Svět ruskýma očima 662
RSS

Svět ruskýma očima 662

Viktor Orbán – ochránce Evropy před Ukrajinou
Dmitrij Minin
13. května 2022
Maďarsko předvedlo pevnost ve svém vetu na rozhodnutí EU o zákazu nákupu ropy z Ruska. Kyjev považuje premiéra Maďarska Viktora Orbána za téměř třetího v pořadí „nepřátel Ukrajiny“ za Putinem a Lukašenkem. Orbánovi se klade za vinu odmítnutí účasti v dalších sankcích proti Rusku, to znamená dodávek zbraní ukrajinským ozbrojeným silám. Navíc zástupce kyjevského režimu obvinil Budapešť z podpory a přípravy plánů na anexi částí Zakarpatské oblasti osídlených Maďary. V době vrcholící propagandy proti Orbánovi ze strany Ukrajiny a celoevropské solidarity s ukrajinskou vládou není na Orbánovi ponechána ani nitka suchá.
Sebevědomí a lehkost, s nimiž se Orbán nebojí oponovat prý jednotnému evropskému postoji ohledně embarga na ruskou ropu, naznačují, že to, co dělá, je v zájmu celé EU, která zatím není ve stavu odmítnout ruské dodávky energie. Proto v Bruselu nezaznívají žádné vážné výhrůžky o potrestání Orbána. Evropská komise odstoupila od svého úmyslu zakázat přepravu z Ruska do Evropy bez případného zásahu „všemocného“ Orbána.
Na Ukrajině pranýřují s jakousi nepokrytou úporností maďarského premiéra, jako kdyby se složité geopolitické a geoekonomické kalkulace soustřeďovaly jen na něho. Například je na skandálních stránkách  „Mírotvůrce“ veden jako „komplic ruských válečných zločinců a spolupachatel zločinů ruských úřadů proti Ukrajině a jejím občanům“.
Ukrajinské Telegram-kanály píší: „Bezohledná opovážlivost maďarského premiéra v evropských institucích, jako je veto na ropné embargo Ruska a jeho neochota podpořit sankce proti patriarchovi ruské pravoslavné církve Kirillovi, to vše je podmíněno tajnou dohodou s Moskvou o účasti Maďarska na rozdělení Ukrajiny.“
Sekretář Rady národní bezpečnosti Ukrajiny Danilov dokonce řekl, že  Vladimir Putin údajně informoval Maďarsko o připravované válce s Ukrajinou. Budapešť prý mlčela a počítala s tím, že jejím výsledkem bude zabrání části ukrajinského území. Zároveň Ukrajina pohrozila Maďarsku „důsledky“, které nastanou po „skončení této války“.
Maďarsko to všechno nazvalo fejkem a velvyslanectví Maďarska na Ukrajině prohlásilo, že je prohlášením Danilova pohoršeno a označilo je za lživou pomluvu. Od Kyjeva žádá objasnění.
Budapešť formálně odsuzuje ruskou agresi a žádá okamžité zastavení palby. Vyjadřuje podporu plánům Ukrajiny na integraci s EU a s NATO (proti tomu vystupují zase jiné země). Počítat Maďarsko mezi spojence Moskvy na základě toho, že se řídí svými zájmy, je rovněž ukvapené a silně přehnané.
Problémy mezi těmito zeměmi nevznikly dnes a vedl k nim nátlak kyjevských úřadů na postavení mnoha národnostních menšin usídlených v zemi, jimž byla odebrána možnost rozvíjet svůj jazyk a kulturu.
Maďaři na Ukrajině žijí uceleně v Zakarpatské oblasti. Z celkového počtu asi 1 milionu lidí se jich počítá přes 150 tisíc. Oficiální osobnosti z Budapešti uvádějí počet až půl milionu. Přitom se to zvláštně shoduje s počtem v regionu vydaných maďarských pasů. osoby jiných národností dostaly maďarské pasy, aby se mohly snadno pohybovat po Evropě. Ti všichni jsou nyní pro Maďarsko „krajany v zahraničí“. Držitelé maďarských pasů by mohli žádat historickou vlast o „mateřskou péči“. Nakonec i Poláci mohou přijmout připravená opatření na „ochranu“ těch částí západní Ukrajiny, která považují za „východní kresy“.
Ještě před 24. únorem navrhovali maďarští aktivisté ze Zakarpatí řešit problémy prostřednictvím vytvoření autonomní maďarské oblasti, zahrnující Beregovský okres a části okresů Vinohradského, Mukačevského a Užhorodského. Náměstek Oblastní rady Zakarpatí Barto předpokládá, že by to přiblížilo Ukrajinu „evropským hodnotám“ a vyřešil by se v této oblastí problém mezietnických vztahů. Kyjev to přijal jako projev separatismu a rázně to odmítl. Po zahájení válečných operací se nespokojenost zakarpatských Maďarů ještě posílila.
Zástupci výboru pro národní bezpečnost maďarského parlamentu si nepřejí, aby ukrajinské úřady mobilizovaly etnické Maďary v takzvané zóně ATO (anti-teroristická operace). Poslanci navrhují etnické Maďary evakuovat, aby se vyhnuli povolávání do armády.
Jeden ze zakladatelů pluku Azov a bývalý poslanec Nejvyšší rady Mosijčuk se pohoršuje na sociálních sítích: „Maďaři zabírají svou část Ukrajiny! Na všech vesnických radnicích okresu Beregovského v Zakarpatí už visí státní vlajky Maďarska.“ Píší o tom i populární kanály na Telegramu: „Je mnoho obydlených míst, kde nad administrativními objekty visí jak ukrajinská, tak maďarská vlajka, to v lepším případě a často visí jen jedna – maďarská. Maďarsku nebude zatěžko Zakarpatí integrovat.“
V Zakarpatí se šíří protesty proti odesílání místních rodáků na frontu, obvykle do 101. brigády teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil. Podobné nálady dělají zvláštní těžkosti Orbánovi při formulování jeho politiky vůči Ukrajině. Kyjev totiž neustále žaluje Západu na údajně podvratné akce Budapešti.
Americké rádio Svoboda k Orbánovi moc sympatií nechová, ale musí konstatovat, že v Maďarsku přináší výsledky jeho heslo: „Ani jeden Maďar se neukáže mezi ruským kladivem a ukrajinskou kovadlinou!“ Orbán po čtvrté přesvědčivě zvítězil ve volbách, ale Rádio Svoboda mu slibuje těžké časy, které ho čekají.
V podstatě vzniká otázka, jak dlouho bude maďarský premiér v podmínkách konsolidovaného západního postoje schopen provádět samostatnou politiku vůči Ukrajině. Na první pohled to vypadá, že šance moc velké nemá. Ale může jít po svojí linii: Je mu umožněno chránit jak Maďary, tak celou Evropu před zničujícími rozhodnutími, která jsou vnucována z Washingtonu a z Londýna.
Převzato z Fondsk.ru
***
Rusko chrání Ukrajinu před hladem blokováním vývozu obilí
Ljudmila Čertkova
17. května 2022
Kolektivní Západ spěchá vyvézt z Ukrajiny zásoby obilí. Prý kvůli hladovějícím v Africe, kdy vina je opět na Rusku.
Problémy černochů šerifa netrápí
Zásoby obilí na Ukrajině se odhadují na 20 milionů tun, podle jiných odhadů je to až 28 milionů tun. Cena pšenice na evropském trhu dosáhla naposled rekordních 430,25 EUR za tunu. Znamená to, že se jedná o 9 miliard EUR. Podle toho, jak se Západ snaží dostat ukrajinské obilí ven, to vypadá, že jej považuje za svoje.
Západní tisk informuje, že „USA koupily všechny zásoby ukrajinské pšenice“. Jenomže jak koupily, když ukrajinský rozpočet žádné peníze za nákup neuvidí. Místo dolarů půjdou na Ukrajinu zbraně. Skromný podíl z toho dostanou nanejvýš někteří lidé z úřadu ukrajinského prezidenta. Americký prezident Biden nyní uvažuje jak vytáhnout z Ukrajiny všechno, co „čestně nakoupil“. Železnice, která ještě na Ukrajině funguje, toho moc nepřeveze a ukrajinské námořní přístavy blokuje Rusko.
EU se také účastní rozkrádání Ukrajiny, dokud je co krást. I ona vykřikuje o růstu světových cen a o hladu v Africe. Šéf evropské diplomacie Borrell říká: „EU pomůže Ukrajině vyprázdnit zásobníky obilí, které vyveze do Evropy (i námořní cestou), aby se uvolnilo místo pro novou úrodu.“ Jinak řečeno: EU pomůže Ukrajině zaručit smrt hladem. On Borrell neví, že na Ukrajině žádná nová úroda nebude, protože nebyla žádná setba? Přesněji – setí probíhá jen na území osvobozených Ruskem, kde zemědělcům pomohlo s osivem, pohonnými hmotami a ještě ochranou. Tyto země ale s Ukrajinou nemají pranic společného. *)
Úrodná ukrajinská pole, která jsou ještě pod kontrolou kyjevského režimu, jsou bohatě oseta smrtícím železem, dodávaným kolektivním Západem k tomu, aby se Ukrajinci mezi sebou vybíjeli. Kdypak se vysoce civilizovaní bílí páni starali o životy domorodců? Kdy bude na Ukrajině normální osev, než se země vyčistí, se nedá odhadnout.
Kognitivní disonance
Rétorika provázející zjevné drancování Ukrajiny vyvolává ohromení a ustavičný pocit kognitivní disonance. Například:
Celosvětový růst cen zboží, nejen potravin, se děje kvůli „invazi Ruska na Ukrajinu“. Proto je potřeba zavalit Ukrajinu zbraněmi, aby se boje protahovaly až do posledního Ukrajince.
Kvůli prodlužování bojů na Ukrajině hrozí „nový hladomor“. Proto se z Ukrajiny musí okamžitě vyvézt obilí a vše, co vyvézt jde.
Afrika hladoví, protože jí Ukrajina nemůže dodávat pšenici. Proto zablokujeme Rusku možnost dodávat potraviny tam, kde se nedostávají. Ať Afrika vymře, stejně za všechno může Rusko, tak co.
Ukrajinská banda narkomanů a neonacistů nezahálí. Aktivně dopomáhá ke konečnému zhroucení země. Generální ředitel sdružení pekárenského průmyslu Ukrhlebpromu Aleksandr Vasilčenko uvedl, že je bolestivé o tom mluvit, ale Ukrajina bude muset kupovat mouku z Turecka. Paradoxně je právě turecká mouka semleta z ukrajinské pšenice, která tam byla vyvezena už v roce 2021.
Ukrajina je bezostyšně rozkrádána jejími „drahými partnery“ ze zahraničí. I vlastní vláda zřejmě nic neví o potravinové bezpečnosti.
Osud Ukrajiny zneklidňuje jen Rusy
Přibližně 90 % vyváženého ukrajinského obilí jde přes námořní přístavy na Černém moři. Kyjevská junta naříká, že ztrácí denně 180 milionů dolarů, kvůli tomu, že Rusko blokuje desítky lodí s pšenicí v přístavech. Takové peníze jim utíkají z kapes. To, že Ukrajinci nebudou do září mít co jíst, té bandě narkomanů a nacistů nevadí. Tím spíš to nevadí kolektivnímu Západu.
Plán Západu není nijak složitý, ale je mimořádně cynický:
Zavalit Ukrajinu zbraněmi a využít Ukrajince jako potravu pro děla (genocida)
Vykrádat je s vědomím, že nová úroda nebude (uměle vyvolaný hlad). Přehodit přibližně 30 milionů Ukrajinců Rusku na krk a umýt si nad tím ruce.
Západ vydělal. Zbavil se zastaralých zbraní ze svých skladů, pšenice a další je sklizeno a ještě hodili na Rusko miliony hladovějících, rozzlobených a ozbrojených lidí.
Tak se jen Rusko stará o osud Ukrajiny. Tím, že nyní blokuje odplutí ukrajinských lodí s obilím z ukrajinských přístavů, zachraňuje Ukrajinu před stupňujícím se hladem. Proti vůli této „zblázněné sestry“ a kolektivního Západu nedovolí dovést situaci do úplné katastrofy a reálného hladu. Kyjevské juntě stačí nakradené peníze do konce života. V hrobě nepotřebují peníze a v rakvích kapsy.
Převzato z Pravda.ru
***
Vešlo ve známost ruské užití laserové zbraně na Ukrajině
18. května 2022
V průběhu speciální operace na Ukrajině Rusko užívá laserové zbraně, které jsou mohutné a zásluhou toho mají velkou ničivou sílu. Navíc zbraně umožňují šetřit na drahém odpalování raket. Promluvil o tom místopředseda vlády Jurij Borisov.
Laserové zbraně se již objevily ve vojsku. Ve vojenských akcích na Ukrajině se používají první vzorky. Systém používaný na Ukrajině se nazývá Zadira a dokáže zasahovat cíle na vzdálenost 5 km. Je znám od roku 2017.
Mluví se o tom, že Zadira pracuje na jakýchsi nových fyzikálních principech. Zbraně jsou patrně založeny na výbušných magnetických generátorech budících mocné proudy elektromagnetického záření.
Převzato z Topcor.ru
***
V Centru Gamaleya porovnali neštovice u opic s koronavirem a středověkými neštovicemi
Kamil Džabrailov
20. května 2022
Letalita viru neštovic opic dosahuje 15 % a je srovnatelná se středověkými neštovicemi. Jenom infekce se neprojeví globálně jako koronavirus. Promluvil o tom virolog Centra epidemiologie Gamaleya Alexandr Butenko. V centru porovnali opičí neštovice s koronavirem a středověkými neštovicemi.
Butenko řekl: „Letalita je vysoká, průměrně dosahuje 10 až 15 %, jako tomu bylo u neštovic ve středověku.“ Připomenul, že se opičí neštovice se nešíří celosvětově, jako je tomu u koronaviru. Jednotlivé případy v Evropě a v Severní Americe budou potlačeny. Následky by neměly být vážné. Je potřeba kontrolovat osoby přijíždějící z ohnisek, jako je Angola, Kongo nebo Nigérie. Případy dovezené do Evropy nebo do USA jsou ojedinělé a lehce léčitelné, klinické symptomy jsou dost výrazné, prohlásil virolog.
Symptomy opičích neštovic jsou shodné se symptomy u přirozených neštovic. Dříve byla ohniska nákazy v tropické Africe, ale nyní se případy objevily v Austrálii, USA, Kanadě a některých zemích Evropy.
Převzato z Pravda.ru
*) Stanův komentář: Data se těžko hledají, ale podle webu Agricensus.com k 20. 5. 2022 Ukrajina zasela 83 % jarních obilovin a vzhledem k tomu, že cca 1/3 ploch už byla oseta na podzim, není zaseto přibližně 11 % ploch. Od této plochy bychom měli odečíst nově okupovaná území, která zřejmě zmizela ze statistik. Na druhou stranu v důsledku války ubyla spousta „hladových krků“. Celý problém „ukrajinského hladomoru“ bude tedy jen kombinací spekulativních nákupů a ruské válečné propagandy. Ceny potravin expandují po celém světě a hladovět budou nejprve ti nejchudší. Na Srí Lance, na Ukrajině, v Rusku a nakonec i na „vyspělém Západě“. 


Nejčtenější za týden