Není náznaku, že by se Rusko chtělo zcivilizovat

Není náznaku, že by se Rusko chtělo zcivilizovat

TOMÁŠ FLAŠKA
Člověk tak nějak pořád doufá, mám sen, že jednou i Rusko bude patřit k demokratickým národům, které se vzájemně ctí, spolupracují a berou se jako partneři. A pak zase přijde studená sprcha a je po snu.

Naposledy to zase  předvedl  ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který naznačil, že za vyhoštěním tří ruských diplomatů ze Slovenska stojí USA. Připomeňme si, že loni v Berlíně zavraždili tři pachatelé Čečence  Zelimchana Changošviliho. Vyšetřování pak vedlo k ruským tajným službám, jejichž pracovníci získali víza do Schengenského prostoru právě na slovenském velvyslanectví při zadání falešných údajů. Slovensko logicky odpovědělo vypovězením diplomatů. To by asi udělal každý stát.
Bohužel Moskva to vidí jinak. Slovensko to přeci nemohlo vymyslet samo. Za tím musí být USA. Ponechme stranou, zda je ta myšlenka více nebo méně fantasmagorní, ale ukazuje to jen jedno, co už platí ze strany Moskvy dlouhá desetiletí:  Ti malí nemají nárok na vlastní myšlení, rozhodování, akce. O všem rozhodují jen velmoci. My se s nějakými národečky nebudeme bavit, ty jsou pod naší rozlišovací schopností. O všem se dohodneme s mocnostmi a ti malí mají jen poslouchat.
Připomeňme si fanatickou nechuť Moskvy k rozšiřování NATO. Své výhrady tlumočila vždy USA. Nikdy nevzala v úvahu, že je věcí každého státu jestli se rozhodne někam vstoupit nebo ne. Prostě staré dobré imperiální myšlení. A NATO SSSR ani Rusko nikdy neohrožovalo, ani slovně, na rozdíl od mnoha ruských pohlavárů opačným směrem.
Připomeňme si že Moskva je momentálně rozkmotřena s Německem (!), Británií, Ukrajinou, Českem, Polskem, Slovenskem, Pobaltím a ani ty vztahy s Běloruskem nejsou úplně optimální. Opravdu je to tak, že všichni Rusku ubližují a ono je chudáček na vše samo?
Ministr Lavrov bohužel jen potvrdil, že Rusko se i nadále cítí nadřazeno a o nějaké rovnoprávné pozici s malými národy nemůže být ani řeč. A sen o zapojení do spolupráce v mnoha oblastech, nebo dokonce o vstupu do EU nebo NATO, je pořád v nedohlednu.


Tomáš Flaška

Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější