Asociácia priemyselných zväzov: Kurzarbeit môže ľudí zachrániť pred epidémiou nezamestnanosti
pravdive+seznam

Asociácia priemyselných zväzov: Kurzarbeit môže ľudí zachrániť pred epidémiou nezamestnanosti

Bratislava 2. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Systém štátnej podpory zachovania pracovných miest, takzvaný kurzarbeit, je najlepšie riešenie pre záchranu ekonomiky zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Uviedla to vo štvrtok Asociácia priemyselných zväzov (APZ). Kríza, v ktorej sme sa ocitli, je iná ako tá z roku 2008, vyžaduje si rýchle a odvážne riešenia, upozornila vo štvrtok APZ
Na snímke prezident Asociácie priemyselných zväzov (APZ) Alexej Beljajev (vľavo)
„Asociácia priemyselných zväzov považuje za najlepšie riešenie systém kurzarbeit, ktorý využíva Rakúsko a Nemecko, Poľsko a Česká republika ho práve zavádzajú. Európska únia v tom štáty otvorene podporuje. Náklady na mzdy zamestnancov je možné financovať z Európskeho sociálneho fondu,“ uviedla APZ.
Asociácia si vie predstaviť model, ktorý predstavil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi.
Podľa neho by 20 % z priemernej mzdy zamestnanca platil zamestnávateľ a 60 % štát. Zvyšných 20 % by bol príspevok zamestnanca, ktorý je doma a nepracuje. „Pri priemernej mzde 1100 eur mesačne by však dostal o 132 eur viac ako v prípade poberania dávky v nezamestnanosti,“ uviedla APZ.
Ak by štát a zamestnávateľ investovali tri mesiace do zachovania pracovného miesta a ďalšie tri mesiace by ho zamestnávateľ povinne udržal, ušetril by štát oproti nákladom na prepusteného pracovníka 4200 eur. Výdavky a náklady štátu na jedného nezamestnaného by podľa prepočtov asociácie v rámci kurzarbeitu zachránili tri pracovné miesta.
Kurzarbeit by ako riešenie nastúpil po tom, ako by firma využila všetky možnosti, ktoré jej ponúka Zákonník práce. V Rakúsku či Nemecku oň môže požiadať pri poklese výroby o 10 až 90 %, pričom pomoc sa vzťahuje len na tých zamestnancov, pre ktorých firma aktuálne nemá prácu.
Podľa APZ si situácia vyžaduje rýchle a odvážne riešenia. „V opačnom prípade sa život v krajine zmení na nepoznanie a životná úroveň obyvateľov radikálne klesne na dlhé roky,“ zdôraznila APZ.
 
Príspevok Asociácia priemyselných zväzov: Kurzarbeit môže ľudí zachrániť pred epidémiou nezamestnanosti zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější