John Pilger: Přichází další Hirošima – pokud to teď nezastavíme

John Pilger: Přichází další Hirošima – pokud to teď nezastavíme

Ve čtvrtek kolem osmé ráno 6. srpna 1945 byli ona a její silueta spáleni do žuly.
Zírala jsem na stín na hodinu nebo déle, pak jsem šla dolů k řece, kde přeživší stále žili v chatrčích.
Potkal jsem muže jménem Yukio, jehož hrudník byl vyleptán vzorem košile, který měl na sobě, když padla atomová bomba.
Popsal obrovský záblesk nad městem, „namodralé světlo, něco jako elektrický krátký“, po kterém vítr foukal jako tornádo a padl černý déšť. „Byl jsem hoden na zem a všiml jsem si, že zůstaly jen stonky mých květů. Všechno bylo ticho a ticho, a když jsem vstal, byli lidé nahí, nic neříkali. Někteří z nich neměli kůži ani vlasy. určitě jsem byl mrtvý. “
O devět let později jsem se vrátil, abych ho hledal a on byl mrtvý na leukémii.
„Žádná radioaktivita v troskách Hirošimy,“ řekla titulní strana The New York Times 13. září 1945, klasika osázené dezinformace. „Generál Farrell,“ hlásil William L. Lawrence, „kategoricky popřel, že [atomová bomba] produkovala nebezpečnou, přetrvávající radioaktivitu.“ Lawrence obdržela Pulitzerovu cenu.
Pouze jeden reportér, australský Wilfred Burchett, odvrátil nebezpečnou cestu do Hirošimy bezprostředně po atomovém bombardování, na odpor spojeneckým okupačním úřadům, které kontrolovaly „tiskový balíček“.
„Píšu to jako varování pro svět,“ hlásil Burchett v londýnském Daily Express 5. září 1945. Posadil se v troskách s psacím strojem Baby Hermes a popsal nemocniční oddělení plná lidí bez viditelných zranění, kteří zemřeli co nazval „atomový mor“.
Během 75 let od Hirošimy je nejtrvalejší lež, že atomová bomba byla upuštěna, aby ukončila válku v Pacifiku a zachránila životy.
„Dokonce i bez atomových bombových útoků,“ uzavřel Americký strategický bombardovací průzkum z roku 1946, „nadřazenost letectví nad Japonskem mohla vyvinout dostatečný tlak, aby vyvolala bezpodmínečné kapitulace a zabránila potřebě invaze.
“Na základě podrobného prozkoumání všech skutečností a podpořeného svědectvím zúčastněných japonských vůdců, kterých se to týká, je podle průzkumu … Japonsko by se vzdalo, i kdyby atomové bomby nebyly upuštěny, i kdyby Rusko mělo nevstoupil do války [proti Japonsku], a to ani v případě, že nebyla plánována ani zamýšlena žádná invaze. “
Národní archiv ve Washingtonu obsahuje zdokumentované japonské mírové předehry již v roce 1943. Žádný nebyl stíhán. Kabel, který 5. května 1945 poslal německý velvyslanec v Tokiu a který zachytil USA, jasně ukázal, že Japonci se zoufale snaží žalovat o mír, včetně „kapitulace, i když byly podmínky tvrdé“. Nic se nestalo.
Americký ministr války Henry Stimson řekl prezidentovi Trumanovi, že je „obávaný“, že americké letectvo bude mít Japonsko tak „bombardováno“, že nová zbraň nebude schopna „ukázat svou sílu“. Stimson později připustil, že „nebylo vynaloženo žádné úsilí a žádné z nich nebylo vážně zvažováno, aby bylo dosaženo kapitulace pouze proto, aby nebylo nutné používat [atomovou] bombu“.
Stimsonovi zahraniční političtí kolegové – dívali se dopředu na poválečnou éru, kterou pak formovali „podle našeho obrazu“, jak to skvěle řekl plánovač studené války George Kennan – jasně dali najevo, že jsou dychtiví „brouzdat Rusy atomovou bombou drženou spíše ostentativně na našem kyčle. “ Generál Leslie Groves, ředitel projektu Manhattan, který vyrobil atomovou bombu, dosvědčil: „Z mé strany nikdy nedošlo k žádné iluzi, že Rusko je naším nepřítelem a že projekt byl veden na tomto základě.“
Den poté, co byla Hirošima zničena, vyjádřil prezident Harry Truman spokojenost s „ohromujícím úspěchem“ experimentu.
Cestoval jsem džunglí do betonového bunkru, kde, v 6.45 ráno 1. března 1954, bylo tlačítko stisknuto. Slunce, které povstalo, opět vstalo a vypařilo celý ostrov v laguně a zanechalo obrovskou černou díru, která ze vzduchu je hrozivou podívanou: smrtící prázdnota v místě krásy.
Radioaktivní odpad se rychle a „nečekaně“ rozšířil. Oficiální historie tvrdí, „vítr se náhle změnil.“ Bylo to první z mnoha lží, jak odhalují odtajněné dokumenty a svědectví obětí.
Gene Curbow, meteorolog pověřený monitorováním testovacího místa, řekl: „Věděli, kam bude radioaktivní odpad vypadat. I v den výstřelu měli stále možnost evakuovat lidi, ale [lidé] byli nebyl jsem evakuován; nebyl jsem evakuován … Spojené státy potřebovaly některá morčata, aby studovaly, co by účinky záření vedly. ““
Stejně jako Hirošima bylo tajemstvím Marshallových ostrovů počítaný experiment na životech velkého počtu lidí. Byl to projekt 4.1, který začal jako vědecká studie myší a stal se experimentem na „lidských bytostech vystavených záření jaderné zbraně“.
Marshalloví ostrovani, se kterými jsem se setkal v roce 2015 – stejně jako přeživší Hirošimy, s nimiž jsem hovořil v 60. a 70. letech – trpěli řadou rakovin, obvykle rakovinou štítné žlázy; tisíce už zemřely. Potraty a mrtvé porody byly běžné; ty děti, které žily, byly často strašně deformovány.
Na rozdíl od Bikini nebyl poblíž atolu Rongelap během zkoušky H-Bomb evakuován. Přímo po větru z Bikini potemnělo Rongelapovo nebe a pršelo to, co vypadalo jako sněhové vločky. Jídlo a voda byly kontaminovány; a populace se stala obětí rakoviny. To platí dodnes.
Autor:  John Pilger
Novinář, filmař a autor, John Pilger je jedním ze dvou, který dvakrát získal nejvyšší ocenění britské žurnalistiky. Za své dokumentární filmy získal cenu Emmy a British Academy Award, BAFTA.
Příspěvek John Pilger: Přichází další Hirošima – pokud to teď nezastavíme pochází z ČeskoAktuálně.cz
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější