnováhy, ceny podľa neho stúpnu. Bude však záležať, ako dlho budú trvať mimoriadne opatrenia v čase koronavirovej pandémie.

 
Cena ropy
Spolumajiteľ Lukoilu Leonid Fedun v rozhovore pre RBK označil súčasnú cenu ropy za katastrofu. Podľa neho si ani priaznivci vystúpenia z OPEC+ nemohli v najhoršom sne predstaviť, že ropa sa bude predávať za 25 dolárov za barel.
Dohoda OPEC-u a mnohých krajín mimo organizácie o znížení produkcie ropy je v platnosti od začiatku roka 2017. Začiatkom marca sa konalo ďalšie stretnutie, po ktorom sa účastníci nemohli dohodnúť na nových obmedzeniach. Najmä Rusko navrhlo zachovať existujúce podmienky, Saudská Arábia chce ďalej obmedzovať výrobu.
Od 1. apríla prestane dohoda OPEC+ existovať a nebudú tak existovať obmedzenia pre členov aliancie. Ceny ropy na pozadí pandémie koronavírusy a po kolapse dohody OPEC+ klesli na mnohoročné minimá, od začiatku roka sa kotácie prepadli viac ako dvojnásobne.

 
Príspevok Bloomberg predpovedá „dlhú ropnú vojnu“ medzi Moskvou a Rijádom zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější