Schizofrenní svět zelených byrokratů

Schizofrenní svět zelených byrokratů

Kdyby politikům, vč. těch Zelených, šlo o zlepšení životního prostředí, tak by jednali úplně jinak.

Z pár náhodně vybraných příkladů je vidět, že tanečky okolo ekologie, CO2 a oteplování jsou pouze formální. Cíle jsou jiné, než se prezentuje veřejnosti.
Je absurdní, když vlastníkům vil dotují vytápění chudší lidé z paneláků. Říká se tomu „kotlíkové dotace“, na něž u nás vláda rozděluje miliardy z peněz daňových poplatníků. Férové řešení by bylo snížit daně na ekologické kotle a ekologická paliva. Nebo zatížit zvláštní daní ty neekologické.
Do EU se v rámci „boje s oteplováním“ vozí bionafta z palmového oleje přes celou zeměkouli a pro pěstování palem jsou vypalovány pralesy. [1] Na výrobu bionafty z řepky se u nás spotřebuje skoro stejně nafty, jako se jí získá. Ale výroba je dotovaná, takže to někomu přináší zisk, který platí daňový poplatník, který si bionaftou povinně ničí motor auta. Ošetřování řepky chemií ničí půdu, zabíjí hmyz a následně tráví ptáky i zvěř. Limity pro použití jedů jsou méně přísné, protože se jedná o „technickou plodinu“. Mnoho srnců na jaře zahyne, když se nažere řepky – prvního zeleného, co uvidí na polích. A bruselští byrokraté si tleskají, jak snižují „uhlíkovou stopu“.
Za jeden den velká loď, která přiváží většinou méně kvalitní zboží z druhé strany zeměkoule, spálí 250 tun mazutu, ale to je mimo EU. [2]
Z ekologického hlediska je nesmyslné vozit zboží přes celou zeměkouli jen proto, že je na druhém konci světa levnější pracovní síla. Zejména ty potraviny, které se dají vypěstovat i v Evropě. Levné, nepříliš kvalitní výrobky z druhého konce světa za pár měsíců skončí v popelnici a vezou se opět sešrotovat nebo recyklovat tisíce km daleko. Zavedení dovozních cel v USA např. na čínské zboží, je tedy z hlediska ekologie přínosné, protože se sníží množství převáženého zboží.
Naopak odsuzovaná letecká doprava je proti tomu velmi ekologická. Spotřeba moderního letadla je hluboko pod 3 litry na 100 km a cestujícího. Letadlo navíc letí přímo, takže cesta je kratší než autem a spotřebuje na dopravu stejného počtu cestujících méně paliva, než kdyby jeli plně obsazeným autem. Je cítit snahu politiků zdanit letecký kerosin, aby měli více peněz na páchání dobra za peníze jiných.
Zákaz igelitových tašek z dílny EU je další ukázkou absurdního myšlení bruselských byrokratů. Igelitku jsem používal několikrát, když jí končila životnost, tak posloužila na odnesení odpadků do kontejneru. Nyní se musí kupovat jednorázové igelitové pytle na odpad. Dobrá zpráva je, že Billa již prodej papírových tašek zrušila. [3] Proč „zelení aktivisté“ neoživí kdysi běžné „síťovky“ – skladné, trvanlivé, ekologické?
Již 20 let poškozují bruselští byrokraté životní prostředí i lidské zdraví zákazem klasických žárovek. „Úsporky“ obsahují prudce jedovatou rtuť, která se z dosloužilých dostává do životního prostředí, protože nebyla zajištěna jejich ekologická likvidace. [4] Naštěstí pokrok nahrazuje „úsporky“ LEDkami. Jde to bez dekretu z Bruselu.
Kdyby politici, vč. Zelených a aktivistů „ekologistů-oteplovačů“, měli skutečně zájem na zlepšení životního prostředí, tak by prosadili prodloužení záruční doby u domácích spotřebičů na více let, třeba na 5, nebo povinnou opravitelnost spotřebičů. Dnešní výrobky nelze často ani rozebrat, protože kryty jsou zaklapnuty plastovými zobáčky, které se při pokusu o otevření ulomí, některé mobily ani nemají vyměnitelnou baterii. Delší záruční doba by podstatně zlepšila životní prostředí a omezilo by se drancování přírodních zdrojů. Dříve sporák vydržel 20 let, dnes jsou po 4 letech potřebné opravy. Pračka dříve vydržela 20 let, dnes sotva 10.
Činy, které pomohly ekologičtějšímu způsobu života, si často ani neuvědomujeme. Spočítá někdo, kolik pohonných hmot se ušetří tím, že řidiči nebloudí a jedou přímo k cíli, protože Američané umožnili používat navigaci zpřístupněním GPS pro civilní účely? Američané sice spotřebovávají ohromné množství energie, EUrounijní byrokraté a „novináři“ jim vyčítají, že USA odstupují od klimatické dohody, ale pouze uvolněním GPS pro civilní účely udělali možná více, než jiné státy, které ve svatém nadšení zakazují brčka, igelitky a uchošťoury. [5]
[1]  https://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/2208-palmovy-olej-v-nadrzi-vaseho-auta
[2]  https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%A4rtsil%C3%A4-Sulzer_RTA96-C
[3]  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologicke-papirove-tasky-ne-tak-docela-retezce-musi-hledat-jine-alternativy-40302415
[4]  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/usporne-zarovky-predstavuji-zdravotni-riziko-hlavne-pro-tehotne-a-deti-72881
[5]  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-oznamily-ze-zahajily-proces-odstoupeni-od-klimaticke-dohody-40302334

Zdroj
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější