FAKTA: Na území Česka měli Američané 15 cílů pro jaderné rakety

FAKTA: Na území Česka měli Američané 15 cílů pro jaderné rakety

Americké letectvo si v bývalém Československu vytipovalo několik desítek měst a vojenských objektů, které by v případě jaderného konfliktu se Sovětským svazem srovnalo se zemí. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky (viz ZDE ).
Odtajněný seznam cílů
Na podrobném seznamu z roku 1956, odtajněném americkým Národním bezpečnostním archivem na konci loňského roku, se vedle Československa objevily i tisíce lokalit z východní Evropy, Sovětského svazu a Číny. Američtí armádní plánovači se v rámci atomového bombardování zaměřili především na systematickou destrukci městských a průmyslových cílů , mezi nimiž nechyběly Moskva, Peking, tehdejší východní Berlín či Varšava. V Československu se stala terčem číslo jedna Praha společně s okolními městy jako Beroun, Kladno, Slaný či Kralupy nad Vltavou, jejichž hromadné zničení by znamenalo obrovské ztráty na životech. Záměrné a přímé útoky na civilisty byly už tehdy v rozporu s platnými normami mezinárodního práva , což loni při zveřejnění dokumentu poznamenal i Národní bezpečnostní archiv.
Vojenská letiště
Seznam obsahoval dále téměř všechna vojenská letiště v Československu. Na území dnešní České republiky bylo vytipováno dohromady 15 letišť . Pražská letiště ve Kbelích, Ruzyni a v nedalekých Vodochodech či dvě brněnská v Černovicích a Šlapanicích/Tuřanech. Dále pak přistávací a vzletové dráhy v Bechyni, Českých Budějovicích, Dobřanech, Holešově, Hradčanech poblíž Mimoni, Milovicích, Pardubicích nebo Přerově. Dalších pět letištních cílů se vyskytovalo na Slovensku, přesněji v Bratislavě, Košicích, Trenčíně, Piešťanech a Sliači.  Při jaderné bombardování by odhadem kolem 950 tisíců lidí zemřelo , dalších dva a půl milionu obyvatel by bylo zraněno.
Rudolf Hruboň
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější