Hloupá politika protiruských sankcí vymýšlená soudruhy z EU
RSS

Hloupá politika protiruských sankcí vymýšlená soudruhy z EU

JINDŘICH RAJCHL
Tak opět pár řádků o tom, jak úžasně hloupá je politika protiruských sankcí vymýšlená soudruhy z EU, kteří mají nulové zkušenosti s jakýmkoliv businessem.
Od 5.2. začne platit embargo na dovoz ropných derivátů z Ruské federace . jinými slovy žádný ze států EU nebude smět dovézt ani litr nafty či benzínu z Ruska.
K čemu to vedlo doposud? Všichni se začali předzásobovávat. Takže zatímco dříve jsme dováželi do Evropy z Ruska 2,5-3 miliony tun motorové nafty ročně, v prosinci jsme importovali 700.000 barelů denně, což je dvojnásobek (!!!) průměru. Takže jsme Putinovi připravili krásné Vánoce. Cena pohonných hmot na čerpacích stanicích logicky dočasně klesla, nicméně už nyní dochází na burze k značnému nárůstu cen – například u benzínu z 12.600 Kč za 1000 litrů na 15.600 Kč za 1000 litrů během několika týdnů.
A teď to nejlepší! Až vstoupí embargo v platnost, tak ony zásoby začnou samozřejmě velmi rychle docházet a Evropa bude muset dovážet naftu a benzín z jiných destinací. Dle dostupných informací je zřejmé, že zásadní podíl na dodávkách těchto produktů do Evropy bude mít Indie. Není proto bez zajímavosti, že podíl ruské ropy v indických rafinériích vzrostl z 0,4% na aktuálních 25% s předpokladem dalšího navýšení.
A úplnou třešničkou na dortu je fakt, že 49% podílu ve dvou největších indických rafinériích, jež disponují 40násobnou kapacitou oproti rafinériím českým, vlastní ruský Lukoil!!!
Takže co soudruzi z Bruselu zavedením protiruských sankcí reálně dokázali?
1) všichni obchodníci nyní nakupují z Ruska jak zběsilí – Ruská federace inkasuje naprosto rekordní zisky 2) jakmile začne embargo platit, výrazně stoupne cena benzínu i nafty na našich čerpacích stanicích, neboť zásadně vzrostou zejména náklady na transfer (až dvojnásobně) 3) obchodníci začnou kupovat naftu a benzín z Indie, my za ni budeme platit na benzínkách podstatně víc než nyní, ale ve finále bude profit kasírovat zase Rusko
Jak s oblibou říkám – vedle k sousedům přišel lupič a my se ho rozhodli zahnat tím, že si u sebe v domě prostřelíme nohu a zapálíme obývák.
Že posílám velkou gratulaci do Bruselu. Tohle by totiž nevymysleli ani sovětští experti v RVHP.
Už teď vidím, jak nám pan Rakušan bude vysvětlovat vysokou cenu benzínu tím, že je to daň za to, že stojíme na správné straně.
Pravda je ovšem úplně jiná – bude to daň za to, že jsme si zvolili naprosto neschopnou vládu ekonomických diletantů.
 
Jindřich Rajchl
The post Hloupá politika protiruských sankcí vymýšlená soudruhy z EU first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden