PANDEMIE koronaviru zabila v USA již 100 000 lidí. Přes 1,7 milionu je nakaženo

PANDEMIE koronaviru zabila v USA již 100 000 lidí. Přes 1,7 milionu je nakaženo

Spojené státy dosáhly smutného rekordu. Nový virus COVID-19 tam zabil již sto tisíc lidí. Země je v šoku a administrativa prezidenta Donalda Trumpa si stále nepřiznává své totální selhání. V zemi se rozvíjí hluboká ekonomická krize.
Trumpova nezodpovědnost
Začátkem amerického kolapsu je neuvěřitelná nezodpovědnost a naivita amerického prezidenta Donalda Trumpa, když v lednu 2020 upřednostnil před varováním od úředníků své administrativy o hrozbě, kterou virus představuje pro Spojené státy, ekonomická hlediska. Veřejně toto nebezpečí bagatelizoval až do poloviny března , přičemž učinil řadu optimistických prohlášení, včetně toho, že ohnisko bylo „pod kontrolou“ a bylo překonáno, nebo že by virus nějak zmizel. Teprve potom začal pod tíhou rychle rostoucích počtů nakažených a mrtvých, že Spojené státy mají s koronavirem taky problém, a to velký.
Tisková konference v Bílém domě 13. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons
Nedostatek zdravotních pomůcek
Začátkem března měla země ve Strategické národní zásobě jen asi 12 milionů masek N95 a 30 milionů chirurgických masek, což bylo asi pouze 1,2% z zhruba 3,5 miliardy masek, které by byly potřebné, pokud by se COVID-19 měl stát pandemií s plnou silou. Během týdnů začala nabídková válka mezi guvernéry jednotlivých států a administrativou . Všichni soutěžili o objednání velkého množství lékařského vybavení (jako jsou masky N95, chirurgické masky a ventilátory). Ačkoli v březnu byly k dispozici desítky tisíc ventilátorů, některé státy začaly potřebovat více, například když nemocnicím v New Yorku došly. Do konce března americké státy soutěžily mezi sebou navzájem a federální vládou o nabídku vzácných zdravotnických potřeb.
Protest amerických zdravotníků proti nedostatku zdravotních potřeb; Foto: Zdravotní centrum UCLA / Wikimedia Commons
Desítky milionů lidí bez zdravotního pojištění
Americká administrativa musí řešit v souvislosti s epidemií koronavirové nákazy závažný problém – miliony Američanů nemají zdravotní pojištění a nemohou si dovolit se léčit. V současnosti je totiž v USA na třicet milionů nepojištěných lidí a dalších 44 milionů nemá dostačující pojištění, které by pokrylo léčbu koronaviru . Další problém, se kterým se Trumpova vláda musí potýkat, je fakt, že miliony Američanů nemají v pracovních smlouvách zajištěnu nemocenskou – pokud nebudou moci kvůli koronaviru pracovat, nikdo jim peníze nedá. A tak hrozí, že tisíce taxikářů, řidičů Uberu, pokladních, číšníků atd. půjdou do práce i přes nebezpečí, že se nakazí, nebo hůř, že nakažení půjdou pracovat a virus dále rozšíří. V souvislosti s prohlubující se koronavirovou krizí ve Spojených státech začalo navíc z obyčejných obchodů mizet maso (viz ZDE ). Jiná je situace v obchodech, kde si mohou dovolit nakupovat hlavně lidé s vysokým příjmem.
Příslušníci Národní gardy připravují potraviny pro chudé Američany; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons
Příliš brzké uvolňování
Zmatek v nařízeních pro potlačení epidemie mezi jednotlivými státy a chybějící jednotné vedení prohlubuje chaos. Zatímco některé státy přes rostoucí počet obětí nezodpovědně podlehly podnikatelské lobby a začaly uvolňovat omezení, jiné státy se neúspěšně snaží své občany ochránit . Hranice mezi jednotlivými státy, které byly jinde ve světě uzavřeny, zůstávají v USA propustné. Nemocnice kolabují a běžnou záležitostí se staly mobilní márnice v kamionech. Prezident Donald Trump a jeho administrativa nechce přijmout odpovědnost za selhání a snaží se hledat důvody kolapsu jinde – hlavně u znepřátelené Číny.
Jedna z provizorních nemocnic ve Spojených státech; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons
Zdroj: Wikipedia.org
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější