ESKALACE: USA poslaly útočné skupiny letadlových lodí do Jihočínského moře

ESKALACE: USA poslaly útočné skupiny letadlových lodí do Jihočínského moře

Americké letadlové lodě Ronald Reagan a Nimitz spolu s doprovodnými loděmi byly poslány do Jihočínského moře k rozsáhlým námořním cvičením, čímž zvýšily vojenské napětí v regionu. Uvedl to americký deník the Wall Street Journal (viz ZDE ).
Zastrašování Pekingu
Konstatuje, že lodě byly vyslány s tím, aby „předaly Číně jednoznačný signál, že nesouhlasí s nárůstem vojenské síly Pekingu v regionu“ .  „Cílem je vyslat jednoznačný vzkaz našim partnerům a spojencům, že jsme odhodláni udržovat regionální bezpečnost a stabilitu,“ tvrdil novinářům kontradmirál George Wikoff , velitel útočné skupiny v čele s letadlovou lodí Ronald Reagan. Čína oznámila konání vojenských cvičení v období od 1. až 5. července v oblasti Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Poté americké ministerstvo obrany v souvislosti s tím vyjádřilo nesouhlas. V prohlášení vydaném Pentagonem se mimo jiné uvádí, že oblast, kde se cvičení mají konat, prý „zahrnuje sporné vody a území“ .
Vměšování do místní situace
V pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že čínská cvičení v blízkosti sporných ostrovů v Jihočínském moři jsou prý velmi provokativní .  „Amerika souhlasí s našimi přáteli z jihovýchodní Asie. Čínská vojenská cvičení ve sporných vodách Jihočínského moře jsou mimořádně provokativní. Jsme proti neopodstatněným tvrzením Pekingu. Tečka,“ napsal na Twitteru.

America agrees with  our Southeast Asian friends:  The PRC’s military exercise in disputed waters of the South China Sea is highly provocative. We oppose Beijing’s unlawful claims. Period. https://t.co/i6TRac2WuJ
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 3, 2020

Paracelské ostrovy jsou předmětem územního sporu mezi Čínou a Vietnamem. Příslušnost dalšího souostroví v Jihočínském moři Nansha je zpochybňována Čínou, Vietnamem, Brunejí, Malajsií a Filipínami.
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější