Pri rannej omši sa pápež František modlil za nespravodlivo odsúdených

Pri rannej omši sa pápež František modlil za nespravodlivo odsúdených

Vatikán 7. apríla 2020 (HSP/ TK KBS /RV/Foto:SITA/AP-Remo Casilli)
 
Povolaním každého z nás je slúžiť. Ak sa od toho vzdialime, vzďaľujeme sa od Božej lásky. O tomto hovoril pápež František v homílii v Dome sv. Marty dnes, v utorok 7. apríla. Rannú svätú omšu obetoval za všetkých, čo znášajú na vlastnej koži nespravodlivé rozsudky:
Na snímke pápež František
„V týchto dňoch Pôstneho obdobia sme videli prenasledovanie, ktoré znášal Ježiš a ako sa učitelia Zákona na ňom vyvŕšili: bol súdený v zášti, so zúrivosťou, a pritom bol nevinný. Chcel by som sa dnes modliť za všetkých, ktorí znášajú nespravodlivý rozsudok z nenávisti.“
V úvode svätej omše zaznela vstupná antifóna: «Nevydávaj ma zvoli utláčateľov; veď povstali proti mne kriví svedkovia, dychtiví po násilí» (Ž 27,12).
Svätý Otec v homílii komentoval dnešné liturgické čítania – druhú pieseň o Pánovom služobníkovi z Knihy proroka Izaiáša (49,1-6) a úryvok z Evanjelia podľa Jána (13,21-33.36-38), ktoré hovorí o Judášovej zrade a Petrovom zapretí. Svätý Otec veriacich vyzval vyprosovať si milosť vytrvať v službe aj napriek našim pádom.
Slávou kresťana je slúžiť, sme povolaní už pred narodením
Plné znenie homílie Svätého Otca
„Izaiášovo proroctvo, ktoré sme si vypočuli, je proroctvom o Mesiášovi, o Vykupiteľovi, ale aj proroctvom o ľude Izraela, o Božom ľude: môžeme povedať, že to môže byť proroctvo o každom jednom z nás.
V podstate proroctvo zdôrazňuje, že Pán si vyvolil svojho sluhu od matkinho lona: hovorí to dvakrát. Jeho sluha bol vyvolený od začiatku, od narodenia či ešte pred narodením.
Boží ľud bol vyvolený pred narodením: a tak isto aj každý z nás. Nik z nás nespadol na svet len tak náhodne, náhodou. Každý má nejaké určenie, slobodný údel, údel vyvolenia Bohom. Rodím sa s údelom byť Božím dieťaťom, byť Božím služobníkom, s úlohou slúžiť, budovať, stavať. A to od matkinho lona.
Jahveho služobník, Ježiš, slúžil až po smrť: zdalo sa to ako porážka, bol to však spôsob služby. A toto zdôrazňuje spôsob služby, aký si musíme osvojiť v našom živote. Slúžiť znamená dávať sa, dávať sa druhým. Slúžiť znamená nenárokovať si pre každého z nás nejaký prospech, ktorý by nebol slúžením.
Slúženie je slávou; a slávou Krista je slúžiť až po zrieknutie sa seba samého, až po smrť, smrť na kríži. Ježiš je služobníkom Izraela. Boží ľud je služobníkom; a keď sa Boží ľud vzdiali od tohto postoja služby, je odpadlíckym ľudom: vzďaľuje sa od povolania, ktoré mu dal Boh. A keď sa každý z nás vzdiali od tohto povolania slúžiť, vzďaľuje sa od Božej lásky. A stavia svoj život na iných láskach, koľkokrát  modlárskych.
Pán si nás vyvolil od materského lona. V živote existujú pády: každý z nás je hriešnik a môže padnúť i padol. Výnimkou sú len Panna Mária a Ježiš: všetci ostatní sme padli, sme hriešnikmi. Avšak to, čo je dôležité, je postoj pred Bohom, ktorý si ma vyvolil, ktorý ma pomazal ako služobníka; je to postoj hriešnika, ktorý je schopný prosiť o odpustenie, tak ako Peter, ktorý najprv prisahá: „Nie Pane, nikdy ťa nezapriem, v nijakom prípade!“ – no potom, ako zaspieva kohút, plače. Ľutuje. Toto je cesta služobníka: keď skĺzne, keď padne, prosí o odpustenie.
Naopak, ak služobník nedokáže pochopiť, že upadol, keď sa ho vášeň zmocní takým spôsobom, že ho vedie k modlárstvu, otvára srdce satanovi, vstupuje do noci: a to sa stalo Judášovi.
Pomyslime dnes na Ježiša, služobníka verného v službe. Jeho povolanie je slúžiť, až po smrť, a to smrť na kríži. Pomyslime na každého z nás, súčasť Božieho ľudu: sme služobníkmi, naše povolanie je pre službu, nie na to, aby sme ťažili z nášho miesta v Cirkvi.
Slúžiť. Vždy v službe.
Vyprosujme si milosť vytrvať v službe. Neraz s pokĺznutiami, pádmi, avšak  aspoň tú milosť plakať tak, ako plakal Peter.“

Duchovné sväté prijímanie
Pre veriacich sledujúcich svätú omšu prostredníctvom médií pápež vyslovil modlitbu duchovného svätého prijímania:
„Môj Ježišu, verím, že si v Najsvätejšej oltárnej sviatosti skutočne prítomný. Milujem ťa nadovšetko a moja duša túži po tebe. Keďže ťa teraz nemôžem prijať sviatostne, príď do môjho srdca aspoň duchovne. A pri tvojom príchode ťa objímam a celkom sa s tebou spájam. Nedovoľ, aby som sa niekedy odlúčil od teba.“
 
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor .
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.
 
Príspevok Pri rannej omši sa pápež František modlil za nespravodlivo odsúdených zobrazený najskôr Hlavné správy .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější