Konec Švédska v NATO, mohutné protesty v celém Turecku a tlak Erdogana na zákaz kritiky islámu (videa)
RSS

Konec Švédska v NATO, mohutné protesty v celém Turecku a tlak Erdogana na zákaz kritiky islámu (videa)

Jak již víte, tak po protestech Kurdů a posléze i pálení koránu u turecké ambasády se Turecko rozhodlo již trvale zablokovat Švédsku vstup do NATO. Paradox však je, že mírná většina Švédů v NATO být nechce, takže rozhodně nejde o něco, co by bylo proti většině Švédů.
Jak se také dozvíte níže, tak vstup do NATO pokládá za bezpečnostní hrozbu i bývalý švédský velvyslanec v Rusku. Ostatně, NATO je čistě útočný pakt, protože nikdy žádnému svému členovi v ohrožení nepomohl. Příkladem je již takřka půlstoletí okupovaný Kypr.
V Turecku se tisíce muslimů shromáždily v ulicích, aby protestovaly proti Švédsku po sobotním pálení koránu před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu. Nyní se švédské ministerstvo zahraničních věcí  snaží zmírnit hněv muslimů prostřednictvím poznámky v okně konzulátu v Istanbulu. V poznámce stojí: „Nesdílíme názory idiota, který pálí knihy.“
Protesty trvají od soboty a rostou. Novinář Abdullah Bozkurt sdílel videoklip zahrnující tisíce lidí ve městě Batman. Demonstraci údajně zorganizoval turecký Hizballáh, který je podle Bozkurta politickým spojencem prezidenta Erdogana.

Iran-backed Turkish Hizbullah, political ally of President Erdogan in predominantly Kurdish provinces of #Turkey 's south, organized a major rally against #Sweden today in the city of Batman. pic.twitter.com/9fVarjWwlu
— Abdullah Bozkurt (@abdbozkurt) January 22, 2023

Kromě toho existují zprávy o nových protestech před velvyslanectvím v Ankaře a generálním konzulátem v Istanbulu.

Anlık isveç konsolosluğu önü pic.twitter.com/AOPpu9zCAw
— acaroloji (@acarograf) January 22, 2023


Turkish people gather in front of the Swedish consulate in Istanbul to protest Sweden allowing a far-right politician set fire to a copy of the Quran https://t.co/K5IOnYPsYc pic.twitter.com/R0g9kUmslg
— DAILY SABAH (@DailySabah) January 22, 2023

Ministr zahraničí Bildt řekl Al-Džazíře, že lidé, kteří využívají svého ústavou chráněného práva pálit Korán, jsou „extremisté a násilníci“.
„Kolem pobíhají extremisté a šílení lidé, kteří se snaží celý proces sabotovat. Neměl by jim být přikládán žádný význam, pokud mají úřady v Ankaře skutečný zájem na dosažení dohody,“ řekl Bildt.
Novináři také oslovili Paludana, který zapálil před tureckým velvyslanectvím korán. Ptali se ho na to, co si myslí o výroku  bývalého ministra:
 „Je to nezákonné, že jako zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí uvádíte, co si myslíte o názorových vůdcích ve Švédsku. Jako státní zaměstnanec nesmíte jít do služby a nazývat jednotlivé švédské občany idioty, protože se vám nelíbí jejich právní názor,“ říká Paludan a pokračuje:
„Zdá se, že ministr zahraničí nemá kvalifikaci potřebnou k tomu, aby byl ministrem zahraničí. Protože kdyby byl kompetentní, dal by svým zaměstnancům jasně najevo, že to nesmějí dělat.“
Paludan věří, že kampaň je založena na skutečnosti, že zaměstnanci „postrádají osobní zájem a nezbytné lidské hodnoty pro práci ve státě“. Navíc se domnívá, že zaměstnanci ministerstva zahraničí se bojí.
„Pokud se bojíte, že jsou lidé naštvaní, neměli byste pracovat na ministerstvu zahraničních věcí. Koneckonců, jsou to švédští zástupci v zahraničí a není možné kleknout na kolena, protože se bojíte. Je to stejné, pokud chcete pracovat v armádě nebo policii.“
Tolik k vývoji švédsko-tureckých vztahů. Zajímavý je ovšem i pohled na členství Švédska v NATO ze strany bývalého švédského velvyslance v Rusku. Z něj lze vyvodit, že diplomatická roztržka možná v důsledku odvrátí situaci, v níž by se stal ze skandinávské země první terč v případné válce.
Bývalý švédský velvyslanec v Rusku Sven Hirdman varuje, že Švédsko se stane „frontovým státem“ ve válce mezi NATO a Ruskem v severní Evropě. Nyní řekl, že věří, že švédská žádost o NATO byla předčasná.
Sven Hirdman byl státním tajemníkem dvou švédských ministrů obrany, šéfem tehdejšího zbrojního inspektorátu a deset let, v letech 1994 až 2004, byl švédským velvyslancem v Moskvě.
Dnes poznamenává, že rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina napadnout Ukrajinu bylo jak hloupé, tak zločinné. Podle Hirdmana jde o největší narušení míru v Evropě od druhé světové války a zcela srovnatelné s americkou invazí do Iráku v roce 2003, která stála životy statisíců lidí.
Ale že on sám a většina dalších západních pozorovatelů nevěřili do posledního dne, že by Rusko napadlo Ukrajinu, vysvětluje tím, jak idiotská je válka.
„Iracionální, hloupé, ničemné. Koneckonců, nikdo si nedokázal představit, že by Rusové zahájili takovou válku, která je v rozporu s vlastními zájmy Ruska. Každý mohl vědět, že proti nim bude celý svět, a že ozbrojené síly se s tím nebudou schopny vypořádat a tak dále,“ řekl Hirdman.
Domnívá se, že ruský režim nebyl připraven na silné sankce ze Západu a byl připraven uzavřít mírové urovnání s Ukrajinou na počátku konfliktu. Ale pak se objevily Spojené státy a Británie a Boris Johnson navštívil Kyjev, aby přesvědčil režim, aby to nedělal.
„Šel tam a řekl: Nedělejte mírovou dohodu s Rusy a my vám dáme zbraně a peníze a tak dále. Takže z toho nic nebylo.“
Podle Hirmana není divu, že z hlediska amerických zájmů někdo chce dlouhou a krvavou válku na Ukrajině.
V USA mnozí považují Rusko za jediného velkého a potenciálně agresivního nepřítele. Takže by rádi viděli, jak se Rusové zapojují do velké a obtížné války, kterou nemohou zvládnout.
Poznamenává také, že Rusko ztratilo hodně z války a utrpělo několik nezdarů, které ukazují, jak idiotská válka je. Takže je to strategie, která z americké perspektivy funguje.
Ale pokud jde o švédské zájmy, válka v severní Evropě není něco, co by mělo být vedeno, protože pak se stáváme frontovým státem proti Rusku.
Podle Svena Hirdmana bylo proto předčasné, aby Švédsko žádalo o členství v NATO již na jaře 2022.
„Ve stejném roce se konaly parlamentní volby a tehdy mělo být poradní referendum o této otázce. Ale nestalo se tak,“ řekl Hirdman.
 
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 1 Průměrně: 4 ] Článek Konec Švédska v NATO, mohutné protesty v celém Turecku a tlak Erdogana na zákaz kritiky islámu (videa) se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden