Ústavní definice manželství je nutná, soud zkouší obejít Parlament
pravdive+seznam

Ústavní definice manželství je nutná, soud zkouší obejít Parlament

Share on facebookFacebookShare on twitterTwitterShare on printPrintShare on emailEmail
Homosexuální aktivisté již přes dva roky usilují o dosažení manželských práv. V Poslanecké sněmovně se jim to nedaří, proto zkouší tuto zásadní legislativní změnu jinou cestou, za pomoci soudu.


Shromáždění aktivistů před Nejvyšším soudem USA při rozhodování o případu Obergefell v. Hodges. Foto by Mladen Antonov/AFP/Getty Images


Řízení před soudem vyvolal pár registrovaných partnerů, z nichž jeden z nich si osvojil dítě. Druhý registrovaný partner usiluje soudní cestou o možnost osvojit si dítě svého registrovaného partnera, tedy, aby mělo dítě dva otce. To dle současné právní úpravy není možné. Registrovanému páru aktivistů nabídl pomocnou ruku Obvodní soud pro Prahu 5, který dospěl k názoru, že současná právní úprava osvojení je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, a proto předložil návrh na zrušení části ustanovení § 3020 občanského zákoníku Ústavnímu soudu ČR. Pokud by Ústavní soud ČR návrhu Obvodního soudu vyhověl, pak by došlo k rozšíření veškerých rodinných a manželských práv na registrované partnery. Navrhované řešení z pera Obvodního soudu pro Prahu 5 je tedy stejné, jako by došlo k uzákonění homosexuálního manželství. S jedinou výjimkou, manželství by zůstal název. Navrhované řešení je velmi nebezpečné, protože stejně jako v případě uzákonění homosexuálního manželství může oslabit práva dítěte a změnit společnost.
Usilovat o výrazné právní a celospolečenské změny soudní cestou není LGBT aktivistům cizí.  Není to poprvé, co LGBT aktivisté usilují o redefinici manželství obejitím zákonodárce. Ve více jak třetině všech zemí světa bylo homosexuální manželství uzákoněno na základě soudního rozhodnutí, často i parlamentní většině navzdory, jako například v Rakousku v roce 2018.
!function(e,i,n,s){var t="InfogramEmbeds",d=e.getElementsByTagName("script")[0];if(window[t]&&window[t].initialized)window[t].process&&window[t].process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement("script");o.async=1,o.id=n,o.src="https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js",d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,"infogram-async"); Homosexuální manželství prosazeno soudní cestou. InfogramJe velmi pravděpodobné, že u Ústavního soudu vyhraje zdravý rozum, avšak jaké bude složení Ústavního soudu za pět, za deset let? Bude stále obsazen soudci, kteří jsou v takto citlivých otázkách zdrženliví? Nebo bude obsazen soudními aktivisty, jako je soudce Obvodního soudu? Je tedy evidentní, že ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy skutečně potřebujeme, jelikož snaha o redefinici manželství není žádné abstraktní riziko, ale realita, do které v roce 2020 v ČR vstupujeme.


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější