VIDEO: Před 75 lety zažila Hirošima apokalypsu

VIDEO: Před 75 lety zažila Hirošima apokalypsu

SM
6. 8. 1945 byla svržena na japonské město Hirošima atomová bomba , která měla katastrofální následky.
V ohnivém pekle zbraně, kterou USA poprvé vyzkoušeli 16. července 1945 v mexickém Los Alamos, zemřelo kolem 80 000 lidí a 35 000 utrpělo různé formy zranění. Další desítky tisíc Japonců pak zemřely do konce roku na nemoci z ozáření. S důsledky ozáření se potýkají Japonci v podstatě dodnes.

Před výbuchem atomové bomby bylo v Hirošimě okolo 90 000 budov, po svržení atomové pumy jich zbylo jen 28 000. Ze zhruba 200 lékařů, kteří pracovali před 6. srpnem 1945 ve městě, jich po výbuchu zůstalo pouhých 20. Z necelých 1 800 zdravotních sester jich po 6. srpnu zbylo jen 150. Síla 12 500 tun TNT měla na město a její obyvatele zničující následky. Z pulzujícího města, které před 6. srpnem 1945 překypovalo životem, se rázem stalo ,,město duchů”. 
                                     
Použití atomové bomby, této nejstrašlivěší zbraně, kterou člověk do té doby vyrobil, se stalo v USA výsostnou politickou debatou. Vojenská klika kolem militantního generála Leslieho Grovese požadovala svržení bomby, aby byl urychlen konec druhé světové války, a proto, že další dobývání neústupného Japonska by pro Američany znamenalo další těžké lidské ztráty.  
Část generality (Douglas McArthur či Curtis LeMay) se naopak stavěla proti použití bomby na civilisty a varovalo před politickými důsledky. Jejich hlas však v této debatě zapadl a nebyl nakonec vyslyšen. 

Harry Truman byl však chladně uvažujícím pragmatikem, jehož Groves přesvědčil, že svržením bomby se už vlastně ,,dnes” budují nové poválečné pořádky s atomovým monopolem USA, který půjde politicky využít proti budoucímu nepříteli, nyní ale ještě spojenci Sovětskému svazu.  
Svržení atomové pumy na Hirošimu a 9. srpna na Nagasaki pak přinutilo císaře Hirohita, aby 15. 8. 1945 oznámil japonskou kapitulaci. 2. září pak byla na lodi Missouri podepsána bezpodmínečná kapitulace Japonska, čímž druhá světová válka definitivně skončila.
 

history.com

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější