Běží snad už příprava na vstup ČR do války na Ukrajině?
RSS

Běží snad už příprava na vstup ČR do války na Ukrajině?

IVAN DAVID
Mocní ze zámoří, kteří zorganizovali kandidaturu generála Petra Pavla do funkce prezidenta ČR , jsou si zřejmě už tak jistí, že se jim podařilo mediálně zmasírovat voliče k volbě této „gumy“, jak se za minulého režimu přezdívalo důstojníkům z povolání, že ztrácí veškeré zábrany. Doposud nejčilejší vládní aktivistka pro válku s Rusem – ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v době mezi 1. a 2. kolem volby prezidenta ČR nechala svolat velitelské shromáždění Generálního štábu Armády ČR. Na něm náčelník Generálního štábu generál Karel Řehka (na obrázku vlevo od Petra Pavla) obšírně hovořil o problematice mobilizace českých občanů pro případ války s Ruskem.
. Může být, že ministryně Černochová, která se doposud blýskla„perlami“ , jako například fotografií v tričku s nápisem „fuck off Putin“, nemá ani špetku politického talentu, když nechá generály před veledůležitými volbami veřejně mluvit o mobilizaci a odesílání českých občanů na jatka na rusko-ukrajinské fči jakékoli jiné „natoidní“ frontě. Nebo naopak může jít o psychologický manévr urychleného přechodu na mediální přípravu populace na vstup ČR do války s Ruskem. Pokud vládní kandidát generál Petr Pavel ve volbách uspěje, bude to vláda vydávat za souhlas občanů se zapojením naší země do války na Ukrajině. Věty: „Vždyť jsme Vám to říkali…“, „Mluvili jsme o tom už před volbami…“ a „Občané nám k tomu ve volbách dali mandát…“, známe od představitelů ODS už z dob, kdy asociální reformy a rozpočtové škrty prováděly vlády Mirka Topolánka (ODS) a Petra Nečase (ODS).
Sílí ve mně podezření na druhou variantu. Po zveřejnění rozhovoru náčelníka generálního štábu Řehky, v němž pro ČTK hovoří o nutnosti mobilizace pro případ války s Ruskem, začal proces umlčování oponentů. Dnes byl – zřejmě na žádost vládou financovaných bojovníků s „fake news“ -facebookem zablokován účet blogera píšícího pod autorským pseudonymem Milan Vidlák . Za příspěvek s tímto textem, který sdílím s jeho laskavým svolením:
„V případě války NATO s Ruskem by stát musel výběrově mobilizovat…“, říká náš vrchní lampasák. Na Hrad se chystá druhý lampasák.
„Dobrovolné odvody“ už prý jedou a výcvik se plánuje na jaro.
Oni se tím vůbec netají. To by bylo, aby se nepodařila nějaká dobrá záminka. Nějaká ta raketička, nějaké to bum bum a bude vymalováno.
Tak co, těšíte se na ruskou frontu? Těšíte se, až jim dáte vaše syny a manžely? Těšíte se, až se vám vrátí bez rukou a nohou… nebo v rakvi? Sláva Ukrajině“ , napsal Vidlák a byl za to zablokován . Možná, že to čeká i můj facebookový účet. V tom případě se dále budeme setkávat na mém telegramovém kanálu.
Že Vidlák nenapsal žádné „fake news“, ani poplašnou zprávu, dokládá fakt, že svého textu vložil odkaz na rozhovor generála Řehky v plném znění, jak vyšel na ČTK. Před hlasováním o volbě budoucího prezidenta ČR, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil našeho státu, by si jej měl přečíst každý, kde ještě není plně přesvědčen o tom, že by měl hlasovat proti generálu Pavlovi. Proto nyní také přikládám jeho text, jak jej dnes ráno zveřejnila ČTK: „Řehka:
V případě války NATO s Ruskem by stát musel výběrově mobilizovat
Praha – Pokud by došlo k válce mezi NATO a Ruskem na východním křídle aliance, profesionální armáda by na plnění úkolů nestačila. Stát by tak musel přistoupit minimálně k výběrové mobilizaci, řekl v rozhovoru s ČTK náčelník generálního štábu Karel Řehka. Jako poučení z války na Ukrajině vidí nezbytnost, aby se do obrany země zapojila celá společnost, nejenom armáda. Stát se také nemůže spoléhat na to, že za něj vítězství vybojuje někdo jiný, ale musí se sám na obranu chystat. Za extrémně důležitou pro Česko označil Řehka pomoc Ukrajině, nejen z morálních důvodů, ale i kvůli zajištění vlastní bezpečnosti.
Ruská agrese na Ukrajině podle Řehky znamenala změnu v myšlení západního společenství, které si začalo připouštět možnost vzniku války v Evropě, což do té doby bylo tabu. „Bylo nepředstavitelné, že nějaký agresivní stát na evropském kontinentu napadne jiný stát a zahájí válku, ve které se bombardují města a zabíjí civilisté,“ podotkl.
NATO i jeho členské státy proto mimo jiné začaly přepracovávat své strategické dokumenty, ke stejnému kroku přistoupila i Česká republika. Připravuje se proto změna bezpečnostní i obranné strategie, upravovat se následně bude i dlouhodobý výhled pro obranu a koncepce výstavby české armády. Společnost si podle Řehky nově připouští, že je potřeba se chystat na případný dlouhodobý válečný konflikt na větším teritoriu proti vyspělému protivníkovi.
„To samozřejmě vyžaduje dramaticky odlišný přístup k obraně a dramaticky jiný přístup k budování schopností armády,“ řekl. Nemění se podle něj to, že armáda potřebuje nová bojová vozidla pěchoty, tanky nebo stíhací letouny, ale urgence přístupu. „Krize nám ukázala, že je potřeba to fakt vzít vážně a sakra to urychlit,“ podotkl.
Pokud by byla válka mezi NATO a Ruskem například na východním křídle aliance mimo české území, okamžitě by se to České republiky dotklo a pouze profesionální armáda by nestačila. „Bude se muset zapojit celá společnost, bude se muset minimálně výběrově mobilizovat, ať už lidé nebo věcné zdroje materiálu,“ uvedl. Česko by se podle něj stalo legitimním cílem, protože by se přes jeho území například přesouvaly spojenecké jednotky. Poukázal na to, že řada prostředků používaných ve válce na Ukrajině může doletět až na území ČR. „Takže myslet si, že se to nedotkne našeho teritoria, je prostě naivní,“ uvedl.
Ukrajinci se podle Řehky dokázali Rusku na počátku války ubránit, protože byli připraveni, semkli se jako společnost a byli ochotni za každou cenu bránit hodnoty, které jsou pro ně cenné. Ukázali tak, že si západní pomoc zaslouží. „Velká lekce z Ukrajiny je, nespoléhejme na to, že za nás někdo něco udělá. My v první řadě musíme být odhodlaní a připravení,“ řekl. Za další poučení považuje to, že obrana musí být věcí celé společnosti.
Vojáci podle něj nyní vedou například diskusi o „kvalitě versus kvantitě“ a nalezení správné vyváženosti. „Jestli mi někdy nestačí o něco jednodušší prostředek, protože je pro mě cennější, že bude dostupný, když ho budu potřebovat,“ poznamenal.
Armáda se podle něj pokouší z konfliktu poučit, shromažďuje proto informace z různých otevřených zdrojů, ale i přímo od ukrajinské armády nebo od vojáků. „Snažíme se vyhodnocovat, co to pro nás znamená,“ doplnil.
Řehka: Pomoc Ukrajině je pro ČR extrémně důležitá i kvůli bezpečnosti
Pro Česko je extrémně důležité pomáhat Ukrajině nejen z morálních důvodů, ale i kvůli zajištění vlastní bezpečnosti, řekl ČTK Řehka . Rusko označil za agresora a potenciálního protivníka, poukázal na jeho nepřátelské chování. Zdůraznil, že pokud by Rusko ovládlo Ukrajinu, pro Česko by to znamenalo nutnost mnohem výraznějšího navýšení výdajů na obranu.
„Je extrémně důležité pomáhat Ukrajincům. Protože oni tu hrozbu brzdí, oslabují ji a drží ji od nás. Není to jenom o tom, že to je morálně správně, ale my to potřebujeme i z hlediska naší obrany,“ řekl. Pokud by podle něj západní státy Ukrajině nepomáhaly, Rusko ji „převálcuje“. „Budeme pak mít Rusko na hranici aliance, bude ještě povzbuzenější a agresivnější. A my pak budeme muset daleko více investovat do obrany a bude to pro nás daleko nebezpečnější situace,“ doplnil.
Rusko označil za potenciálního protivníka. „Jestli budeme potenciálně s někým v dohledné době válčit ve velké válce, kromě nějakých teroristických skupin, tak to bude Rusko,“ uvedl. Připomněl nepřátelské chování Ruska i to, že jeho agenti výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích zabili dva Čechy. „Dělá spoustu nepřátelských věcí, označuje nás nepřátelsky, má vůči nám nepřátelskou rétoriku a je čím dál agresivnější,“ dodal. Zdůraznil, že pokud by Rusko na Ukrajině uspělo, nezastavilo by se tím.
Za nebezpečnou zároveň označil současnou tendenci Rusko podceňovat. „Rusko zdaleka není poražené, to je fantazie,“ řekl. Je podle něj těžké predikovat, jak dlouho bude Rusku trvat obnova, déle než deset let to ale nebude. „Dělají pro to vše, je to velká země, mají jiný vztah k lidskému životu,“ podotkl.
Zdůraznil, že deset let je z hlediska budování obrany velmi krátká doba. „Chtěl bych proto říct, že je urgence v tom, že se musíme na tu hrozbu chystat,“ dodal. Za nejlepší způsob zabránění válce považuje odstrašení, tedy dát Rusku najevo připravenost a sílu.“.
Zdůrazňuji, že text zveřejnil dnes v 6:40 ráno server České noviny , který je neplacenou službou České tiskové kanceláře – oficiální tiskové agentury České republiky. Všechny své voliče i čtenáře, kteří ještě váhají, zda jít v pátek nebo v sobotu k volbám a hlasovat proti gumě Pavlovi, tímto vyzývám, aby si článek důkladně a pozorně přečetli. A připomenuli si slova předsedy vlády ČR Petra Fialy, která řekl opakovaně ve Sněmovně i novinářům. „Jsme ve válce s Ruskem“, řekl Fiala, řekla ministryně Černochová i rada dalších vládních politiků.
Čistě z právního hlediska ještě ve válce s Ruskem nejsme. Podle Ústavy ČR válku vyhlašují obě komory Parlamentu ČR hlasováním, v němž pro vyhlášení válečného stavu musí hlasovat nadpoloviční většina všech poslanců i senátorů. Vládní koalice těch 101 poslanců a 41 senátorů bohužel má. Zatím k takovém hlasování nepřikročili. Je tu však vážné riziko, že pokud občané zvolí prezidentem republiky generála Petra Pavla, Fialová vláda již nebude mít před sebou dlouho žádné volby, které by mohla prohrát. Už je nic nebude brzdit, aby ten válečný stav vyhlásili.
Mnozí po zkušenostech s bývalým premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem oprávněně namítnou, že ani u něj není záruka, že se vládní pro-NATO většinou nenechá strhnout k zatažení naší země do války s Ruskem. Mnozí si možná vzpomenou na hlasování o zákoně o vyřazení ruských firem z účasti na dostavbě jaderných elektráren po tzv. „Vrbětické lži“.
Oprávněnost tohoto zlidovělého označení dokládá, že ani po dlouhé době orgány činné v trestním řízení nepředložily důkazy, které by u soudu obstály při žalobě proti údajným ruským pachatelům. Náš trestní řád umožňuje jejich souzení v nepřítomnosti. Že žádné takové trestní řízení před soudem dodnes neprobíhá, svědčí o tom, že celá aféra byla velmi pravděpodobně manipulací ze strany západních tajných služeb a jejich spolupracovníků v ČR.
Nemohu se samozřejmě zaručit za Andreje Babiše, že nepodlehne vydírání zpoza Atlantiku nebo z Brusele, aby poslal české občany na smrt někde na Ukrajině. S čistým svědomím si však troufnu napsat, že podle mého názoru generála Petra Pavla nebude muset nikdo vydírat, aby jako vrchní velitel ozbrojených sil ČR podepsal rozkaz k mobilizaci českých doposud civilistů, ani jejich odeslání na válečná jatka na Ukrajině či v Pobaltí, které haraší zbraněmi na ruské hranici. On kvůli tomu do funkce prezidenta republiky kandiduje. A nyní je to jen na nás všech, abychom ve volbách rozhodli, zda k tomu dostane příležitost.
 
Ivan David
The post Běží snad už příprava na vstup ČR do války na Ukrajině? first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden