Nepokoje v USA: Trump hrozí použitím armády

Nepokoje v USA: Trump hrozí použitím armády

RT/I. JUREČKA

  Spojenými státy už celé dny otřásají násilné protesty Poté, co americký prezident Trump vyzval guvernéry státu, aby zakročili proti neklidu, nyní hrozí nasazením americké armády.


Americký prezident Donald Trump chce v případě potřeby použít vojenské síly k zastavení nepokojů v USA.  Po protestech a chaotických scénách před Bílým domem, Trump oznámil, že v pondělí večer zmobilizuje všechny dostupné civilní a vojenské síly své vlády. Trump ve svém projevu v Růžové zahradě Bílého domu řekl:
Ukončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily.
Prezident pokračoval:
Pokud město nebo spolkový stát odmítne přijmout nezbytná opatření na ochranu života a majetku občanů, pak použiji armádu Spojených států a rychle vyřeším za ně problém.
Demonstrace proti policejnímu násilí, rasismu a sociální nespravedlnosti už několik dní probíhají ve Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech. Protesty byly vyvolány smrtí Afroameričana George Floyda po policejní operaci v Minneapolis v Minnesotě. V mnoha amerických metropolích se demonstrace změnily na nepokoje a rabování.  Ve více než 40 městech platí zákaz nočního vycházení.
Během vystoupení Trumpa v Růžové zahradě bezpečnostní síly použily sílu včetně slzného plynu, aby přinutily demonstranty odejít z před Bílého domu, jak informovali reportéři DPA. Proti demonstrantům byla také použita vojenská policie. Obchody, restaurace a hotely v okolí si zabarikádovaly výklady.
Protesty pokračovaly nejen ve Washingtonu, ale i v dalších velkých městech, jako je New York, Los Angeles, Atlanta, Philadelphia, Dallas, Oakland a Louisville.  Trump opakovaně vyzýval demokratické guvernéry a primátory, aby potlačili nepokoje a vyčítal jim jejich slabost.
V pondělí večer republikán Gouverneur znovu požádal, aby nasadili dostatek sil národní gardy, aby byly ulice opět pod kontrolou. Trump pohrozil vůdcům nepokojů vážnými následky. Varoval “organizátory teroru”, že jim hrozí “dlouhé tresty ve vězení”.
Demokratičtí guvernéři rozhořčeně odmítli Trumpův tlak.  Guvernér státu New York Andrew Cuomo označil za “hanebné”, že Trump chce použít armádu proti Američanům.
Guvernér státu Illinois Pritzker řekl CNN, že prezident nemá žádný právní základ pro vyslání americké armády do jednotlivých států. Jeho kolegyně Gretchen Whitmerová, guvernérka státu Michigan, řekla, že Trump nemůže použít armádu bez jejího souhlasu. Whitmerová označila Trumpova prohlášení za “nebezpečné a šokující”.
Vedoucí představitelé demokratů ve Sněmovně reprezentanotů a Senátu Nancy Pelosi a Chuck Schumer kritizovali zástupce republikánů Trumpa, že nadále podporuje rozpory a násilí v zemi. Ve společném prohlášení Pelosisové a Schumerse uvádí:
V době, kdy naše země se snaží o dohodu, tento prezident ji trhá na kusy.
Trump řekl Američanům: “Jsem váš prezident pro právo a pořádek.  Budu bojovat za ochranu krajiny a jejích občanů. “Trump chce být v listopadu znovu zvolen na druhé funkční období a snaží se vykreslit sebe jako tvrdého pána v současné krizi. V pondělí mluvil o nepokojích jako o “teroru”, za který obviňoval “profesionální anarchisty, násilnický dav, žháře, drancovníky, Antifa a jiné”. Trump už v neděli oznámil, že Antifa bude zakázána. Podrobnosti ponechal otevřené.
Trump v pondělí oznámil i “rozhodné kroky” na ochranu hlavního města Washington . Minulou noc se zde stala “totální hanba”. Posílá “tisíce těžce ozbrojených vojáků”, aby zastavily nové nepokoje ve Washingtonu. V hlavním městě USA nabyl účinnosti noční zákaz vycházení od 19:00 hod., Což demonstranti zpočátku akceptovali. Pozdě večer bylo vidět jen několik demonstrantů. Později na sociálních sítích se přenášely videa, které ukázaly nasazení národní gardy ve Washingtonu.
V New Yorku – největším městě v USA – po dalších násilných protestech byl uvalen noční zákaz vycházení po 23:00 hod. Podle reportéra CNN, který doprovázel demonstranty, v sousedství Brooklynu i po udělení zákazu pochodovaly tisíce lidí. Jak bylo vidět v televizním vysílání, v městské části New York City v Manhattanu pokračovalo rabování.  Starosta města New York Bill de Blasio vydal ve středu večer zákaz vycházení. Účinnost nabývá od 20.00 hod.
Advokáti rodiny Georga Floyda předložili v pondělí pitevní zprávu, která je v rozporu s předběžnými zjištěními orgánů a která představuje pro policii velkou zátěž.  Nezávislí soudní lékaři dospěli k závěru, že Floyd byl minulé pondělí při brutální policejní operaci v Minneapolis udušený, uvedl právník Ben Crump. Lékař Michael Baden, právníky pověřen udělat pitvu Floyda řekl:
Pitva prokázala, že neexistovalo žádné již existující onemocnění, které by měl za následek nebo přispělo k jeho smrti.
Oficiální soudní lékař předtím na základě předběžných zjištění onemocnění považoval tyto za příčinu Floydovy smrti. Předpokládal, že 46-letý muž nebyl udušený. Během policejní operace jeden ze čtyř zúčastněných policistů tlačil kolenem na jeho krk téměř devět minut. Ignoroval všechny prosby Afroameričana, aby ho nechal dýchat.
Čtyři policisté byli propuštěni.  Bývalý policista, který tlačil kolenem na Floydovi krk, je obviněn z vraždy a je ve vazbě. V prohlášení právníků se uvádí, že k Floydově smrti přispěli i dva další policisté, kteří se na operaci podíleli. Čtvrtý zúčastněný policista je také zodpovědný, protože nezasáhl.

RT,  IGOR JUREČKA  Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější