Médiá: Saudská armáda odrazila raketový útok na Rijád
pravdive+seznam

Médiá: Saudská armáda odrazila raketový útok na Rijád

Rijád 29. marca 2020 (HSP/ Sputnik /Foto:Sputnik-Alexander Yuriev)
 
Saudská armáda zostrelila dve rakety nad Rijádom a jednu nad prístavným mestom Džazan blízko hraníc s Jemenom. Informoval o tom televízny kanál Al Arabiya.
Ilustračné foto
„Dve rakety boli zostrelené na oblohe nad hlavným mestom Rijád… Nad Jazanom bola zostrelená ďalšia raketa,“ uvádza sa v správe.
Vojenský zdroj informoval televíziu, že lietadlá koalícii pod vedením KSA vykonáva sériu úderov proti povstaleckým pozíciám v Saná a v provinciách Saada a Juf hraničiacich so Saudskou Arábiou.
V piatok sa objavili správy, že medzinárodne uznávaná jemenská vláda a arabská koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá ju podporuje, reagovali na výzvu generálneho tajomníka OSN Antonia Guterres k prímeriu uprostred hrozby šírenia koronavírusu. Iniciatívu OSN podporili tiež povstalci z hnutia Ansar Alla, ktorí vládnu v severnom Jemene a ovládajú hlavné mesto Saná.
Generálny tajomník OSN v pondelok vyzval na zastavenie paľby vo všetkých konfliktoch vo svete uprostred všeobecnej hrozby koronavírusy.
Vojenský a politický konflikt v Jemene medzi vládou a hútíjskými rebelmi z šiitského hnutia Ansar Alla prebieha od roku 2014. Vojenská koalícia arabských krajín vedená Saudskou Arábiou je na strane vlády od marca roku 2015. Provládnym vojakom sa s pomocou síl SAE podarilo získať od rebelov južný Jemen a jeho hlavné mesto Aden, ale severné provincie krajiny zostávajú pod kontrolou rebelov.
V decembri roku 2018 sa strany konfliktu v Jemene prvýkrát po niekoľkých rokoch zišli pri rokovacom stole, ktorý bol organizovaný pod záštitou OSN v Štokholme. Podarilo sa im dosiahnuť radu dôležitých dohôd, ako sú výmeny väzňov, prímerie v prístavnom meste Hodeida v Červenom mori a jeho odovzdanie do rúk OSN, ale tieto dohody neboli od začiatku dodržiavané.
 
Humanitárna situácia
Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Stephen O’Brien v januári roku 2017 uviedol, že približne 2 milióny Jemenčanov požadujú okamžitú pomoc pri záchrane alebo podpore svojich životov, pol milióna detí v Jemene trpí akútnou podvýživou. Spôsobuje ju námorná blokáda uvalená koalíciou vedenou Saudskou Arábiou. Pôvodným cieľom bolo to, aby sa nedostali do rúk rebelov zbraňové systémy, ale zároveň do Jemenu prestali prúdiť potraviny a palivo.
Odborníci z medzinárodnej organizácie Save the Children analyzovali údaje OSN o úmrtiach ťažko podvyživených detí a dospeli k záveru, že od apríla 2015 do októbra 2018 zomrelo v Jemene hladom takmer 85 000 detí.
V novembri 2017 pohrozil vodca rebelov Abdel Malek al-Houthi, že ak bude pokračovať blokáda Jemenu, uštedrí Saudskej Arábii bolestivú ranu. Koalícia odvtedy blokádu zmiernila a umožnila humanitárne dodávky do hlavného mesta Saná, ktoré držia Hútíovci, a tiež do prístavov Hodeida a Salif.
 
 
Príspevok Médiá: Saudská armáda odrazila raketový útok na Rijád zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější