Maďarsko bojuje za udržení kontroly nad vlastními hranicemi, chystá právní protiútok proti EU

Maďarsko bojuje za udržení kontroly nad vlastními hranicemi, chystá právní protiútok proti EU
Píše
REMIXMaďarsko chystá právní protiútok proti rozhodnutí soudu EU, který tvrdil, že Maďarsko nelegálně zadrželo migranty na svém hraničním přechodu se Srbskem
V návaznosti na kontraproduktivní rozhodnutí o migrantech zadržených v Maďarsku u Evropského soudního dvora (ESD), Maďarsko bojuje o udržení kontroly nad vlastními hranicemi, a plánuje právní protiútok, který se může částečně opírat o nedávné rozhodnutí německého ústavního soudu.
ESD, ekvivalent nejvyššího soudu evropské unie, nařídil maďarským úřadům, aby znovu zvážily jejich uplatňování takových zadržování migrantů. Maďarsko uvedlo, že rozhodnutí přímo odporuje předchozímu rozsudku Evropského soudu pro lidská práva (EÚLP) z loňského roku.
Případ původně podali dva íránští a dva afghánští státní příslušníci, kteří uvízli v tranzitní zóně Röszke na jižní hranici Maďarska se Srbskem, jež dostala bezplatné právní zastoupení nevládní organizací financovanou Sorosem, maďarským helsinským výborem.
Podle německého deníku Die Welt , Maďarsko nyní hledá způsoby, jak bojovat proti rozhodnutí evropského nejvyššího soudu, a konkrétně se zajímá o nedávné rozhodnutí německého ústavního soudu, který řekl, že Evropský soudní dvůr (ESD) překročil svůj mandát, když před dvěma týdny schválil evropský systém emisí dluhopisů, který má zmírnit měnovou krizi.
Rozhodnutí německého ústavního soudu bylo již v historii moci EU nad národními státy a jejich právními systémy vyhlášeno za potenciálního hráče, který změnil hru. Vzhledem k tomu, že Němci odmítli rozhodnutí ESD o nákupech dluhopisů. Maďarsko a Polsko , které hledají více suverenity v řadě otázek, jako je imigrace, otevřely možnost postavit se proti rozhodnutím ESD a prosazovat jejich rozhodnutí vlastní cestou.
Maďarský ministr spravedlnosti dokonce označil německé rozhodnutí za nový „milník“ v rozhovoru s maďarským listem Magyar Nemzet.
Maďarsko se bude řídit vlastní ústavou
Die Welt píše, že soud EU kvalifikoval praxi Maďarska při zadržování žadatelů o azyl ve dvou tranzitních zónách na hranicích se Srbskem jako „zadržení“ a zjistil, že je to nezákonné. Podle maďarského práva musí žadatelé o azyl zůstat v tranzitních zónách až do dokončení svých postupů, například v tranzitním pásmu mezinárodního letiště. Tito migranti tak mohou do země vstoupit jen s platnými doklady, než budou de facto na maďarském národním území, jinak se nepovažují za skutečně vstupující do země.
Zákon byl účinný při zastavení migrace do Maďarska, proto se na něj u EU soudu zaměřily nevládní organizace Soros.
Maďarský hlavní poradce pro bezpečnost György Bakondi včera na maďarském kanálu M1 řekl, že Maďarsko odmítne přijmout rozhodnutí ESD, že maďarské tranzitní pásmo kvalifikuje jako místo zadržení, a že věc bude podle Indexu posuzována pouze prostřednictvím maďarské ústavy a nikoli práva EU.


Srbští vojáci hlídají kolem centra pro uprchlíky v Sid, asi 100 km západně od Bělehradu, Srbsko, sobota 16. května 2020. Srbsko poslalo svou armádu do města poblíž hranic s Chorvatskem, kde stovky migrantů zůstaly uvězněny v naději, že dosáhnou Evropská unie.
Foto AP / Darko Vojinovic

Bakondi zdůraznil, že tranzitní zóna na jižní hranici Maďarska je účinným odstrašujícím prostředkem proti migraci a pro zemi dobře fungovala. Varoval, že Maďarsko by mohlo vidět opakování hraniční krize v roce 2015, pokud by se tranzitní zařízení rozpustilo.
Bakondi uvedl, že nelegální migranti představují riziko veřejné bezpečnosti a že 130 tisíc migrantů, kteří jsou v současné době na balkánské trase, mohou být potenciálními nositeli viru coronaviru.
Bitva mezi EU a Maďarskem o to, zda mohou být žadatelé o azyl zadrženi po celou dobu jejich řízení, může mít také významný mezinárodní dopad.
V současné době nemá na azyl nárok nikdo, kdo do Maďarska vstupuje z takzvané „bezpečné“ země. Například migranty, kteří poprvé vstupují do bezpečných zemí, jako je Srbsko, Bulharsko Řecko a také Turecko se nemohou obrátit na Maďarsko a požádat o azyl. To znamená, že každý, kdo nelegálně vstoupí do Maďarska, bude také požádán, aby opět odešel, což fyzicky znemožní vstup do Maďarska po souši a nárok na azyl.
Teprve po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (EÚLP) v roce 2013 se Maďarsko stalo cílem migrantů, kteří chtěli jít do EU. V té době soud rozhodl, že žadatelé o azyl mohou svobodně pobývat v zemi, ve které chtějí. Jelikož je Maďarsko v schengenské zóně, znamenalo to vlastně svobodu cestování pro všechny žadatele o azyl.
Maďarsko se drželo rozhodnutí soudce EÚLP – a zaznamenalo rychlé množení hraničních přechodů, nejprve ze strany migrantů z Albánie a poté od roku 2015 z celého světa. ECHR byl od té doby obviněn z toho, že v něm byli soudci, kteří přímo či nepřímo pracovali pro miliardářského finančníka George Sorose a jeho nadaci otevřené společnosti.
Se zavedením maďarského hraničního plotu a tranzitního pásma se podařilo migrační krizi v zemi zcela zastavit.
Nyní rozhodnutí Maďarska dodržovat vlastní ústavu v právním boji o migraci s EU vzbuzuje obavy právě toho muže, který pomohl zahájit soudní řízení proti Maďarsku na prvním místě. Soros nedávno vyjádřil obavy, že rozhodnutí německého ústavního soudu by v konečném důsledku mohlo dát Maďarsku a Polsku větší svobodu.
„Když Německo vstoupilo do EU, zavázalo se dodržovat evropské právo. Rozhodnutí však vyvolává ještě větší problém: Pokud německý soud bude moci zpochybnit rozhodnutí Evropského soudního dvora, mohou se jeho příkladem řídit i další země?
„Může si Maďarsko a Polsko rozhodnout, zda se řídit evropským právem, nebo vlastními soudy, jejichž legitimitu EU zpochybnila? Tato otázka směřuje k samotnému jádru EU, které je postaveno na právním státě,“ Řekl Soros,
Nedávné rozhodnutí ESD přišlo těsně před tím, než mnohé evropské země – včetně některých maďarských sousedů – začaly rušit zákazy cestování kvůli koronaviru, což opět zvýšilo migrační tlak na zemi.
 
 Share

Tweet


WhatsappThe post Maďarsko bojuje za udržení kontroly nad vlastními hranicemi, chystá právní protiútok proti EU appeared first on V4 nová Evropa.cz .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější