Ruská média tvrdí, že šéf Azovu je ve vazbě poté, co se v ocelárně vzdalo celkem 2439 bojovníků
RSS

Ruská média tvrdí, že šéf Azovu je ve vazbě poté, co se v ocelárně vzdalo celkem 2439 bojovníků

V pátek pozdě večer ruské ministerstvo obrany oznámilo, že poslední ukrajinští bojovníci, kteří se ukrývali v obří ocelárně Azovstal, se objevili několik dní poté, co se objevily zprávy, že vrchní velitelé Azova se stále drží na uzdě. (Foto: Twitter)Ministerstvo uvedlo, že napočítalo 2 439 obránců, kteří se během několika posledních dnů vynořili a vzdali. Poslední zadržovaná skupina, která vyšla jako poslední, čítala 531 osob. To, že ruská armáda nyní zcela ovládá rozlehlou továrnu a město Mariupol, je považováno za její největší vítězství za tři měsíce války.

Posledních více než 500 vyšlo v pátek poté, co velitel pluku Azov Denys Prokopenko vydal rozkaz k ukončení obrany města. „Vyšší vojenské velení vydalo rozkaz k záchraně životů vojáků naší posádky a k ukončení obrany města.“ Prokopenko to uvedl ve videu zveřejněném na Telegramu.Ukrajinská strana to prezentovala jako ukončení „bojové mise“, zatímco Moskva zdůraznila, že azovští bojovníci, kteří jsou neonacistické ideologie, byli poraženi a vzdali se. Prokopenko ty pod ním, aby zachovali „život a zdraví … a přestali bránit město“.Rusko oznámilo , že „území metalurgického závodu Azovstal … bylo zcela osvobozeno“. Dále ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Putina o úplném „osvobození“ města.Zásadní je, že v ruském i jiném mezinárodním tisku se objevily zprávy, že šéf Azova je nyní v ruské vojenské vazbě: „Ruské ministerstvo obrany rovněž potvrdilo, že se vzdal Denis Prokopenko, velitel takzvaného praporu Azov – krajně pravicové vojenské jednotky neonacistických dobrovolníků působící na Ukrajině jako záložní síly ozbrojených sil země,“ uvádí se ve zprávách .Střed: velitel bitevního oddílu Azov Denys Prokopenko (Foto: Twitter)Střed: Prokopenko: velitel bitevního oddílu Azov Denys ProkopenkoAčkoli se zatím objevilo jen málo potvrzení, zpravodajka ruského Prvního kanálu Irina Kuksenková uvedla, že velitelé Azova Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar a Serhij „Volyna“ (velitel ukrajinské námořní pěchoty) se nyní vzdali.O nejméně jednom z těchto vysoce postavených velitelů napsal Guardian následující :Prokremelské telegramové kanály také zveřejnily video se Sergejem Volynským, velitelem jednotky 36. brigády námořní pěchoty, ve kterém říká, že se jeho jednotka vzdala. Jednotka byla jednou z hlavních sil bránících ocelárny.Řada ukrajinských válečných pozorovatelů poznamenala, že zatím neexistuje vizuální důkaz nebo potvrzení, včetně videozáznamu, o Prokopenkově zatčení ruskými silami. Navíc se objevují spekulace, že se může stále nacházet v elektrárně nebo se snaží uniknout za ruské linie.Whatever your views on Ukraine, the war and the US role: it's just amazing that the Western press — which spent a full decade in unison calling the Azov Battalion neo-Nazi fanatics — now speak of them in admiring terms and will only say that their Nazism is a "Russian claim." https://t.co/izx0ssgdyg — Glenn Greenwald (@ggreenwald) May 20, 2022 Západní mainstreamová média mezitím o osudu azovských vůdců nepřinášejí zprávy – pravděpodobně také proto, že jen málo jejich zpravodajů nebo žádný z nich není na místě v Azovstalu a Kyjev zatím nepotvrdil, zda jsou nyní Prokopenko a další v ruském zajetí, či nikoli.Zdroj: zerohedge.com
Článek Ruská média tvrdí, že šéf Azovu je ve vazbě poté, co se v ocelárně vzdalo celkem 2439 bojovníků se nejdříve objevil na AC24.cz .


Nejčtenější za týden