Ke švédským důchodcům se přistěhují migranti

Ke švédským důchodcům se přistěhují migranti

Projekt SällBo ve švédském městě Helsingborg byl navržen tak, aby zbavil osamělosti starší lidi, a zároveň urychlil proces integrace příchozích cizinců do země. Za tímto účelem přestěhovali migranty do jednoho domu s důchodci, uvádí Deutsche Welle. Budova má 31 bytů pro švédské důchodce a 20 pro zahraniční mládež od 18 do 25 let. A polovina bytů je určena pro přistěhovalce, kteří přišli do Švédska, když byli malí a bez doprovodu příbuzných.
Noví sousedé se zavázali, že spolu budou minimálně dvě hodiny týdně komunikovat a pomůže jim v tom speciální „sociální koordinátor“.
„Podobný způsob stěhování dosud nebyl praktikován v žádné zemi na světě,“ zdůrazňují tvůrci projektu. Upozorňují, že migranti ve Švédsku často nejsou ani v kontaktu s dospělými a staršími místními obyvateli. Často se zabydlují v oblastech, kde až 80 % obyvatel již tvoří migranti první a druhé generace. Předpokládá se, že společné bydlení jim pomůže lépe porozumět švédské společnosti. Mladí uprchlíci prý čelí ve Švédsku velkému počtu předsudků, a projekt  pomůže lidem pochopit, že ne všichni v zemi se k nim chovají podezřele.
Dragana Čurovič, odbornice na integraci, se domnívá, že staří lidé se často cítí osamělí, i když se pravidelně setkávají s jinými důchodci. „Často se cítí vyloučeni ze společnosti, protože většina informací k nim jde buď od lidí jejich věku, nebo z médií,“ říká.
S projektem se zatím počítá na dva roky, poté se rozhodne, zda bude pokračovat, nebo budovu přestaví zpět na domov důchodců. Odborníci jsou přesvědčeni, že projekt budou kopírovat i v dalších švédských městech. „Dnes je ve Švédsku spousta lidí, kteří nemají s kým komunikovat,“ říká Christine Omanová, účastnice projektu. „Sedíme doma sami. Myslím, že takových projektů bude stále více.“
​ „Role Play“ o islámu
Dříve byli švédští školáci nuceni modlit se v rámci „Role Play“ o islámu. Vyučování proběhlo 20. prosince ve škole švédské obce Emmaboda na jihovýchodě země. Žáci se museli účastnit lekce náboženství, kde klečeli na modlitebních podložkách a uctívali Alláha v arabštině. Incident vyvolal pobouření na sociálních sítích, kde mnozí incident považovali za neobhajitelný a označili to za znamení islamizace.
zdroj: cz.sputniknews.com
Příspěvek Ke švédským důchodcům se přistěhují migranti pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější