“Nič nestojí v ceste tomu, aby sme zvýšili vekovú hranicu dieťaťa pri príspevku o starostlivosť o dieťa,” povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)
pravdive+seznam

“Nič nestojí v ceste tomu, aby sme zvýšili vekovú hranicu dieťaťa pri príspevku o starostlivosť o dieťa,” povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)

Europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa v tejto veci obrátila na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka a ministra školstva Branislava Gröhlinga s prosbou o prehodnotenie vekovej hranice na vyplácanie daného príspevku.
Podľa Ďuriš Nicholsonovej sa peniaze na príspevok, ktoré čerpáme z Európskeho sociálneho fondu a predošlá vláda nesprávne opakovane tvrdila, že vyplácať príspevok starším deťom ako 3 roky nemôžme, pretože s tým nesúhlasila Európska komisia, môžu upraviť a sprístupniť viacerým rodinám.  „Už vtedy to bolo zavádzanie zo strany exministra Richtera. Predĺženie doby poberania príspevku bolo možné vyrokovať s Európskou komisiou. Onedlho sa má začať nové programové obdobie na čerpanie eurofondov a tým aj rokovania s Komisiou o nastavení operačných programov a to je výborná príležitosť pre novú vládu využiť to na zlepšenie situácie rodín s malými deťmi,“ pripomína Lucia Ďuriš Nicholsonová.
„Ako predsedníčka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci som sa zúčastňovala na viacerých rokovaniach o sociálnej a zamestnaneckej politike v EÚ, aj k novému programovaciemu obdobiu 2021–2027. Nedostatočné podmienky na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života sa spomínajú opakovane ako jedna z prekážok pre lepšie a vyrovnanejšie uplatnenie žien na trhu práce,“ píše europoslankyňa ministrom.
Kým je na celom Slovensku nedostatok verejných materských škôl, rodičia malých detí ostávajú doma a nemôžu nastúpiť do práce, lebo dať dieťa do súkromných materských škôlok je finančne náročné . „Nutne potrebujeme zvýšiť vekovú hranicu u detí, tak, aby aj deti staršie ako 3 roky mohli byť finančne podporené cez príspevok na starostlivosť o dieťa, čím sa zlepší celková začlenenosť detí v materských školách. V roku 2016 bolo v EÚ viac ako 19% žien v produktívnom veku nezamestnaných práve z dôvodu nedostatku miest v materských školách, na Slovensku to bolo viac ako 28%,” zdôvodňuje Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa Správy EK o Slovensku z roku 2019 bolo v školskom roku 2017 – 2018 na 100 zápisov zamietnutých 7,7 žiadostí o miesto v materskej škole. Správa konštatuje, že aj napriek znižovaniu rodového rozdielu v zamestnanosti sa zamestnanosť žien v reproduktívnom veku nezlepšuje. Zamestnanosť žien vo veku 25-34 rokov sa posledný rok znížila a značné rozdiely sú aj v ich odmeňovaní.
Podľa Európskej komisie je stanovenie podmienok poskytovania príspevku na deti v kompetencii členských štátov. Ďuriš Nicholsonová preto poprosila ministra práce a ministra školstva o súčinnosť v rokovaniach s EK o predĺžení vekovej hranice na poberanie príspevku o starostlivosť o dieťa. Podľa predbežných rozhovorov s expertmi EK na Európsky sociálny fond neexistuje objektívna prekážka, pre ktorú by Slovensko nemohlo nastaviť poberanie príspevku aj na deti staršie ako 3 roky. Naopak, EK vyzyva členské štáty, aby poskytovali primeranú životnú úroveň kombináciou dávok a podporovali rodiny primeranými, jednotnými a účinnými dávkami vrátane rodinných prídavkov a prídavkov na deti.
„Verím, že sa zhodneme na potrebe odstrániť neodôvodnenú medzeru v štátnej podpore predškolského vzdelávania a starostlivosti,” uzatvára Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Minister školstva Branislav Gröhling oceňuje takúto iniciatívu a prisľúbil súčinnosť pri zmene nastavenia príspevku na starostlivosť o dieťa. „Materské školy potrebujeme, potrebujeme v nich učiteľky a tiež miesta pre deti. Funkčná sieť materských škôl je pre nás kľúčová a toto je jeden zo spôsobov, ako to dosiahnuť,“ reagoval na požiadavku minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

(SCa, il.foto: Unicef)
Příspěvek “Nič nestojí v ceste tomu, aby sme zvýšili vekovú hranicu dieťaťa pri príspevku o starostlivosť o dieťa,” povedala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější