Cinknuté průzkumy a neúprosná volební matematika
RSS

Cinknuté průzkumy a neúprosná volební matematika

Blíží se nám prezidentské volby a mnozí voliči váhají s tím, komu dát svůj hlas. Zejména pak ti, kdož si nepřejí mít na hradě někoho, kdo by měl blízko k současné vládní koalici. Koho tedy volit, aby naše volba přispěla k žádoucímu výsledku?
Nejprve si rozdělme jednotlivé kandidáty.
Kavárna:
Danuše Nerudová
Petr Pavel
Pavel Fischer
Marek Hilšer
Nominant ANO:
Andrej Babiš
Nominant SPD:
Jaroslav Bašta
Ostatní kandidáti:
Karel Diviš
Tomáš Zima
Kavárna je jasná. Kdo se k ní hlásí, komu se líbí současná vláda, kterou já hodnotím přívlastkem demoliční, ten si vybere dle sympatií a doporučení mainstreamových médií. Zde bych si nedovolil dávat jakékoli rady. Navíc očekávám, že odstupování kandidátů Aspenu ve prospěch jejich lídra ještě neskončilo. Třebaže na pozici lídra patrně dojde k rošádě.
K tzv. ostatním kandidátům snad jen tolik, že za nimi nestojí žádný hmatatelný volební subjekt, hnutí ani nic podobného a tudíž lze předpokládat, že jejich voličské jádro se bude skládat jen z okruhu přátel a známých, jejich šance na ovlivnění voleb se tak limitně blíží nule a jejich volební zisk taky. Proto z hlediska volební matematiky je lze pominout aniž by tím byl nějak zásadně ovlivněn celkový výsledek.
Zbývá nám dvojice Babiš – Bašta.
Andrej Babiš se ve volebních průzkumech agentur pro ovlivňování veřejného mínění pohybuje v rozmezí 25-28 %, jeho hnutí ANO má podle předvolebních průzkumů však 30 % preferencí. Vzhledem k tomu, že ANO je Babiš a Babiš je ANO se domnívám, bude jeho volební výsledek oscilovat na hranici 30 %.
Obzvlášť po vynesení osvobozujícího rozsudku v kauze Čapí hnízdo je krajně nepravděpodobný odliv jeho příznivců. Naopak Babišovi příznivci zmobilizováni průzkumy, jež podle mě nadhodnocují protežované kandidáty Kavárny na úkor jeho a Bašty, k volbám přijdou všichni do jednoho.
A co Jaroslav Bašta? Jaroslava Baštu nominovala SPD a po redukci kandidátů na MV je jediným kandidátem, který se snaží oslovit vlastenecky orientované voliče jak z řad SPD, tak ostatních neparlamentních stran a hnutí. Volební preference SPD se pohybují v rozmezí 12-15 %, Jaroslavu Baštovi předvolební průzkumy agentur pro ovlivňování veřejného mínění předpovídají ovšem pouze 3,5-7 % hlasů. Přitom jen samotná TRIKOLÓRA, která také podporuje Jaroslava Baštu, má své preference na úrovni 3,5 % což v součtu s dalšími neparlamentními subjekty, které také podporují Jaroslava Baštu, představuje potenciál jeho preferencí někde v rozmezí 15,5-21 %. Kampak se nám tedy ten rozdíl poděl? Nabízí se vysvětlení, že tyto hlasy přešly k Andreji Babišovi. Jenže tam nepřibyly, ale naopak také ubyly a ani u tzv. ostatních kandidátů je nevidět. Že by voliči SPD dramaticky změnili názor a najednou by chtěli volit kandidáty Kavárny?! Velmi nepravděpodobné. Inu svět je plný nevysvětlitelných záhad…
Občas se setkávám s názorem lidí, kteří by chtěli dát svůj hlas Jaroslavu Baštovi, ale bojí se, že by jejich hlas mohl propadnout. Mají strach z toho, že by volbou Bašty zavinili postup dvojici kavárenských nominantů do druhého kola a tím i vítězství jednoho z nich. Zde je zapotřebí si uvědomit neúprosnou matematiku těchto voleb. A to, že buďto bude součet hlasů pro Andreje Babiše s Jaroslavem Baštou větší než než součet hlasů pro kandidáty Kavárny a nebo ani jeden z této dvojice v druhém kole s kandidátem Kavárny neuspěje a prezidentské volby vyhraje Kavárna. Nemá smysl si nalhávat, že stačí zabránit tomu, aby Kavárna neměla ve druhém kole dvě želízka v ohni, nestačí. Proto není důvod mít strach z volby Jaroslava Bašty, že by snad byla na úkor jiného kandidáta, který by měl mít údajně větší šanci na poražení kavárenského nominanta.
A tak pokud nechcete na hradě kavárenského prezidenta volte nejen srdcem, ale hlavně rozumem Jaroslava Baštu.
Bašta buďto na sebe naváže další voliče, kteří by Babišovi svůj hlas nikdy nedali a tím sníží procentuální podíl kavárenských voličů a nebo nebo ne, ale pak v druhém kole kavárenský kandidát převálcuje Babiše tak jako tak. A nenalhávejme si, že voliči Kavárny neúspěšných kandidátů v druhém kole buďto zůstanou doma a nebo změní své preference ve prospěch Babiše. Doma nezůstanou a Babiše volit nebudou. Lidé své názory neradi mění a nepravomocné osvobození Babiše na jejich přesvědčení dlouhodobě formované kavárenským mainstreamem se během dvou týdnů nezmění. Stejně tak nepředpokládám, že by se Babišovi podařilo zmobilizovat v jeho prospěch velké procento voličů, kteří nepřišli k prvnímu kolu voleb. Viz zkušenosti s výsledky senátních voleb, kde to ANO s kandidáty Kavárny v druhém kole stabilně prohrává. Je naivní předpokládat, že u prezidentské volby to bude jinak. Zatímco při postupu Bašty s Babišem do druhého kola, mají oba poměrně vyrovnané šance stát se prezidentem naší zemně.
A tak pokud nepatříte mezi pravidelné voliče ANO, je volba Jaroslava Bašty jedinou nadějí, jak zabránit vítězství Kavárny v těchto volbách. Jedinou!


Nejčtenější za týden