Provokace nebo test?

Provokace nebo test?

LUBOMÍR VYLÍČIL
Včera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez povolení, bez jakékoli komunikace a bez jediného slova do vysílačky suverénně přistál malý německý letoun.


Stroj typu  Mooney M20J-201MSE se švýcarskou registrací řídil, podle dostupných údajů německý pilot, ročník 1941. Odstartoval z německého Stuttgartu. Poté několikrát obletěl bavorský Ulm, a pak už prakticky přímo zamířil směrem do České republiky a rovnou na Prahu. Záznam trasy letu:

Podle vyjádření pražských dispečerů: „Letoun bez povolení vstoupil do vzdušného prostoru letiště. Následně začal přistávat na hlavní dráhu 06 pražského letiště, která je však uzavřena.” I když se s ním pokoušeli spojit na nejrůznějších frekvencích, nereagoval. Použili také mezinárodní světelné signály, aby mu sdělili, že dráha, na kterou se hrne je uzavřena, ale odezvy se nedočkali. Nakonec zmatený germán bezpečně přistál.
V podstatě měl veliké štěstí. Díky končící koronavirové krizi je pražské letiště téměř bez provozu, a tak se v jinak přehuštěném vzdušném prostoru letiště s ničím nesrazil, ani toho moc ve vzduchu neohrozil. A opravovaná dráha 06 na kterou nekompromisně zamířil, měla na místě kde se nepracovalo stále ještě dostatek volného prostoru pro bezpečné dosednutí malého letadla.
Poté, co jeho letoun dovedli na stojánku, oznámil, že měl „technickou závadu”. K překvapení všech okolo se při tom zjistilo, že Němec u sebe nemá žádné doklady. Proto si ho převzala cizinecká policie. Ale tím jeho problémy zdaleka nekončí. Včerejší incident už totiž začala řešit také Policie ČR a Úřad pro vyšetřování leteckých nehod.
Zdánlivá banalita. Ale vyvolává spoustu znepokojujících otázek.  Jak se dostal až do Prahy? Měl povolení překročit hranici? Sledovalo ho naše Řízení letového provozu? Co naše protivzdušná obrana? Nekomunikující letoun míří do hlavního města…
To není na mávnutí rukou nad jedním zmateným německým staříkem. Záznam trasy letu svědčí o tom, že do Prahy mířil cílevědomě. Nebloudil. Nejsou tam kličky a kroužení, charakteristické pro ztrátu orientace. Ne, letěl jak podle pravítka. Kdyby měl skutečně závadu, tak měl cestou spoustu možností, kde s tím „seknout” a bezpečně přistát, aniž by vletěl do pražského řízeného prostoru a porušil tím vše, co jen porušit jde. Když pomineme travnatá sportovní letiště, na kterých sice bezpečně přistát mohl, ale třeba si, zhýčkán předimenzovaným, mezinárodním Stutgartem netroufal, tak musel cestou vidět přinejmenším dlouhou betonovou dráhu bývalého vojenského letiště v Líních a nepatrně stranou předlouhý „asfalt” letiště v Příbrami…
Pilot, který má všech pět pohromadě a „porouchanou vysílačku”, nevstoupí do řízeného prostoru mezinárodního letiště, nota bene na kraji hlavního města cizího státu, ani za nic. Pro přiblížení laikovi, je to podobné, jako byste pod okny okresního ředitelství policie vyjeli na červenou, přejeli chodce a pak přes něj ještě zacouvali….
Co to jen připomíná? Kdyby onen neznámý, postarší Němec dva dny počkal a uskutečnil svůj „husarský kousek” až osmadvacátého, mohl vyšetřovatelům tvrdit, že chtěl oslavit kulaťoučkých 33 let od přistání Mathiase Rusta poblíž Rudého náměstí v Moskvě. To byla podobná zvláštní causa, která se oficiálně nikdy nevysvětlila. Mladý německý pilot s Cessnou 172 suverénně a bez povolení přistál tehdy v hlavním městě velmoci, naježené zbraněmi na všechny strany. Velmoci, která o pár let dříve nekompromisně sestřelila jihokorejský, civilní dopravní Boening, který se jen otřel o její vzdušný prostor….
Podle neoficiálních vyjádření bývalých vysokých příslušníků PVO Sovětského svazu to byla domluvená habaďůra. Gorbačov prý tehdy potřeboval zlomit odpor „starých struktur” proti svým reformám a pacifikovat akutní hrozbu vojenského puče. Což bylo možné pouze rozsáhlou personální čistkou. Jen ta  záminka jaksi chyběla. A tak byl vypracován plán. Mladičký germán a mimochodem profesionální hráč pokeru, byl jeho součástí. Vyhecován k spektakulární akci přeletěl hranice SSSR a hned šup na nejbližší základnu KGB. Tam už čekali a pomohli mu zamaskovat letoun a počkat, až stíhačky a vrtulníky rozzuřené PVO zas sednou. Pak natankovat a přeskok na další, podobný, domluvený bod trasy. Až do Moskvy. A už mohly padat hlavy. I ty nejvyšší…. Historku mám z druhé, ale velice důvěryhodné ruky.
Ale zpět k včerejšímu incidentu. Ten totiž také a velice silně zavání habaďůrou . Buď provokací, nebo jakýmsi testem. Zkouškou, co si necháme líbit. Jak zareaguje armádní PVO, jaká bude činnost ŘLP… A možná i pokusným balónkem, jak se k tomu postaví čeští politici. Bude křik? Budou padat hlavy? Nebo aspoň, neveřejně, nějaká ta nóta? Anebo se vše v tichosti smete ze stolu a ponížená podřízenost Říši bude potvrzena (to víte, byl to Němec, tak to nerozmazávejte)?
Ale  kdyby už nic jiného, tak smýšlení značné části Němců o nás, o našem národě a státnosti ten včerejší incident ukázal dokonale.  Nadrzo, bez povolení, ba i jakékoli komunikace s těmi východními „untermenschen” přistát v hlavním městě provincie. Pěkně středem. Bez ohledu na nějaký jejich provoz… To opravdu na nouzi nevypadá.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější