Vedec objavil 33 živočíchov v jaskyni, ktorá bola uzavretá na 5 miliónov rokov

Vedec objavil 33 živočíchov v jaskyni, ktorá bola uzavretá na 5 miliónov rokov

To, že bola tak dlho uzatvorená od sveta, spôsobilo, že čerstvý vzduch v jaskyni úplne neexistoval, čím sa vzduch vo vnútri stal toxickým a potláčateľne vlhkým. Tieto podmienky však nielen umožnili vznik neuveriteľného života.
 
Jedinečný ekosystém
Vedci doteraz identifikovali 48 druhov žijúcich vo vnútri praveku, vrátane pavúkov, škorpiónov, stonožiek a mnohých ďalších. Je neuveriteľné, že 33 z týchto stvorení, ktoré sa našli, sa nachádza iba v tejto konkrétnej jaskyni a nikde inde na zemi.

Gorgeous leech of Movile Cave, Romania: what do you feed off in those sulphurous confines? https://t.co/ld0iDIOgr7 pic.twitter.com/eJdmIlvhpY
— A. Sánchez Alvarado (@Planaria1) May 15, 2016

Takmer každé zviera žijúce v jaskyni, žijúce v úplnej tme, nemá vôbec žiadnu víziu a nemá žiadne farebné pigmenty. Bez schopnosti vidieť sa v organizme vyvinuli extrémne dlhé antény, končatiny a ďalšie telesné prvky, ktoré ľahko cítia cestu okolo vnútra jaskyne. Žiadne stvorenie naozaj nepotrebuje zrak, keď žije v neustálej tme.

Protected Cave, South Carpatian Mountains, Romania. Phototeam: Marie-José Gilbert, Rolf Siegenthaler, Sorin Sosu, Martin Junginger, Cristian Lascu, Georg Taffet. Kamera: Nikon D 810. Light: SCURION 1500 Speleo Headlight with photo lens. pic.twitter.com/y6e7wjkuTf
— ESA CAVES & PANGAEA (@ESA_CAVES) December 12, 2017

Lokalita je tiež domovom jedinečného ekosystému, ktorý využíva toxické plyny v jaskyni. Aby bolo možné jesť veľa druhov baktérií, musia používať proces nazývaný chemosyntéza.
 
Podobne ako pri postupe fotosyntézy, ktorý rastliny používajú na povrchu, táto metóda využíva toxický plyn namiesto slnečného žiarenia. Chemosyntéza umožňuje organizmom vytvárať energiu prostredníctvom chemických reakcií, ktoré pomáhajú vytvárať jedlo.

Movile Cave – 10% oxygen, isolated for 5.5M years, 48 species live off from chemosynthesis https://t.co/nBtvR0doG5 #xenobio
— Mikko Ohtamaa (@moo9000) September 17, 2016

Jediná na svete
Červy, krevety a iné malé zvieratá používajú baktérie ako potravu, zatiaľ čo škorpióny, pavúky a iné bezstavovce sa živia menšími zvieratami. Toto vytvára dokonalý kruh života, ktorý umožňuje všetkému v jaskyni pokračovať v živote a je úplne sebestačný.
 
Na zemi je jaskyňa jediným ekosystémom svojho druhu. Ale v hĺbke oceánu sú podobné oblasti, ktoré prežívajú v blízkosti hydrotermálnych prieduchov, ktoré vytvárajú takmer rovnaký druh života.

Extreme Life Cave
Bizarre beasts living in Romania's poison cave Movile Cave have been cut off for millions of years.
Its air is thick with harmful gases, yet it is home to an array of strange animals!
( is 2020 the year we need to open this? hee hee ) https://t.co/SZ2gStTsgn pic.twitter.com/m2iFBoWyAV
— Dez Blanchfield (@dez_blanchfield) May 30, 2020

Po 30 rokoch otvorenia pre vedcov má jaskyňa potenciál poskytnúť veľa nových informácií o evolučnom procese, ale z tejto oblasti sveta je ešte potrebné preskúmať toho veľa. Mnohí odborníci stále nevedia, ako sa zvieratá stali súčasťou jaskyne, napriek niektorým pravdepodobným vysvetleniam.
 
V jaskyni Movile je stále veľa, čo treba preskúmať a objaviť, a veda bude pravdepodobne skúmať toto neuveriteľné miesto ešte mnoho rokov.
zdroj: netky.sk
Příspěvek Vedec objavil 33 živočíchov v jaskyni, ktorá bola uzavretá na 5 miliónov rokov pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější