Podomácku ušité roušky spíš škodí

Podomácku ušité roušky spíš škodí

JIŘÍ PAYNE
V normálním životě je pod širým nebem nošení jakékoli roušky zbytečné. Podomácku ušité roušky ve většině případů napomáhají šíření infekce.
 
Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí. Kromě toho vzduch mezi obličejem rouškou je vydýchaný, obsahuje podstatně méně kyslíku, takže nádech musí být oproti volnému dechu hlubší. Organismus se snaží odpor vzduchu odvrátit aktivací regulačních mechanismů a přísun kyslíku zvýšit. Dochází k hyperventilaci v klidu i při zátěži, dech je hlubší (zvýšení dechového objemu) a dýchání je rychlejší (zvýšení dechové frekvence).
Pokud člověk dýchá přes certifikovanou roušku, potom podle kvality roušky vzduch obsahuje podstatně méně nejmenších částic infekce (o 90-98% méně). Takže filtr skutečně chrání. Pokud však dýchá přes amatérskou textilní roušku, průchod vzduchu je ztížený, ale infekce naprosto volně pochází textilií (u kvalitní neprané textilie je infekční virová částice 100x menší, než jsou póry v látce, u praných textilií je poměr ještě mnohem horší) a ty se v důsledku prohloubeného vdechu s větší pravděpodobností dostávají až do alveol.
Při větší rychlosti proudění vzduchu se částice zachytí téměř až na místě, kde se vzduch zastaví – v alveolách. A tam je působení viru neúčinnější. Při mělčím dýchání funguje řasinkový epitel v průduškách, který běžně dechové cesty čistí, a může část infekce zlikvidovat.
Proto v naprosté většině zemí doporučují nosit výhradně kupované roušky a jenom v uzavřeném prostoru, kde je větší koncentrace lidí – v obchodech a v hromadné dopravě.
V článku  vycházím z několika studií, které dokládají, že nejmenší infekční částice mohou zůstávat v nehybném vzduchu několik hodin. Pod širým nebem se částice rozptylují do volného prostoru a jejich hustota klesá se čtvercem vzdálenosti. Ve dvou metrech je pravděpodobnost nákazy zanedbatelná. Všude jinde kromě Česka se považuje dvoumetrový odstup bez roušky ve volném prostředí za dostatečný.
V normálním životě je pod širým nebem nošení jakékoli roušky zbytečné. V prodejnách je prospěšné nošení certifikované roušky. Amatérská rouška může zachytit infekci rýmy, ale v žádném případě nezachytí koronavirovou infekci. Podomácku ušité roušky ve většině případů napomáhají šíření infekce. Zejména v prodejnách a v hromadné dopravě.


Jiří Payne

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější