Turecké námořnictvo v promyšleně načasovaném a umístěném kroku oznámilo, že za chvíli u libyjského pobřeží povede ohromné námořní cvičení. Turecká média citovala námořnictvo oznamující, že ty očekávané manévry se budou jmenovat „Naftex“ a proběhnou ve třech různých regionech u libyjského pobřeží, přičemž všechny tři ponesou svá jména, kterými jsou „Barbaros“, „Targot Rais“ a „Chaka Bay“.
Dále v Turecku sídlící noviny Yeni Safak odhalily, že k tomu cvičení dojde za chvíli a že nacvičují předpoklady nějaké války ve východním Středomoří a navíc to, co popsaly jako eskalující napětí v Libyi mezi Egyptem a Tureckem.
Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında dev bir tatbikata hazırlanıyor. https://t.co/cXr98Wrs2Q — Yeni Şafak (@yenisafak) July 7, 2020
Egyptský vojenský expert generálmajor Samir Ragheb tento týden v interview s RT Arabic v komentáři k tureckým vojenským manévrům u libyjského pobřeží řekl, že toto je nebezpečné diplomatické poselství, jakému se říká „křižníková diplomacie.“
V interview s RT Arabic Ragheb tento týden také řekl, že turecké vojenské manévry rovněž vysílají hrozivé varování nepřátelům Ankary, že jsou ochotni použít ozbrojených sil k boji s jakoukoliv hrozbou.
Tento egyptský vojenský expert si o těchto manévrech myslí, že přichází jako reakce vybombardování tureckého systému protivzdušné obrany tento týden na vojenské základně Al-Watiyah jižně od libyjské metropole Tripolis.
Ragheb si myslí, že Turecko chce poselství vyslat zvláště Egyptu, který v současnosti události v Libyi velice bedlivě sleduje, zvláště na frontě u Sirty na severu střední části země.
Following the airstrikes on the Turkish base of Al-Watiya, #Turkey oficially announced that it will violate #Egypt 's red lines and attack #Jufra and #Sirte , these areas control almost all of #Libya 's oil fields, a regional war is expected. pic.twitter.com/Efmsh7jny1 — Nic