Indiánský kmen protestuje proti Trumpovi na Mt.Rushmore. Mají ale máslo na hlavě

Indiánský kmen protestuje proti Trumpovi na Mt.Rushmore. Mají ale máslo na hlavě

Mount Rushmore je skála ve státu Jižní Dakota v oblasti Black Hills, kde mezi lety 1927 a 1941 sochař Gutzon Borglum a také jeho syn Lincoln vytesali podobizny čtyř amerických prezidentů. Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. A toto sousoší je pochopitelně dalším terčem různých levicových aktivistů, kteří na ní nyní útočí z pozic amerických Indiánů.
Na Mount Rushmore dnes řečnil prezident Trump a v okolí se uskutečnily různé demonstrace. Média zmiňuji znepokojení především indiánských aktivistů.
New York Times píše o tom, že sochař měl vazby na KuKluxKlan, monument stojí na půdě kmene Lakota a dva ze čtyř prezidentů vlastnili otroky.
Zde máte argumenty ke kmeni Lakotů, které se dají při troše dodatečného studia aplikovat na téměř každý indiánský kmen Severní Ameriky.
Lakotové jsou součástí většího celku, který známe jako Siouxové. Původně zřejmě žili v údolí řeky Ohio, ale v polovině 17.století je nacházíme v dnešním státě Minnesota a jeho okolí. Jak žili a co Indiáni dělali předtím, víme jen díky archeologickým výzkumům. Primitivní národy Severní Ameriky, které byly v době příchodu Evropanů na úrovni Doby kamenné, nezanechávaly žádné písemné záznamy své historie. Tu začali zaznamenávat především francouzští jezuité v Kanadě po svém příchodu. Díky tomu víme, že v druhé polovině 17.století, zřejmě díky tlaku indiánské konfederace Irokézů z oblasti dnešního státu New York na kmeny západně od nich, došlo ke konfrontaci početného národa Čipevajů a právě Lakotů, potažmo Siouxů, a ti druzí byli vytlačeni z lesů do prérie dnešních států Jižní a Severní Dakota.
Poražení Lakotové se tedy objevili v prérii. Ale tam žily jiné kmeny. A jednotlivé kmeny vedle sebe nedokázaly žít v míru. Jejich historie je příběhem věčné války, ke které podle archeologických výzkumů muselo docházet dávno před příchodem bílých. Se všemi svými sousedy válčili i Lakotové. Ale zastavme se konkrétně u oblasti Black Hills v Jižní Dakotě, kde leží i Mount Rushmore. Dnešní aktivisté nám tvrdí, že je to posvátná půda Lakotů, a neznalý čtenář z toho má pocit, že tam tento kmen musel žít snad odjakživa, a je to pro ně jako pro nás hora Řip.
Black Hills, tedy Černé hory, byly obydleny indiánskými kmeny už od raných dob příchodu těchto lidí do Ameriky z Asie. Indiáni nebyli rozhodně jedním lidem, ani se tak nevnímali. Je to, jakoby neevropský student historie tvrdil, že třeba Galové a Římané byli jeden lid se stejnými zájmy. Nevíme přesně, kdo v Černých horách žil do 16.století, protože i indiánské kmeny se postupně vytvářely stejným způsobem, jako národy v Evropě, nebo kdekoliv na světě. Ale od 16.století zde žili Arikarové, Čejeni a další kmeny. Přímo v samotných horách pak žil kmen Kiowů.
Kiowové v Black Hills byli od roku 1730 vystaveni nájezdům Komančů, později i Šošonů, ale nejvíce Čejenů. Od roku 1770 se do války zapojili i Lakotové, kteří ale souběžně válčili se všemi ostatními účastníky tohoto konfliktu. Ve chvíli, kdy byly nakonec Černé hory z rukou Kiowů dobyty Čejeny, byli i Čejeni samotní poraženi Lakoty. Těm, díky jejich počtům, se z Černých hor podařilo vyhnat všechny ostatní, a od 80.let 18.století jde o jejich území. Jazykem dnešních aktivistů šlo o kolonizátory, imperialisty a vrahy. Černých hor se zmocnili silou a nešetřili přitom ani ženy ani děti svých nepřátel. Černé hory jim patří díky tzv. právu dobytí, které bylo mezi Indiány Severní Ameriky respektováno. Poražený kmen ztratil svou půdu a musel přijmout podřízený status, nebo odtáhnout.
O téměř 100 let později Lakotové prohráli vleklý boj se Spojenými státy. Jejich bandy byly i přes úspěch v Bitvě u Little Bighornu poraženy a Lakotové se museli z Černých hor stáhnout. Stejně tak, jako se z nich předtím museli stáhnout Kiowové a Čejeni, které Lakotové porazili. Dobře to shrnuje tento filmový rozhovor mezi americkým generálem Milesem a náčelníkem Lakotů Sedícím býkem. Rozhovor je v angličtině.

The post Indiánský kmen protestuje proti Trumpovi na Mt.Rushmore. Mají ale máslo na hlavě appeared first on Stredoevropan.cz .
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější