Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger opět vyzval, aby se naléhavě hledala cesta k vyjednání urovnání za účelem ukončení války na Ukrajině, kdy varuje, že celý svět je ohrožen, neboť jaderné supervelmoci se blíží ke katastrofické přímé konfrontaci.
Tento slovutný diplomat pro nové vydání The Spectator napsal esej nazvanou – „Jak se vyhnout další světové válce“, v níž předpovídal, že ti jestřábi na Západě s ambicemi rozbít Rusko na kousky nejspíš rozpoutají jaderný chaos. „Blíží se čas k vybudování systému strategických změn, k nimž už došlo, a integrovat je do nové struktury za účelem dosažení míru jednáním,“ napsal Kissinger.
„Mírový proces by měl Ukrajinu provázat s NATO,“ tvrdil. „Alternativa k neutralitě už nemá smysl,“ zdůrazňoval však. Varoval, že pokračující pokusy učinit Rusko „bezmocným“ by mohly vést k vývoji v nekontrolovatelné a nepředvídatelné spirály událostí. Předestřel, že i kdyby se povedlo to, do čeho se ty velmoci ženou, tak by po „rozpuštění“ Ruska došlo k ohromnému mocenskému vakuu, z něhož by se vynořily nové hrozby pro celý svět.
„Rozpuštění Ruska nebo zničení jeho schopnosti vést strategickou politiku, by toto území pokrývající 11 časových zón uvrhlo do vakua plného soupeření,“ pokračoval Kissinger.
„Jeho soupeřící společnosti by se mohly rozhodnout vyřešit své spory násilím. I další země by se mohly snažit rozšířit sem uplatnění svých nároků silou. Všechna tato nebezpečí by komplikovala přítomnost tisíců jaderných zbraní, které z Ruska činí jednu ze dvou největších jaderných mocností.“
Tento 99letý státník, který na kterého se dlouho pohlíželo jako na typického člena národně bezpečnostního státního aparátu a vojenskoprůmyslového komplexu, v květnu dost ironicky rozzuřil další jestřábí učence a lidi „z vnitřních kruhů“, když se opovážil navrhnout, že Ukrajina by měla být ochotna uznat Krym jako ruský a ruské síly by se na oplátku měly vrátit zpět za linie před invazí z 24. února. Předtím bylo zaznamenáno, jak říká: „To nebylo moudré, když Amerika vedla politiku snažící se Ukrajinu dostat do NATO:“
I nejnovější Kissingerův návrh se už dočkal podobně zuřivého odporu, ač jasně vyjadřoval podporu militarizaci Ukrajiny . Nejkontroverznější aspekt nového Kissingerova názorového článku najdete v následujících řádcích, kde navrhuje „referenda o sebeurčení východních území okupovaných Ruskem pod mezinárodním dohledem“ a o která se i teď svádí intenzivní boje. Níže jsou Kissingerova slova:
„Tento proces vytáhl původní záležitost týkající se ukrajinského členství v NATO. Ukrajina získala jednu z největších a nejbojeschopnějších pozemních armád v Evropě vyzbrojenou Amerikou a jejími spojenci. Mírový proces by měl Ukrajinu s NATO provázat,“ řekl však. „Alternativa k neutralitě už nedává smysl, zvláště poté, co do NATO vstoupilo Finsko a Švédsko. Proto jsem v květnu doporučil dohodnutí linie zastavení palby podél existujících hranic, kde ta válka 24. února začala. Rusko by hodilo zpět ty dobyté části, ale ne území, které okupovalo skoro před deseti lety včetně Krymu. Toto území by mohlo být po zastavení palby předmětem jednání.“
„Pokud by nešlo dosáhnout předválečné linie rozdělení mezi Ukrajinou a Ruskem bojem nebo jednáním, tak by se měl vyzkoušet návrat k principu sebeurčení. Referendum pod mezinárodním dohledem týkající se sebeurčení by se mělo uplatnit na těch zvláště sporných územích, která v průběhu staletí přecházela z ruky do ruky.“
Pak Kissinger zdůraznil, že: „Cíle mírového procesu by měly být dvojí: potvrdit svobodu Ukrajiny a definovat novou mezinárodní strukturu, zvláště pro Střední a Východní Evropu. Nakonec by v takovém řádu mělo své místo najít i Rusko.“
Kritici a Ukrajina samotná určitě Kissingerův plán zavrhnou, jelikož nadnesl možnost referenda na sporných územích, „která po staletí přecházela z ruky do ruky,“ tj. zvláště Donbas. Ve skutečnosti to už začalo, když někteří jeho mírový plán zavrhují jako „sebeklam“…
Bezpochyby přijde také kvílení, že Kissinger se změnil na pro-Kremelského, nebo i obvinění, že tento stařičký diplomat se „spřáhnul“ s Putinem.
Zvláště, když zjevně přímo apeluje na jestřáby ve Washingtonu a NATO slovy: „Pro některé by vytouženým výsledkem bylo, tou válkou Rusko zneschopnit. S tím nesouhlasím. Rusko přes veškeré své sklony k násilí rozhodně po půl století přispívalo ke globální rovnováze a vyváženosti moci. Jeho historická role by se neměla znevažovat.“
A pokračoval varováním před jadernou katastrofou na horizontu: „Ruské vojenské potíže neeliminovaly jeho globální jaderný dosah a otvírají cestu k hrozbě eskalace na Ukrajině.“
TYLER DURDEN
The post Je čas vyjednat na Ukrajině mír, aby se zamezilo světové válce, říká Kissinger first appeared on .