Schváleno europarlamentem: Konec jednomyslnosti, více zbraní Ukrajině, klimatická nouze a sblížení EU s NATO
RSS

Schváleno europarlamentem: Konec jednomyslnosti, více zbraní Ukrajině, klimatická nouze a sblížení EU s NATO

Již minulý týden přijali v EU rezoluci, která je ve stylu několik v jedné. Za jedním jediným hlasováním se tak skrývá nejen další neutuchající podpora Ukrajině a ještě větší sblížení s útočným paktem NATO, ale také klimatická politika či ukončení jednomyslnosti, což znamená, že již bude o všem rozhodovat jen Německo a Francie.
Pro rezoluci hlasovala i většina europoslanců z malých zemí, kterých se ukončení jednomyslnosti dotkne především. Ti tím znemožnili vlastní zemi o čemkoli rozhodovat pokud se nenajde dostatek jiných menších zemí, se kterými by bylo možné  přehlasovat německo-francouzskou hegemonii.
A na samém konci se samozřejmě jako vždy dozvíte i jak kdo hlasoval.
A o čem tedy rezoluce EU je?
S cílem stát se silnějším geopolitickým hráčem bude spolupráce EU s NATO posílena, podle nové rezoluce přijaté ve středu v Evropském parlamentu.
Rezoluce rovněž prohlašuje, že EU bude usilovat o stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN. Navíc bude snazší přehlasovat jednotlivé kriticky nakloněné členské státy, které jdou proti většině. V rezoluci totiž europoslanci souhlasili i s ukončením jenomyslnosti.
Válka na Ukrajině, rostoucí globální autoritářství, sebevědomější Čína a klimatická nouze podle poslanců vytvořily posun v geopolitické krajině. EU proto musí zvýšit své vojenské, politické a humanitární úsilí o posílení Ukrajiny v její obraně a čelit hrozbám Ruska pro evropskou bezpečnost, uvedla  politická zpráva přijatá ve středu 407 hlasy proti 92 a 142 se zdrželo.
„Reakce EU na ruskou agresivní válku proti Ukrajině je pečlivě sledována autokraciemi po celém světě a výrazně ovlivní, jak se budou chovat na mezinárodní scéně,“ uvádí se v rezoluci.
Kromě toho  poslanci chtějí , aby namísto jednomyslnosti stačila kvalifikovaná většina ke schválení sankcí. Chce také vypracovat návrhy, jak by EU měla získat stálé křeslo v Radě bezpečnosti OSN a podobných mnohostranných orgánech.
Kromě toho ve výroční zprávě EU o provádění společných bezpečnostních a obranných zásad (SBOP), která byla rovněž přijata ve středu, poslanci Evropského parlamentu, vyzývají k tomu, aby byly na válkou zničenou Ukrajinu zaslány modernější zbraně – včetně dalších německých tanků Leopard 2 a protiletadlových systémů nové generace.
A jak kdo hlasoval?
Pro rezoluci hlasovali: Niedermayer (TOP09/STAN), Polčák (TOP09/STAN), Pospíšil (TOP09/STAN), Šojdrová (KDU), Zdechovský (KDU), Charanzová (ANO), Dlabajová (ANO), Hlaváček (ANO), Kovařík (ANO), Maxová (zvolena za ANO), Gregorová (Piráti), Kolaja (Piráti)
Proti rezoluci hlasovali: David (SPD), Blaško (zvolen za SPD), Konečná (KSČM)
Zdrželi se: Tošenovský (ODS), Vondra (ODS), Zahradil (ODS), Vrecionová (ODS), Peksa (Piráti), Knotek (ANO)
Jak hlasovali Slováci:
Pro: Bilčík, Lexmann, Pollák, Štefanec, Ďuriš Nicholsonová, Šimečka, Hojsík
Proti: Radačovský, Uhrík
Zdrželi se: Jurzyca, Beňová, Hajšel
Ohodnoťte tento příspěvek! [Celkem: 2 Průměrně: 5 ] Článek Schváleno europarlamentem: Konec jednomyslnosti, více zbraní Ukrajině, klimatická nouze a sblížení EU s NATO se nejdříve objevil na Necenzurovaná pravda - nepřikrášlená realita islamizovaného světa .


Nejčtenější za týden